ARCHITEKTURA

Kościan: budynek biurowy starej cukrowni odżyje. Jest projekt rewitalizacji!

Projekt zakłada przebudowę budynku biurowego, w którym znajdowała się administracja starej cukrowni. Według projektu TOYA DESIGN gmach miałaby zmienić swoją funkcję – działać tu będzie restauracja.

Projekt wnętrz zespołu restauracji STARA CUKROWNIA w Kościanie powstał w wyniku adaptacji zabytkowego obiektu dawnego biura zarządu Cukrowni Kościan. Neoklasycystyczna budowla z paradną klatką schodową, obszernymi holami oraz czterema poziomami jasnych, słonecznych pomieszczeń wprost idealnie nadawała się do przystosowania na cele restauracji.

Na parterze czeka na gości obszerna recepcja – concierge, serce zarządzania obiektem, z kasą, barem i poczęstunkiem na powitanie. W bocznych pomieszczeniach kuchnia, funkcje niezbędne dla działania obiektu na prawie 200 osób, szatnie, toalety, biuro managera.
Na piętrze planowane jest powstanie dużych sali restauracyjnych.

Na drugim piętrze ma powstać sala wielofunkcyjna, miejsce spotkań i dedykowanych wydarzeń. W piwnicy znajdzie się strefa z pubem, winiarnia oraz pokój telewizyjny. Oprócz tego zagospodarowany zostanie wielki taras, zbudowane zostaną podjazd i parking w bezpośrednim otoczeniu.

Architekci postawili na klasyczny wystrój, który nawiązuje do historii miejsca. Delikatny motyw graficzny złożony z linearnych układów sześcio i pięciokątów (symbol chemiczny cukru) wprowadzony w sufitach, lampach i lustrach oraz na zewnątrz w attyce dachu i balustradach to dodatkowy element dekoracyjny.

Ciekawa jest historia starej cukrowni w Kościanie. Kiedyś była najważniejszym obiektem przemysłowym w mieście, a zastosowana w niej technologia budziła podziw przedsiębiorców. Początki obiektu sięgają 1881 roku, przemysłowy zakład zbudowano w zaledwie rok. Po 123 latach obiekt zamknięto, część dawnych terenów cukrowni zabudowano budynkami mieszkalnymi, projekt rewitalizacji budynku administracyjnego cukrowni przypomina o historii miejsca.

Koncepcja i projekt: TOYA DESIGN Tomasz Wojtkowiak, Justyna Kiełczewska-Stawicka, Patrycja Hałaś- Żołnieruk, Julia Niemczyk, 2022

Inwestor: Prywatny

Kubatura: 4103 m3

Wizualizacje i zdjęcia: TOYA DESIGN Julia Niemczyk

Czytaj też: Zabytek | Historia | Ciekawostki | Renowacja | whiteMAD na Instagramie

Tak budynek wygląda obecnie:

Recent Posts

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Kosztował 24,8 mln zł. Rekordowa cena za penthouse w Gdańsku

Penthouse znajduje się w inwestycji Deo Plaza przy ulicy Chmielnej w Gdańsku. To dwupoziomowa przestrzeń…

1 maja 2024

Najpiękniejszy dach secesji. Gran Hotel Ciudad de México

Ten neoklasycystyczny hotel skrywa w sobie zachwycające secesyjne wnętrze. Wybudowany pod koniec XIX wieku Gran…

30 kwietnia 2024

Biurowiec w zieleni. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech w Warszawie

Będzie mieć 32 m wysokości. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech i Centrum Łukasiewicz zbudowana zostanie w…

30 kwietnia 2024

Mieszkanie z nutką vintage. Właściciele to miłośnicy dizajnu z dawnych lat!

Mieszkanie z nutką vintage to najnowsza realizacja pracowni projektowej Grupa NONO. Właściciele mieszkania to miłośnicy…

30 kwietnia 2024

Moda high fashion – odrobina luksusu w Twojej szafie!

Lubisz niecodzienne połączenia, odważne kroje i fasony, a także wysoką jakość ubrań? Chcesz w dobrym…

30 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej