Categories: ARCHITEKTURAZABYTEK

Mansjonaria – jeden z najcenniejszych zabytków warszawskiej Starówki

W większości opracowań na temat zniszczeń warszawskiej Starówki podczas II wojny światowej można przeczytać, że została zburzona w ponad 90 procentach. Kamienica Kościelskich lub Mansjonaria, stojąca w narożniku placu Zamkowego miała tyle szczęścia, że ocalała w niej większość murów i ścian wewnętrznych, więc można ją zaliczyć do tej garstki zachowanych.

Pierwszymi właścicielami nieruchomości, na której znajduje się kamienica, byli książęta mazowieccy. W 1433 roku przeszła ona w ręce księży mansjonarzy, pełniących posługę w pobliskiej kolegiacie św. Jana. Murowana kamienica została wzniesiona przed 1478 rokiem.

Fot. whiteMAD/Mateusz Markowski

Przebudowa z 1688 roku nadała budynkowi cechy barokowe. Pozostałością po niej jest boniowany kamienny portal z zatartą datą „1688” i zwornikiem z dwiema skrzyżowanymi strzałami. W stopniowo zabudowywanej tylnej części działki powstały trzy skrzydła i niewielki dziedziniec. Przed 1790 została podwyższona o jedną kondygnację. W latach 1817–1818 podczas porządkowania placu Zamkowego rozebrano przylegające do niej budynki i odsłonięto elewację południową.

Mansjonaria w 1945 i 2023. Źródło: Warszawa 1945 Emilia Borecka & Leonard Sempoliński Państwowe Wydawnictwo Naukowe Warszawa 1975 i Fot. whiteMAD/Mateusz Markowski.

W 1822 roku zgromadzenie mansjonarzy opiekujące się budynkiem przestało istnieć, wobec czego stał się własnością Skarbu Państwa. Niedługo później doszło do przebudowy, która zatarła historyczny wygląd elewacji. W 1918 roku właścicielem kamienicy został Władysław Kościelski, poeta, wydawca i mecenas sztuki. W latach 1918–1921 została ona przebudowana według projektu Juliusza Nagórskiego zgodnie ze wskazówkami Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości. Budynkowi przywrócono wówczas część zatartych wcześniej cech oraz go zmodernizowano. Po śmierci właściciela budynek, który w okresie międzywojennym miał jedne z najbardziej reprezentacyjnych wnętrz w stolicy, stał się oficjalną rezydencją ambasadorów.

Plac Zamkowy podczas odbudowy w 1951 i 2023. Źródło: NAC – Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl/ i fot. whiteMAD/Mateusz Markowski.

We wrześniu 1939 roku częściowemu zniszczeniu uległ dach kamienicy. Podczas powstania warszawskiego w sierpniu 1944 ponownie spłonął dach, ale zachowały się mury zewnętrzne, częściowo wewnętrzne oraz sklepienia. Mansjonaria została odbudowana w latach 1950–1953 według projektu zespołowego pod kierunkiem Władysława Jastrzębskiego z obniżeniem o jedną kondygnację i zmianą dachu, z przeznaczeniem na biura Kierownictwa Odbudowy Zamku Państwowego Przedsiębiorstwa Budowlanego Robót Konserwatorskich i Architektury Monumentalnej. Budowla została obniżona na wniosek Jana Zachwatowicza, który chciał w ten sposób odsłonić widok na fasadę katedry św. Jana.
Była jednym z pierwszych odbudowanych i najwcześniej użytkowanych obiektów na Starym Mieście. W 1965 została wpisana do rejestru zabytków. W drugiej połowie lat 70. XX wieku, w związku z położeniem nowej nawierzchni i obniżeniem poziomu placu Zamkowego, budynek otoczono nowym kamiennym cokołem i odsłonięto głazy podmurówki. W latach 1988–1992 kamienica została przebudowana dla potrzeb Zamku Królewskiego.

Źródło: whu.org.pl

Czytaj też: Architektura | Kamienica | Miasto | Warszawa | Architektura w Polsce

Kamienica w latach 30. XX w. Źródło: Archiwum Akt Nowych
Fot. whiteMAD/Mateusz Markowski
Fot. whiteMAD/Mateusz Markowski
Fot. whiteMAD/Mateusz Markowski
Fot. whiteMAD/Mateusz Markowski
Fot. whiteMAD/Mateusz Markowski
Postrzeliny na kamiennym portalu. Fot. whiteMAD/Mateusz Markowski.
Postrzeliny na kamiennym portalu. Fot. whiteMAD/Mateusz Markowski.
Odsłonięty fragment gotyckiej ściany. Fot. whiteMAD/Mateusz Markowski.

Recent Posts

Samotnia – kultowe karkonoskie schronisko jest jednym z najstarszych w Polsce

Samotnia jest jednym z najstarszych schronisk w Polsce. Pierwsze wzmianki o niewielkim domku pochodzą już…

17 maja 2024

Wieżowce tuż obok Pałacu Kultury. Tak mogłyby wyglądać!

Centrum Warszawy jest coraz gęściej zabudowane. Wolne obszary pod nowe inwestycje mogą powstać dzięki przebudowie…

16 maja 2024

Kamienica na gdańskiej Oruni przeszła remont. To kolejna inwestycja Gdańskich Nieruchomości

Kolejna zabytkowa wielorodzinna kamienica na Oruni odzyskała dawny blask. Jest to już dwunasta inwestycja Gdańskich…

16 maja 2024

Wiwat kolory! Dorota Koziara zaprojektowała kolekcję “Masovia” dla Grupy Tubądzin

Nowa kolekcja "Masovia" jest współczesną interpretacją tradycji i kultury Mazowsza. „Nasza tradycja ludowa jest dla…

16 maja 2024

Instytut Głuchoniemych przy pl. Trzech Krzyży w Warszawie przejdzie modernizację

Zlokalizowany przy placu Trzech Krzyży w Warszawie Instytut Głuchoniemych przejdzie modernizację. Inwestycja pozwoli zapewnić dzieciom…

16 maja 2024

Nowoczesny dom pod Łodzią. Bryła przypomina pustynną wydmę

Dune House to nowy projekt autorstwa pracowni REFORM ARCHITEKT Marcina Tomaszewskiego. Projektując budynek architekt chciał…

16 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej