ARCHITEKTURA

Mieszkanie przy ulicy Różanej na krakowskich Dębnikach. Zaglądamy do środka!

Mieszkanie przy ulicy Różanej na krakowskich Dębnikach to pierwszy projekt w historycznych wnętrzach zrealizowany przez Medarda Grabowskiego – właściciela pracowni projektowej Black Locus. Pracownia specjalizuje się w projektowaniu wnętrz współczesnych, industrialnych i ciemnych, ale zaufanie klientów, którzy powierzyli architektowi swoje mieszkanie w historycznej kamienicy, zaowocowało tym jasnym projektem łączącym klasykę z nowoczesnością.

Mieszkanie przeszło całkowitą metamorfozę, zaczynając od zerwania starej podłogi wraz z wymianą instalacji. Odnowiona posadzka wykończona została francuską dębową jodłą i płytkami ceramicznymi, stylizowanymi na dywaniki. Wtórne grzejniki zostały wymienione na gładkie, zlewające się ze ścianami, a na tychże pustych wcześniej ścianach salonu zastosowano sztukaterie i gzymsy. Jeden z nielicznych elementów, które pozostały oryginalne w mieszkaniu to wysokie drzwi wraz z opaskami. Chociaż widać na nich znak czasu, to ich urok nie pozwolił projektantowi i klientom na ich wymianę. Połączenie wyposażenia częściowo nowoczesnego, jak stolik RTV i sofa, z zabytkowym stołem i narożną konsolą, to zabieg łączenia styli i realizacji patchworkowej architektury wnętrz.

Jasne mieszkanie, na którym zależało klientom, zostało delikatnie przełamane czarnym sufitem w korytarzach oraz częściowo czarną stylizowaną kuchnią, w której sprzęty AGD zostały wybrane z linii vintage.

Ciasna łazienka została optycznie powiększona lustrem i zdobyła nową wnękę prysznicową kosztem pokoju gościnnego. Stylizowane uchwyty na nowoczesnej koralowej zabudowie, do tego zabytkowa konsola przerobiona na szafkę umywalkową i na koniec armatura, która swoim wzornictwem tez przywołuje historyzm – wszystkie te zabiegi zastosowane zostały by połączyć nowe ze starym. Jak wam się podoba mieszkanie przy ulicy Różanej na krakowskich Dębnikach? Dajcie znać!

O pracowni: 
Black Locus – pracownia projektowa działająca głównie na terenie Śląska i Małopolski. Właścicielem i głównym architektem pracowni jest Medard Grabowski, który mówi o sobie w następujący sposób:Nazywam się Medard i mogę śmiało przyznać, że mam to ogromne szczęście wykonywania zawodu, który kocham! Architektura oraz projektowanie wnętrz jest moją pasją, którą rozwijałem na Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach oraz Politechnice Krakowiskiej im. Tadeusza Kościuszki. Moje umiejętności szkoliłem pod okiem fachowców od 2013 roku nawiązując współpracę z Pracownią Projektową Wojciecha Koziarskiego w Katowicach – udział w projektowaniu koncepcyjnym budynków usługowych oraz mieszkalnych. Od 2015 projektowałem wnętrza mieszkalne, biurowe, usługowe i restauracje dla biura KMB Studio  oraz Koliber StudioW swoich projektach kieruje się innowacyjnymi i odważnymi rozwiązaniami. We współpracy z klientami stosuję kompleksowe podejście do prowadzonego projektu oraz indywidualne podejście do zgłaszanych potrzeb i oczekiwań. Dbam o komfortową i przyjazną atmosferę by wspólnie stworzyć coś co będzie cieszyć klientów przez lata.

źródło / tekst: Black Locus / https://blacklocus.pl/
zdjęcia: Anna Laskowska Dekorialove / http://dekorialove.pl/

Czytaj też: Architektura w Polsce | Wnętrza | Kraków | whiteMAD na Instagramie  | Malarstwo | Kamienica

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej