ARCHITEKTURA

Mozaika dawnej pijalni wód mineralnych wpisana do rejestru zabytków

Mozaika znajduje się we wnętrzu dawnej pijalni wód mineralnych przy ulicy Puławskiej 51 w Warszawie. Przyszły najemca lub właściciel lokalu będzie musiał ją zachować.

Decyzję o wpisie do rejestru zabytków ruchomych podjął Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, prof. Jakub Lewicki. To unikalny przykład zdobienia wnętrz, którego próżno szukać we współczesnych lokalach gastronomicznych.

Dawna pijalnia wód mineralnych Uzdrowiska Konstancin znajduje się w przyziemiu zabytkowej kamienicy przy ulicy Puławskiej 51. Jej wnętrze zdobi plastyczna dekoracja, która składa się z naściennej dekoracji mozaikowej, płytek ceramicznych szkliwionych, polichromii i płynnego lastryko. Całość wykonano w latach 60. XX wieku.

Pijalnia wód w tym miejscu otwarta została z powodu odkrycia na terenie Konstancina bogatych źródeł solanki. Dzięki niej warszawiacy mogli smakować wód spotykając się tutaj z bliskimi. Cenna mozaika umieszczona jest na północnej i wschodniej ścianie z charakterystycznie zaokrąglonym narożnikiem. To wielkoformatowa abstrakcyjno-pejzażowa kompozycja.

Kompozycja stanowi kompilację płaszczyzn oraz kształtów o ziarnistej (otoczaki, płukane lastriko) i gładkiej fakturze (szkliwione płytki ceramiczne, biała polichromia podkreślająca kontury form ceramicznych i strukturalnych). W kolorystyce ściany dominują beże, żółcienie i brunatne brązy, akcentowane tesserami o barwie zielonej i błękitnej. W partiach ułożonych z otoczaków wykorzystana została ich naturalna barwa, jednak miejscowo widoczne są też ślady malatury – wyjaśnia Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, prof. Jakub Lewicki.

Wnętrze lokalu zdobi też ceramiczna okładzina słupa konstrukcyjnego. Artyści, tworzący charakterystyczne dla realizacji wnętrzarskich lat 50. i 60. XX w. wielkoformatowe dekoracje plastyczne, skupiali się na zagadnieniach formy i koloru. Dzieła te cechowały się różnorodnymi technikami rzeźbiarskimi, mozaikowymi i malarskimi oraz architektonicznymi, często łączonymi w obrębie jednej pracy (podobnie jak w tym wypadku).

Całość stanowi cenny przykład polskiej sztuki dekoracyjnej lat 50. i 60. XX wieku. Mozaika jest też cenna ze względu na swoją wartość historyczną.

źródło: Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków (https://www.mwkz.pl)

Czytaj też: Zabytek | Warszawa | Wnętrza | Sklep | Mozaika | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Kosztował 24,8 mln zł. Rekordowa cena za penthouse w Gdańsku

Penthouse znajduje się w inwestycji Deo Plaza przy ulicy Chmielnej w Gdańsku. To dwupoziomowa przestrzeń…

1 maja 2024

Najpiękniejszy dach secesji. Gran Hotel Ciudad de México

Ten neoklasycystyczny hotel skrywa w sobie zachwycające secesyjne wnętrze. Wybudowany pod koniec XIX wieku Gran…

30 kwietnia 2024

Biurowiec w zieleni. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech w Warszawie

Będzie mieć 32 m wysokości. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech i Centrum Łukasiewicz zbudowana zostanie w…

30 kwietnia 2024

Mieszkanie z nutką vintage. Właściciele to miłośnicy dizajnu z dawnych lat!

Mieszkanie z nutką vintage to najnowsza realizacja pracowni projektowej Grupa NONO. Właściciele mieszkania to miłośnicy…

30 kwietnia 2024

Moda high fashion – odrobina luksusu w Twojej szafie!

Lubisz niecodzienne połączenia, odważne kroje i fasony, a także wysoką jakość ubrań? Chcesz w dobrym…

30 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej