ARCHITEKTURA

Mikroapartamenty – ile kosztują i jak ubezpieczyć?

Mikroapartamenty to niewielkie mieszkania, które często nie przekraczają kilkunastu metrów kwadratowych. Od kilku lat cieszą się one ogromną popularnością ze względu na zapotrzebowanie wśród osób młodych, w tym także studentów. Ile kosztują te niewielkie lokale? W jaki sposób można je ubezpieczyć i jak wyglądają ceny takich polis?

Ile kosztuje mikroapartament?
Rozważania na temat ceny niewielkich lokali mieszkalnych warto rozpocząć od pytania: czym są mikroapartamenty? Najprościej mówiąc, to mieszkanie składające się z pomieszczenia wielofunkcyjnego z aneksem kuchennym oraz łazienki. Są one bardzo małe, a najmniejsze z nich zajmują powierzchnię około 12 m2. Takie lokale są najczęściej kupowane przez osoby zajmujące się wynajmem. Mieszkają w nich głównie studenci i pary, które przez cały dzień przebywają poza domem lub nie potrzebują zbyt dużej przestrzeni do życia.

Fakt, że mikroapartamenty są małe, nie oznacza jednak, że można kupić je za niewielkie pieniądze. W porównaniu z cenami standardowych apartamentów wydają się one atrakcyjne, ale po przeliczeniu kwoty na metr kwadratowy można się zaskoczyć. Dokładna cena zależy oczywiście również od takich czynników, jak lokalizacja, udogodnienia w budynku czy jego wiek. Na ogół za metr kwadratowy tego niewielkiego mieszkania trzeba jednak zapłacić kilkanaście tysięcy złotych.

Jak ubezpieczyć mikroapartament?
Mikroapartament można także ubezpieczyć, co jest bardzo popularną i rozsądną praktyką. Taki obiekt podlega standardowej polisie na mieszkanie. Ta forma ubezpieczenia jest dostępna w wielu wariantach, dlatego przed zdecydowaniem się na konkretny produkt warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • zakres polisy,
  • maksymalna kwota odszkodowania,
  • wyłączenia zawarte w umowie,
  • czas obowiązywania.

Każde ubezpieczenie mieszkania działa w nieco inny sposób. Polisy podstawowe pozwalają jedynie na wypłacenie pieniędzy w wyniku zniszczenia murów i elementów stałych nieruchomości. Jeśli chcesz otrzymać pieniądze również za szkody związane z rzeczami, które znajdowały się w mieszkaniu podczas zdarzenia, konieczne okazuje się wykupienie pakietu rozszerzonego. Wiąże się to z większym wydatkiem, ale zdecydowanie warto. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe umożliwiają również skorzystanie z dodatków, takich jak OC w życiu prywatnym. Ta forma polisy przyda się wtedy, gdy przypadkiem zalejesz mieszkanie sąsiada lub doprowadzisz do innego zdarzenia tego typu. Wówczas nie będziesz musiał płacić odszkodowania z własnej kieszeni.

Ile kosztuje ubezpieczenie mikroapartamentu?
Cena ubezpieczenia mikroapartamentu może różnić się w zależności od kilku czynników. Im szerszy zakres, tym będzie ona wyższa. Zwykle jest to koszt wynoszący kilkaset złotych rocznie. W porównaniu do maksymalnej wysokości odszkodowania jest on bardzo korzystny, dlatego warto zdecydować się na takie rozwiązanie. Na rynku działa obecnie wiele towarzystw ubezpieczeniowych, więc dobrą praktyką jest porównywanie ich ofert przed podpisaniem umowy.

Jeśli chcesz sprawdzić propozycje czołowych towarzystw ubezpieczeniowych, warto skorzystać ze strony internetowej https://rankomat.pl/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/kalkulator. W tym miejscu wystarczy uzupełnić najważniejsze dane na temat nieruchomości. Następnie wyświetlą się oferty konkretnych firm, a Ty będziesz mógł przyjrzeć się ich zakresom. Warto dokładnie przeczytać, co obejmują poszczególne polisy. W każdej umowie znajdują się bowiem wyłączenia, czyli sytuacje, w których nie otrzymasz odszkodowania. Konkretne opcje różnią się od siebie również pod względem ceny.

Porównując oferty konkretnych towarzystw ubezpieczeniowych, możesz wybrać polisę nawet o kilkaset złotych mniejszą od pozostałych. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, szczególnie w przypadku tak małych nieruchomości jak mikroapartamenty. Lepiej nie rezygnować z tej formy ochrony, ponieważ wypadki zdarzają się wszędzie, a w niewielkich mieszkaniach pożar czy woda mogą się szybko rozprzestrzenić.

Czytaj też: Mieszkanie | Architektura w Polsce | Ciekawostki | Apartament
źródło: Materiał Partnera

Recent Posts

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Kosztował 24,8 mln zł. Rekordowa cena za penthouse w Gdańsku

Penthouse znajduje się w inwestycji Deo Plaza przy ulicy Chmielnej w Gdańsku. To dwupoziomowa przestrzeń…

1 maja 2024

Najpiękniejszy dach secesji. Gran Hotel Ciudad de México

Ten neoklasycystyczny hotel skrywa w sobie zachwycające secesyjne wnętrze. Wybudowany pod koniec XIX wieku Gran…

30 kwietnia 2024

Biurowiec w zieleni. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech w Warszawie

Będzie mieć 32 m wysokości. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech i Centrum Łukasiewicz zbudowana zostanie w…

30 kwietnia 2024

Mieszkanie z nutką vintage. Właściciele to miłośnicy dizajnu z dawnych lat!

Mieszkanie z nutką vintage to najnowsza realizacja pracowni projektowej Grupa NONO. Właściciele mieszkania to miłośnicy…

30 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej