Categories: ARCHITEKTURA

Mural Jerzego Nowosielskiego powstał w Krakowie z okazji stulecia urodzin słynnego ikonopisarza

Jerzy Nowosielski w tym roku obchodziłby swoje setne urodziny. Wybitny ikonopisarz został upamiętniony muralem, który powstał na jednym z krakowskich bloków. Mural Jerzego Nowosielskiego znajduje się w sąsiedztwie rodzinnego domu i pracowni artysty

Mural powstał na bloku przy ul. Lotniczej 22 i przedstawia kopię obrazu “Sobotni wypoczynek” Jerzego Nowosielskiego. Dlaczego namalowano go właśnie w tym miejscu? Ponieważ budynek ten znajduje się tuż obok domu, gdzie Nowosielski mieszkał z żoną Zofią (przy ul. Narzymskiego 19). Gdyby nadal żyli, mogli podziwiać malowidło ze swojego ogródka.

„Mieszkańcy byli bardzo zżyci z artystą”

Obchodzony aktualnie Rok Jerzego Nowosielskiego (ustanowiony przez Sejm RP) to jeden z powodów, ze względu na które powstał mural. Ale nie tylko

“Rok Jerzego Nowosielskiego i setna rocznica urodzin artysty nałożyły się z 50. rocznicą wprowadzenia w Polsce wolnych sobót” – opisuje na swojej stronie internetowej Stowarzyszenie Antropologiczne “Archipelagi Kultury”, które jest jednym z inicjatorów powstania muralu. To także dzieło, które wpisuje się w kontekst miejsca, wykorzystując naturalne tło ściany. Daje również możliwość wielu interpretacji.

“Przede wszystkim mieszkańcy byli bardzo zżyci z artystą i chcieli upamiętnić jego postać, stąd miejsce wykonania muralu” – mówiła Agnieszka Słabkowska z projektu “101 murali dla Krakowa” w rozmowie z LoveKraków.pl.

Mural Jerzego Nowosielskiego – oficjalne odsłonięcie już w przyszłym tygodniu

Oficjalne odsłonięcie muralu odbędzie się już 24 października o 18.30. Na wydarzeniu mają zjawić się też osoby związane z twórczością Jerzego Nowosielskiego. Twórczość tego wybitnego artysty nie jest nadal wszystkim znana, a przecież miał on ogromne dokonania nie tylko w zakresie ikonopisarstwa. Współpracował z Tadeuszem Kantorem, zajmował się również filozofią i teologią prawosławną. Zmarł w 2011 roku.

Wiele instytucji zaangażowało się w powstanie malowidła

Mural powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Antropologicznego “Archipelagi Kultury”, Ośrodka Badań nad Kulturami Pamięci, Fundacji “101 murali dla Krakowa” oraz krakowskiej radnej Małgorzaty Jantos. Do projektu włączyła się również Galeria Starmach, która posiada w swoich zbiorach ogromną kolekcję dzieł Nowosielskiego. Wykonanie muralu było możliwie dzięki wsparciu finansowemu ze strony lokalnego samorządu, a także firmy Medicine, która wspiera powstawanie murali w Krakowie w ramach akcji “Murale” (organizowanej od kilku lat z “101 murali dla Krakowa”), w której łączy modę z kulturą i sztuką. W jej ramach w stolicy Małopolski powstało już wiele naściennych malunków.

Zdjęcia muralu: Piotr Trzepacz, portret twórcy: Wikimedia Commons

Zobacz również: Murale  | Kraków | Kamienica | Grafika | Elewacja

 

 

Recent Posts

Przy ul. Smolnej powstanie kamienica. Inwestor odtworzy część zniszczonej pierzei sprzed wojny

Już wkrótce rozpocznie się budowa nowej kamienicy przy ulicy Smolnej 23 w Warszawie. Będzie to…

15 maja 2024

Pałacyk Sikorskiego – relikt dawnej zabudowy dzielnicy i siedziba Muzeum Woli

Pałacyk Sikorskiego, znany także jako pałacyk Bormana lub pałacyk Heurteuxa, to niewielki neorenesansowy budynek znajdujący…

14 maja 2024

Był brzydki baner, jest neon. Nowa witryna studia tańca

Nowa witryna studia tańca w Ostrowie Wielkopolskim powstała w ramach akcji "Szyld w dechę". To…

14 maja 2024

Frauenkirche w Dreźnie – zniszczenie i odbudowa jednej z najsłynniejszych europejskich świątyń

Kościół Mariacki w Dreźnie (niem. Frauenkirche) to barokowa luterańska świątynia znajdująca się na Neumarkt (pol.…

14 maja 2024

Jak kaskadowy ogród. Tak budynki z mieszkaniami socjalnymi projektują Holendrzy

Budynek z mieszkaniami socjalnymi powstanie w Eindhoven w Holandii. Jego projekt przygotowali architekci z pracowni…

14 maja 2024

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej