DESIGN

Małe i piękne. Ręcznie wykonane drewniane wazony

Autorami projektu Fragment.Vasen są Barbara Koniecka i Maximilian Stahl. To drewniane wazony, które produkują ręcznie. Projekt trafił do finału konkursu make me! 2023, który organizowany jest przy Łódź Design Festival.

Drewniane wazony młodych projektantów powstają z wykorzystaniem odpadów postprodukcyjnych. Mimo drewnianej otoczki z powodzeniem do środka można nalać wodę. Ich wnętrze chroni bowiem warstwa wosku pszczelego, dzięki któremu drewniane wazony są wodoodporne. Z kolei naturalne oleje chronią ich zewnętrzną powierzchnię.

Fast fashion wpływa na projektowanie produktów. Szeroka oferta sieciowych sklepów z artykułami wyposażenia wnętrz daje możliwość ciągłego przemeblowywania wnętrz za stosunkowo niewielkie pieniądze. Masowo produkowane, niskiej jakości akcesoria, szybko stają się niepotrzebnym odpadem – mówią autory projektu.

Dlatego w swojej pracy projektowej chcą iść inną drogą. Ich wazony są ręcznie robione. Każdy egzemplarz jest unikatowy i powstaje z drewna pochodzącego z upcyklingu w przemyśle drzewnym. Celem jest pokazanie naturalnego piękna materiałów. Dzięki rozłupywaniu siekierą autorzy podkreślają charakterystyczną, szorstką strukturę drewna.

Stosując wosk pszczeli do impregnacji, można rozszerzyć zastosowanie drewna w kontakcie z wodą. Ta decyzja o naturalnych zasobach pozwala uniknąć pokrycia chemicznymi lakierami i stworzyć przedmioty, które są w pełni biodegradowalne.

O projektantach:

Barbara Koniecka studiowała na Akademii Pedagogiki Specjalnej, którą ukończyła z wyróżnieniem. Podczas drugich studiów na kierunku Product Design na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, rozwinęła pasję do wykorzystywania tradycyjnych materiałów w eksperymentalnych procesach. Z kolei Maximilian Stahl dorastał w południowych Niemczech i ukończył University of Applied Sciences w Schwäbisch Gmünd. Studiował dwa semestry na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie pogłębiał swoje umiejętności w zakresie obróbki drewna i projektowania mebli. Tam rozpoczął pracę nad różnymi projektami, wprowadzając innowacyjne techniki rzemieślnicze w celu poszerzenia powszechnego zastosowania drewna.

źródło: Łódź Design Festival

Czytaj też: Naczynia | Detal | Drewno | Polscy projektanci | whiteMAD na Instagramie

 

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej