ARCHITEKTURA

Muzeum Powstania Wielkopolskiego projektu WXCA z nagrodą Grand Prix

Muzeum Powstania Wielkopolskiego zaprojektowali architekci z pracowni WXCA. Architekci zgłosili projekt do konkursu organizowanego przy Międzynarodowym Biennale Młodych Architektów Leonardo 2021 w Mińsku, podczas którego zdobyli nagrodę Grand Prix w sekcji Projekty.

Projekt przyszłej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1818-1919 w Poznaniu autorstwa WXCA przekonał jurorów Międzynarodowego Biennale Młodych Architektów Leonardo 2021 pomysłem na przestrzeń placu stworzonego przez bryły budynków o niewielkiej skali, które współgrają z wymagającym, historycznym oraz zielonym otoczeniem.

Budynek muzeum i przestrzeń wokół niego ma wychodzić naprzeciw potrzebie kontaktu z drugim człowiekiem i wspólnego działania, czyli tych wartości, które m.in. zdecydowały o sukcesie samego powstania. Dlatego centralnym miejscem całego założenia stanie się okrągły plac, wokół którego zgromadzone będą kameralne budynki muzealne, które połączą się w kondygnacjach podziemnych. To właśnie przestrzeń pomiędzy obiektami stanowić ma symbol zwycięstwa. Otwarta forma placu ma zachęcać do interakcji, stanowić naturalne miejsce wymiany myśli, debaty, dialogu, wspólnego celebrowania, budowania głębszych relacji społecznych.

Proponując taki układ, przypominamy też o początkach naszego państwa, o grodach i osadach, w których tworzyły się pierwsze społeczności właśnie na terenie Wielkopolski – mówi Małgorzata Dembowska z WXCA, współautorka projektu.

Architekci doskonale uchwycili w idei architektonicznej ducha Wielkopolan – skromnych, nie rzucających się w oczy, a tak naprawdę silnych, zjednoczonych wokół ważnego celu jakim jest wolność i niepodległość. To chyba najbardziej wyczekiwane muzeum w Poznaniu i Wielkopolsce, głęboko wierzę, że mieszkańcy Poznania i całego regionu odnajdą w nim cząstkę siebie i radość ze zwycięstwa, jakie uhonorowano w końcu świętem państwowym w postaci Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego – mówi Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu.

Instytucja obecnie czeka na zielone światło, by rozpocząć budowę obiektu. Zgodnie z harmonogramem do końca 2021 roku będą trwać prace nad przygotowaniem pełnej dokumentacji budowlanej. Pierwsi goście będą mogli odwiedzić Muzeum w 2025 roku.

Czytaj też: WXCA | Historia | Muzeum | Ciekawostki | Poznań | whiteMAD na Instagramie

źródło: WXCA

Recent Posts

Dom ze sztuką. Wnętrze powstało w pracowni Kuoo Tamizo Architects

Liczne przeszklenia, przenikające się przestrzenie, a pośrodku atrium w formie szklanego kubika - zaprojektowanie wnętrza…

20 maja 2024

Okna do pięknych wnętrz. Popatrzcie na detale!

Minęły już czasy, kiedy okna pełniły tylko użytkową funkcję. Dziś stają się integralną częścią wnętrza…

20 maja 2024

Wygląda jak w 1732 r. Rzeźba św. Jana Nepomucena odzyskała blask

To drobna interwencja w publiczną przestrzeń, ale pokazuje, jak umiejętnie odnawiać stare figury. Rzeźba św.…

20 maja 2024

Torpedownia w Gdyni – tajemnicza ruina stojąca w wodach Zatoki Gdańskiej

Torpedownia w Gdyni na Babich Dołach to jeden z dwóch tego typu obiektów wybudowanych na…

20 maja 2024

Cerkiew w Puchłach – wyjątkowy zabytek prawosławnej architektury sakralnej

Cerkiew Opieki Matki Bożej w Puchłach to wyjątkowy zabytek architektury sakralnej. Dla prawosławnej ludności Podlasia…

20 maja 2024

Hotel Glar w Wisełce z wnętrzami projektu NOKE Architects

Hotel Glar znajduje się w Wisełce na wyspie Wolin. To miejsce, które przez wieki znajdowało…

20 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej