ARCHITEKTURA

Modernistyczne wnętrze w Katowicach. Powstało w kamienicy!

Modernistyczne wnętrze w Katowicach zaprojektowały Joanna Kubieniec i Katarzyna Długosz z pracowni Kubieniec + Długosz. Inspiracją do wnętrza była modernistyczna kamienica, w której znajduje się mieszkanie. Jej forma, materiały i kolory oraz detale, które są widoczne nie tylko na zewnątrz obiektu, ale również (a może i przede wszystkim) w strefie wejściowej i na klatce schodowej.

Obły narożnik w bryle budynku został powtórzony wewnątrz mieszkania w formie drewnianej zabudowy, która kryje w sobie nie tylko szafy i biurko w strefie kuchni, ale również dwie łazienki oraz pralnię. Zastosowane materiały i kolorystyka, w tym płytki podłogowe i ścienne, stalowe elementy wykończeniowe, jak również przeszklenie pomiędzy łazienka a pralnią – to bezpośrednie nawiązanie do materiałów i rozwiązań, które pojawiają się na klatce schodowej.

Tak jak w architekturze modernistycznej – celem projektu nie było poszukiwanie mocnych dekoracyjnych rozwiązań. Do uzyskania zamierzonego efektu wykorzystano tutaj samą przestrzeń mieszkania, podstawowe materiały wykończeniowe i elementy takie jak: konstrukcja wyspy, istniejący stary parkiet, istniejące drzwi i klamki. Połączenie odnowionych elementów z nowymi formami i meblami pozwoliło nam stworzyć wnętrze, które wpisuje się w cały obiekt, a zarazem ma w sobie trochę świeżości i nowoczesności.

Sam układ mieszkania został dostosowany do potrzeb użytkowników. Modyfikacjom poddana została jedna strona mieszkania, w której znajdują się: strefa wejściowa z garderobą, łazienki oraz kuchnia wraz z ukrytym biurem i pom. gospodarczym.

Rozbudowano zabudowę w strefie wejściowej, przez co stworzono meblową zabudowę garderoby oraz dodano jedną łazienkę. Dodatkowo zmieniono układ ścianek działowych w strefie kuchni i istniejącej łazienki, co pozwoliło na wydzielenie pom. gospodarczego i stworzenie szaf z ukrytym przechowywaniem i biurkiem. Dotychczasową spiżarnię (która była zlokalizowana za plecami kuchni) zamieniono w garderobę i połączono ją bezpośrednio z sypialnią.

Druga strona mieszkania, z częścią dzienną i sypialniami – pozostała bez zmian. Zachowano układ przechodni salonu z jadalnią. Pomiędzy sypialnią rodziców a pokojem córki – istniejące przejście zostało zaślepione. Jeśli w przyszłości pojawi się możliwość i potrzeba jego odtworzenia – będzie to w pełni możliwe.

O pracowni: 
Kubieniec + Długosz – Historia pracowni zaczęła się w 2013 roku. Pierwszym zrealizowanym pod jej szyldem projektem, był sklep ze śląskim designem, Geszeft. Projekt ten był szeroko komentowany i doceniany w wielu branżowych konkursach i stał się dla mnie ważnym czynnikiem do dalszego rozwoju pracowni. Dzięki niemu zrealizowałam później wiele innych projektów, zdobywając kolejne doświadczenia. Od 2017 roku przy realizacji wielu z nich współpracuję z Katarzyną Długosz.  – czytamy na stronie https://kubieniecdlugosz.com

Czytaj też: Wnętrza | Mieszkanie | Architektura w Polsce | Katowice | whiteMAD na Instagramie

źródło: https://kubieniecdlugosz.com 
zdjęcia: Marek Swoboda / https://www.facebook.com/MarekSwobodaFotografia/

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej