ARCHITEKTURA

Murowany dom na wzgórzu. Wiele pomieszczeń na niewielkim metrażu.

Murowany dom na wzgórzu o nazwie „Chelsea Hill House” powstał dla rodziny z dziećmi. Jest to nowy projekt pracowni architektonicznej Kariouk Associates. Budynek znajduje się w mieście Chelsea w kanadyjskiej prowincji Quebec.

Logistycznym wyzwaniem dla architektów tego projektu było stworzenie na planie dwupiętrowego małego domu przestrzeni o bardzo różnych funkcjach. Dom został zaprojektowany jako prosta murowana z zewnątrz bryła. Został zbudowany z prostych, przemysłowych materiałów, w odpowiedzi na bardzo skromny budżet. Są to betonowe bloki ułożone w specjalny wzór, które dzięki grze światła i cienia tworzą unikatową fasadę.

„Aranżacja elewacji to tak zwany “splot koszykowy”, dzięki niemu wykorzystujemy surowy, przemysłowy i czynimy z niego coś wdzięcznego” – tłumaczą architekci

Przestrzenie najczęściej wykorzystywane przez nastolatków, czyli ich sypialnie, pokój dzienny i schowki na sprzęt sportowy zostały zaaranżowane oddzielnie na pierwszym poziomie. Bardziej formalne części domu takie jak salon, jadalnia, kuchnia, główna sypialnia i łazienka znajdują się na piętrze. Z każdego okna w domu podziwiać można przepiękne widoki. Oba poziomy są połączone drzwiami wejściowymi o podwójnej wysokości i znajdującym się poniżej korytarzem.

„Wymyśliliśmy ten wzór, kupując stos klocków i bawiąc się nimi w biurze. Zastosowanie małych i dużych bloków tworzy bardziej zróżnicowany wzór cienia, który pomaga również przełamać skalę domu” – powiedział Paul Kariouk, założyciel pracowni.

Murowany dom na wzgórzu ma powierzchnie około 162 metrów kwadratowych. Zaprojektowano w nim również część zewnętrzną połączoną z salonem i jadalnią, do której wchodzi się po stalowych schodach. Na dachu projektanci  tworzyli przestrzeń do wykorzystania przez rodzinę jako ogród. Wystrój wnętrz jest dość minimalistyczny. Króluje tam biel na ścianach oraz ciemne drewno na podłodze.

O pracowni: 

Firma Kariouk Architects — pracownia architektoniczna została założona w 2001 roku, kiedy główny architekt Paul Kariouk przeniósł się z Nowego Jorku do Ottawy. Inne projekty pracowni to między innymi: ECHO House, Forrest Retreat czy Dash Home.

Czytaj też: whiteMAD na Instagramie  | Kanada | Cegła | Beton | Ciekawostki | Dom jednorodzinny

Źródło: https://www.archdaily.com
Pracownia: https://kariouk.com
Zdjęcia: https://kariouk.com§

Recent Posts

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej