ARCHITEKTURA

Kraków: paulini udostępnili mieszkańcom swoje tereny zielone

Paulini porozumieli się z władzami miasta, aby udostępnić mieszkańcom tereny zielone położone za murami klasztoru na Skałce. To atrakcyjny, zielony teren blisko Wisły.

Miasto będzie nieodpłatnie dzierżawić klasztorną łąkę, której wielkość to pół hektara. Dodatkowo mieszkańcy będą mogli zwiedzać ogrody zakonników.

Dziękuję przeorowi za udostępnienie łąki mieszkańcom. Umówiliśmy się wstępnie z przeorem, że okresowo krakowianie będą mogli również korzystać z okolicznych ogrodów prowadzonych przez zakonników – zapowiada prezydent Jacek Majchrowski.

Ogrody będzie można zwiedzać z przewodnikiem. Inaczej jest w przypadku łąki, która jest dostępna dla wszystkich.

Otwarcie łąki jest gestem symbolicznym w związku z 550-leciem obecności oo. paulinów na Skałce. To nasze zaproszenie i ukłon w stronę mieszkańców, którzy szukają ciszy i bezpiecznej przestrzeni w centrum miasta. Okoliczna zieleń podkreśla budynki kościelne i średniowieczne mury. Można tutaj odpocząć w sąsiedztwie ważnych dla kultury i dziedzictwa Polski zabytków – zaznacza o. Mariusz Tabulski.

Umowa zakłada, że miasto będzie pokrywać koszty bieżącego utrzymania łąki. To między innymi koszenie trawy, sprzątanie i wywóz odpadów. Pracownicy krakowskiego Zarządu Zieleni Miejskiej już ustawili ławki i kosze. Otwarcie łąki nastąpiło w Dzień Dziecka. Z tej okazji zorganizowano tam piknik oraz wernisaż prac lokalnych artystów.

Jedynym ograniczeniem w kwestii korzystania z łąki jest czas. Latem łąka jest otwarta codziennie od godziny 8 do 21, z kolei zimą otwarta będzie od 8 do godziny 18. Zgodnie z zapisami regulaminu, wypracowanymi przez strony umowy, na teren łąki nie będzie można wejść z psami.

Jest szansa, że łąka paulinów nie będzie ostatnim udostępnionym terenem zielonym. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski poinformował, że prowadzone są rozmowy z innymi zakonami. Łączna powierzchnia ogrodów i parków, które nie są ogólnodostępne wynosi kilkanaście hektarów.

źródło: UM Kraków

Czytaj też: Kraków | Park  | Zieleń | Miasto | whiteMAD na Instagramie

fot. Piotr Kempf
fot. Piotr Kempf
fot. Bogusław Świerzowski
fot. Bogusław Świerzowski
Brama do kościoła św. Michała Archanioła i św. Stanisława BiM-Na Skałce, fot. Zygmunt Put, wikimedia.org, licencja: CC 4.0

Recent Posts

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Kosztował 24,8 mln zł. Rekordowa cena za penthouse w Gdańsku

Penthouse znajduje się w inwestycji Deo Plaza przy ulicy Chmielnej w Gdańsku. To dwupoziomowa przestrzeń…

1 maja 2024

Najpiękniejszy dach secesji. Gran Hotel Ciudad de México

Ten neoklasycystyczny hotel skrywa w sobie zachwycające secesyjne wnętrze. Wybudowany pod koniec XIX wieku Gran…

30 kwietnia 2024

Biurowiec w zieleni. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech w Warszawie

Będzie mieć 32 m wysokości. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech i Centrum Łukasiewicz zbudowana zostanie w…

30 kwietnia 2024

Mieszkanie z nutką vintage. Właściciele to miłośnicy dizajnu z dawnych lat!

Mieszkanie z nutką vintage to najnowsza realizacja pracowni projektowej Grupa NONO. Właściciele mieszkania to miłośnicy…

30 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej