ARCHITEKTURA

Kościół świętego Antoniego Padewskiego w Poznaniu po remoncie

Odnowiono kościół świętego Antoniego Padewskiego i klasztor franciszkanów w Poznaniu. Zakończone prace okazały się na tyle efektowne, że projekt ten zdobył nagrodę w ogólnopolskim konkursie “Zabytek Zadbany”. Wnętrze wyremontowanego kościoła robi wrażenie.

Remont został doceniony przez jury konkursu, którego celem jest uhonorowanie najlepszych prac z zakresu konserwacji, rewitalizacji i adaptacji zabytków. Kościół świętego Antoniego Padewskiego i klasztor franciszkanów położone są w pobliżu wzgórza Przemysła, w centrum Poznania. Projekt zwyciężył w kategorii specjalnej: właściwego użytkowania i stałej opieki nad zabytkiem.

Prace remontowe zyskały finansowe wsparcie z budżetu miasta. Przez ostatnich kilka lat Miasto i Starostwo Powiatowe przekazały ponad 3 mln zł na prace przy wyposażeniu i wystroju kościoła. Dzięki dotacjom udało się wzmocnić posadowienie i naprawić konstrukcję budynków. Dodatkowo przeprowadzono renowację polichromii wnętrz i odnowiono fasady. Wyremontowano też kamienne schody znajdujące się przed kościołem. Dziś to jeden z najcenniejszych sakralnych zabytków barokowych Poznania.

W tegorocznej edycji konkursu “Zabytek Zadbany” etap oceny formalnej przeszły 42 obiekty z 13 województw w Polsce. Spośród nich jury wytypowało nagrodzonych i wyróżnionych w 6 kategoriach. Zwycięzcami zostali m.in. budynek mieszkalny “Stara Szwalnia” w Lesznie czy kościół parafialny Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni. Właściciele obiektów otrzymali tabliczki “Zabytek Zadbany”, którymi mogą oznaczyć swoje budynki.

Formalnie kościół świętego Antoniego Padewskiego należy do Klasztoru Franciszkanów w Poznaniu Prowincji Świętego Maksymiliana Kolbego Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Polsce. Obiekt do konkursu zgłosił Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Organizatorem konkursu są Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gneralny Konserwator Zabytków i Narodowy Instytut Dziedzictwa. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 1975 roku.

źródło: UM Poznań, Zabytek Zadbany

Czytaj też: Poznań | Architektura sakralna | Zabytek | Miasto | Detal | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli. Elewację pokrywa modrzew!

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli zaprojektowali architekci Łukasz Derus i Katarzyna Pikiewicz-Derus z pracowni…

9 maja 2024

Stadion Dziesięciolecia – kultowe miejsce sportu i pomnik polskiego komunizmu

Stadion Dziesięciolecia (oficjalna nazwa: Stadion Dziesięciolecia Manifestu Lipcowego) to jedyny w swoim rodzaju pomnik polskiego…

9 maja 2024

Jan Zachwatowicz – zasłużony orędownik odbudowy warszawskiej Starówki

Prof. dr hab. Jan Zachwatowicz był jednym z głównych specjalistów zaangażowanych w proces odbudowy polskich…

8 maja 2024

Najsłynniejszy dom modernizmu. Fallingwater Franka L. Wrighta

Dom letniskowy państwa Kaufmannów, znany szerzej jako „Fallingwater” jest jednym z najdoskonalszych projektów Franka Lloyda…

8 maja 2024

Natura to najlepsza modelka. Relacja z wydarzenia “Foto i Natura z Leo x Domoteka”

Dzień Ziemi, to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i…

8 maja 2024

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu. Apartamentowiec Aura pokryje 140 tysięcy roślin!

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu powstanie nieopodal Cytadeli, czyli jednego z najbardziej znanych i…

8 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej