ARCHITEKTURA

Może stanąć w Dolinie Chochołowskiej. Wyniki konkursu KOŁO „Projekt Łazienki 2021”

Kolejna edycja konkursu KOŁO na projekt toalety publicznej już za nami. Oficjalne zakończenie konkursu, którego partnerem był Tatrzański Park Narodowy oraz ogłoszenie werdyktu jurorów odbyło się 29 listopada 2021 r. w showroomie Geberit w Krakowie. Magazyn whiteMAD jest patronem medialnym wydarzenia. Tematem tegorocznej, 23. edycji konkursu KOŁO „Projekt Łazienki 2021” był projekt obiektu z funkcją toalety publicznej zlokalizowanego w Tatrzańskim Parku Narodowym, w rejonie Polany Huciska w Dolinie Chochołowskiej.

Do rywalizacji zgłoszonych zostało 178 projektów, które oceniło jury w składzie: dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz – kierowniczka Zakładu Projektowania i Teorii Architektury na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, wiceprezes w autorskiej pracowni architektury Kuryłowicz & Associates, sędzia SARP Warszawa, Robert Konieczny – architekt, założyciel pracowni KWK Promes, Magdalena Federowicz-Boule – prezes i dyrektor kreatywna pracowni Tremend, sekretarz Warszawskiego Oddziału SARP, sędzia SARP, prof. Jan Sikora – wykładowca na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, założyciel pracowni projektowej Sikora Wnętrza, Przemo Łukasik – architekt, współzałożyciel pracowni Medusagroup, Aleksandra Kozłowska – laureatka konkursu „Projekt Łazienki 2018”, obecnie związana z pracownią KWK Promes, Przemysław Powalacz – Prezes Zarządu Geberit sp. z o. o., Filip Zięba – zastępca dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego, Ewa Holek-Krzysztof z Działu Komunikacji i Wydawnictw Tatrzańskiego Parku Narodowego, Agnieszka Grzegorczyk – przedstawicielka Gminy Kościelisko, Jan Karpiel-Bułecka senior – architekt, popularyzator folkloru góralskiego, Marcin Rząsa – artysta rzeźbiarz z Zakopanego.

Ogłoszenie wyników nastąpiło 29 listopada 2021 r. podczas zakończenia konkursu, które odbyło się w studiu urządzonym w krakowskim showroomie firmy Geberit – organizatora konkursu. Ze względu na sytuację pandemiczną finał miał charakter hybrydowy – w studiu gościli jurorzy oraz organizatorzy konkursu, natomiast laureaci łączyli się online. Zakończenie było transmitowane na żywo na platformie YouTube oraz na Facebooku marki KOŁO. Wydarzenie poprowadziła Agnieszka Gruszczyńska-Hyc, redaktor naczelna magazynów Dobre Wnętrze i M jak Mieszkanie oraz serwisu Urządzamy.pl.

Grand Prix konkursu KOŁO „Projekt Łazienki 2021” otrzymał projekt „Uniesiona Łąka”, którego autorami są Ewa Pokrzywa i Marcin Gierbienis. Zdaniem jury praca wyróżnia się pomysłem, który kompromisowo godzi poszanowanie przyrody i unikatowego krajobrazu z nową funkcją. Plac na Polanie Huciska, choć znajduje się niemal w środku doliny, to teren przekształcony. Dawniej znajdował się tam parking dla samochodów, który funkcjonował do 1997 roku, pozostawiając ślad do dziś. Zwycięska praca zaciera ten ślad. Jako jedyna uwzględnia cały teren dawnego parkingu w taki sposób, że daje możliwość jego rekultywacji. Zamiast utwardzonego placu oferuje przedłużenie polany. Koncepcja  nie zaburza przestrzeni, nie wymaga istotnych konsultacji, jak wbudować obiekt w ten niezwykle cenny obszar, bez jego zakłócania. Podkreśla walory naturalne otoczenia, m.in. polanę krokusową, na której prowadzony jest kulturowy wypas owiec.

GRAND PRIX, proj. Ewa Pokrzywa i Marcin Gierbienis
GRAND PRIX, proj. Ewa Pokrzywa i Marcin Gierbienis
Ewa Pokrzywa

Wyróżnienie I stopnia powędrowało do Anety Roguszczak, za projekt „Toaleta publiczna TPN”. Jury doceniło wycofanie bryły względem istniejącego ciągu komunikacyjnego oraz ukrycie parteru projektowanego budynku w terenie. Utworzone w efekcie tych ruchów przedpole obiektu, tworzy swoiste ramy dla przybywających tu osób, wyznacza granice, zmniejszając ryzyko ekspansji  w obrębie polany. Tym samym obiekt wykracza poza program budynku toalety publicznej, a sama idea nabiera wymiaru edukacyjnego. Zaprojektowany dziedziniec wraz z jego zagospodarowaniem  jest miejscem odpoczynku, osłoniętym od wiatru, tak istotnym po długiej wycieczce górskimi szlakami.

Wyróżnienie I stopnia, proj. Aneta Roguszczak
Wyróżnienie I stopnia, proj. Aneta Roguszczak

Wyróżnienie II stopnia zdobyli Paweł Białas, Kamil Bryłka i Michał Ciebień za projekt „Forrest” – praca zwróciła uwagę jury unikalnym podejściem do reinterpretacji formy góralskiego szałasu. Wśród wielu pomysłów, które przekształcały jego formę w sposób niezauważalny lub zbyt wyrazisty, ten projekt wniósł do dyskusji jurorów ideę wyważenia i oryginalności. Dach, który zdaje się unosić w powietrzu, staje się zarazem miejscem wytchnienia, interakcji i odpoczynku w deszczowe oraz słoneczne dni. Forma, mimo dużych rozmiarów, nie wprowadza dysharmonii w otoczeniu. Obiekt poprzez swoją skromność i siłę nieoczywistych, ale prostych rozwiązań, przywołuje dzieła takich twórców jak Peter Zumthor.

Wyróżnienie II stopnia, proj. Paweł Białas, Kamil Bryłka, Michał Ciebien
Wyróżnienie II stopnia, proj. Paweł Białas, Kamil Bryłka, Michał Ciebien

Trzy projekty otrzymały równorzędne wyróżnienia III stopnia. Pierwszy z nich, „Dwa koła” autorstwa Jakuba Lazarowicza, został wyróżniony za formę architektoniczną, która nie jest interpretacją szałasu, nie nawiązuje do regionalnych form architektonicznych ani zdobniczych, a jest propozycją wpisania geometrycznej, syntetycznej, niemal abstrakcyjnej formy w  krajobraz Polany Huciska. Projekt odrywa się od schematu powszechnego i powierzchownego myślenia, odważnie kierując nas ku refleksji o innych, mniej oczywistych związkach funkcji i formy w krajobrazie.

Wyróżnienie III stopnia, proj. Jakub Lazarowicz
Wyróżnienie III stopnia, proj. Jakub Lazarowicz

Drugie wyróżnienie równorzędne III stopnia w Konkursie Koło “Projekt Łazienki 2021” otrzymał Artur Piórek za projekt budynku, który reprezentuje proste rozwiązanie spełniające wymogi programowe i jest propozycją najmniej ingerującą w teren pod względem technicznym. Co więcej, dobrze wpisującą się w kontekst kulturowy i krajobrazowy. Zaprojektowany obiekt posiada oszczędną, ale bardzo „rasową” bryłę. Wynika to z dobranego prawidłowo kąta nachylenia połaci dachowych oraz wysunięcia tychże poza lico ścian szczytowych. Odważne połączenie pokrycia z dranic ze szkłem i kamienną licówką z „obladra” tworzy nowoczesną reminiscencję charakterystycznego dla Tatr Zachodnich szałasu niskozrębowego.

Wyróżnienie III stopnia, proj. Artur Piórek
Wyróżnienie III stopnia, proj. Artur Piórek

Kolejne wyróżnienie równorzędne III stopnia jury przyznało projektowi „Szałas ikoną Tatr” autorstwa Sylwii Gochowskiej, Kamili Mizery i Bogumiły Borek. Jury doceniło interesującą próbę wpisania zabudowy szałasowej w krajobraz Tatrzańskiego Parku Narodowego. Skromna bryła budynku nawiązuje do tradycyjnej architektury lokalnej, jednocześnie odpowiadając na pytanie konkursowe dotyczące funkcji. Projekt we wrażliwy sposób pokazuje relacje architektury z Tatrzańskim Parkiem Narodowym – architektury, która jest niezbędna z punktu widzenia funkcji i potrzeb turystów. Projekt otrzymał także nagrodę specjalną: projektowanie uniwersalne, za udaną próbę wdrożenia filozofii projektowania uniwersalnego jako kierunku architektonicznego, w celu likwidacji barier w dostępie do budynków użyteczności publicznej. Prosta architektura, nawiązująca do architektury lokalnej, uwzględnia potrzeby wszystkich użytkowników. Jednocześnie w interesujący sposób prowadzi dialog z okoliczną przyrodą Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Wyróżnienie III stopnia, proj. Sylwia Gochowska, Kamila Mizera, Bogumiła Borek
Wyróżnienie III stopnia, proj. Sylwia Gochowska, Kamila Mizera, Bogumiła Borek

Druga nagroda specjalna, za projektowanie w duchu zrównoważonego rozwoju została przyznana projektowi autorstwa Łukasza Krasuskiego. Projektowanie na terenach chronionych stanowi wyzwanie dla doświadczonych architektów, a tym bardziej dla młodych adeptów architektury. Zadanie to jest szczególne w świetle współczesnych problemów środowiska naturalnego. Zdaniem jury autor zasłużył na wyróżnienie za holistyczne podejście, wykraczające poza zastosowanie standardowych systemów i rozwiązań proekologicznych. Doceniono powściągliwą formę architektoniczną ujętego na rzucie kwadratu budynku o stromym dwuspadowym dachu. Dostrzeżony został również brak ingerencji w teren istniejący, zastosowanie naturalnych materiałów oraz prosta, drewniana, szkieletowa konstrukcja. W projekcie nie zabrakło również dualnej instalacji umożliwiającej odzysk wody szarej oraz wykorzystanie wody deszczowej do spłukiwania toalet, a także gruntowej pompy ciepła. Wszystkie te elementy wpływają korzystnie na zmniejszenie śladu węglowego obiektu, zarówno w trakcie budowy, jak i podczas jego eksploatacji.

Nagroda Specjalna - projektowanie w duchu zrównoważonego rozwoju, proj. Łukasz Krasuski
Nagroda Specjalna - projektowanie w duchu zrównoważonego rozwoju, proj. Łukasz Krasuski

Szansę na wybranie najlepszego projektu mieli także internauci – najwięcej ich głosów otrzymał projekt „Koliba”, którego autorkami są Nicola Skrzyniarz, Dominika Reszuta i Sandra Plata. Transmisja z ogłoszenia wyników można obejrzeć na platformie YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=YZNzum7INaw

Wyróżnienie internautów, proj. Nikola Skrzyniarz, Dominika Reszuta, Sandra Plata
Wyróżnienie internautów, proj. Nikola Skrzyniarz, Dominika Reszuta, Sandra Plata

Konkurs KOŁO “Projekt Łazienki 2021” orgaznizowany przez Geberit to kultowy konkurs dla architektów. Dzięki tej inicjatywie w wielu miejscach w Polsce powstały funkcjonalne i ogólnodostępne toalety. Inicjatywa ma na celu zwrócenie uwagi na problem deficytu toalet publicznych oraz poprawę warunków sanitarnych na terenie całego kraju. Tegoroczna, 23. edycja, której Partnerem był Tatrzański Park Narodowy dobiegła końca. Kolejna edycja wystartuje w przyszłym roku. Zapraszamy do śledzenia informacji na stronie www.konkurskolo.pl.

Czytaj też:  Łazienka | Ciekawostki | Wydarzenia  | whiteMAD na Instagramie

F. Zięba, A. Grzegorczyk, J. Karpiel-Bułecka
S. Ziobrowski, M. Federowicz-Boule
S. Ziobrowski, M. Federowicz-Boule, P. Powalacz, A. Kozłowska

źródło: materiały prasowe KOŁO

Recent Posts

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Kosztował 24,8 mln zł. Rekordowa cena za penthouse w Gdańsku

Penthouse znajduje się w inwestycji Deo Plaza przy ulicy Chmielnej w Gdańsku. To dwupoziomowa przestrzeń…

1 maja 2024

Najpiękniejszy dach secesji. Gran Hotel Ciudad de México

Ten neoklasycystyczny hotel skrywa w sobie zachwycające secesyjne wnętrze. Wybudowany pod koniec XIX wieku Gran…

30 kwietnia 2024

Biurowiec w zieleni. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech w Warszawie

Będzie mieć 32 m wysokości. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech i Centrum Łukasiewicz zbudowana zostanie w…

30 kwietnia 2024

Mieszkanie z nutką vintage. Właściciele to miłośnicy dizajnu z dawnych lat!

Mieszkanie z nutką vintage to najnowsza realizacja pracowni projektowej Grupa NONO. Właściciele mieszkania to miłośnicy…

30 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej