ARCHITEKTURA

Muzeum Morskie w Paryżu ma nowe wnętrza. To projekt Snøhetta i h2o

Narodowe Muzeum Morskie w Paryżu zostało otwarte po przebudowie. Goście mogą zwiedzać nowe sale ekspozycyjne od 17 listopada. Za projekt wnętrz odpowiadają pracownie h2o oraz Snøhetta. Powstała jasna przestrzeń, pełna obłości i modernistycznych akcentów.

Nowa aranżacja wnętrza swym wyglądem przypomina wystrój muzeum MAXXI w Rzymie projektu pracowni Zaha Hadid Architects. Również tam w muzealnej przestrzeni królują biel i obłe kształty. Po przebudowie Narodowe Muzeum Morskie w Paryżu ma być bardziej atrakcyjne dla zwiedzających. Architekci musieli na nowo zaprojektować układ funkcjonalny z salami wystawowymi oraz pomieszczeniami technicznymi dla pracowników.

Nowe wnętrza wyróżniają zakrzywione i okrągłe formy, które wpisują się w istniejącą geometrię budynku. Taki zabieg ma przywodzić na myśl naturalny ruch wody. Zastosowanie obłości wizualnie zespoliło wnętrze, tworząc przestrzeń ułatwiającą eksplorowanie wnętrz muzeum. Surowość bieli i czerni przełamano ciepłym odcieniem drewna na posadzce.

Narodowe Muzeum Morskie znajduje się w Pałacu Chaillot, który zbudowany został w 1878 roku, a następnie przebudowany przez architektów Carlu, Boileau i Azéma na Wystawę Światową w 1937 r. Dziś pałac wpisany jest do rejestru zabytków i ma status dziedzictwa kulturowego. Zabytkowy charakter przestrzeni był wyzwaniem, architekci musieli konsultować swoje decyzje z konserwatorem zabytków. Celem była jak najlepsza ekspozycja obrazów, modeli i innych eksponatów związanych z morzem.

fot. Maxime Verret

Goście mogą zwiedzać muzeum korzystając z kilku wyznaczonych ścieżek, które poświęcone są konkretnym zagadnieniom. Wyróżniono podbój mórz, wolność, bogactwo, przygodę, kruchość świata i przyszłość Ziemi. Punktem startu za każdym razem jest cichy i kameralny przedsionek. Przechodząc przez niego zwiedzający stopniowo odkrywają świat muzeum i przechodzą do centralnego holu o pełnej wysokości. To serce budynku, z którego można przejść do przestrzeni wystawienniczej, restauracji, księgarni i sklepu z pamiątkami. W obiekcie powstały też sale do prowadzenia zajęć edukacyjnych.

Narodowe Muzeum Morskie w Paryżu ma w swoich zbiorach ponad 30 tysięcy dzieł. Placówka posiada też blisko 3 tysiące modeli statków ze wszystkich epok. Zwiedzających powinna zainteresować między innymi cesarska łódka Napoleona I zbudowana w 1810 roku.

zdjęcia: Maxime Verret dla h2o architectes oraz Snøhetta

źródło: Snøhetta

Czytaj też: Muzeum | Kultura | Sztuka | Francja | Wnętrza | Wystawa | whiteMAD na Instagramie

fot. Maxime Verret
fot. Maxime Verret
fot. Maxime Verret
fot. Maxime Verret
fot. Maxime Verret
fot. Maxime Verret
fot. Maxime Verret
fot. Maxime Verret
fot. Maxime Verret
fot. Maxime Verret
fot. Maxime Verret
fot. Maxime Verret
fot. Maxime Verret
fot. Maxime Verret
fot. Maxime Verret
fot. Maxime Verret

Recent Posts

Stadion Dziesięciolecia – kultowe miejsce sportu i pomnik polskiego komunizmu

Stadion Dziesięciolecia (oficjalna nazwa: Stadion Dziesięciolecia Manifestu Lipcowego) to jedyny w swoim rodzaju pomnik polskiego…

9 maja 2024

Jan Zachwatowicz – zasłużony orędownik odbudowy warszawskiej Starówki

Prof. dr hab. Jan Zachwatowicz był jednym z głównych specjalistów zaangażowanych w proces odbudowy polskich…

8 maja 2024

Najsłynniejszy dom modernizmu. Fallingwater Franka L. Wrighta

Dom letniskowy państwa Kaufmannów, znany szerzej jako „Fallingwater” jest jednym z najdoskonalszych projektów Franka Lloyda…

8 maja 2024

Natura to najlepsza modelka. Relacja z wydarzenia “Foto i Natura z Leo x Domoteka”

Dzień Ziemi, to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i…

8 maja 2024

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu. Apartamentowiec Aura pokryje 140 tysięcy roślin!

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu powstanie nieopodal Cytadeli, czyli jednego z najbardziej znanych i…

8 maja 2024

Warszawskie Osiedle Przyjaźń czeka rewolucja! Drewniane domy przejdą remont

Osiedle Przyjaźń położone na warszawskim Bemowie powstało w latach 50. XX w. jako zaplecze mieszkalne…

8 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej