PORTFOLIO

Muzeum wzornictwa PRL w dawnej fabryce mebli Fama w Wyszkowie

Muzeum Wzornictwa PRL to projekt, który przygotował Michał Rzepka. Instytucja mogłaby powstać na terenie zrewitalizowanych zabudowań fabryki mebli FAMA w Wyszkowie. Michał Rzepka przygotował swój projekt pod opieką doktora Tomasza Głowackiego.

Fabryka mebli FAMA kiedyś zatrudniała dwa tysiące osób. Był to największy zakład pracy w regionie. Fabrykę zbudowano w latach 60. w ramach tak zwanego planu “Pierścienia miast przemysłowych” wokół Warszawy. Fabrykę zbudowano według projektu architekta Andrzeja Dzierżawskiego i konstruktora Wacława Zalewskiego. Ten ostatni ma na swoim koncie projekty architektonicznych ikon – katowickiego Spodka, brutalistycznego dworca PKP w Katowicach czy warszawskiego Supersamu. Niestety zarówno dworzec jak i Supersam już nie istnieją.

W Polsce pozostało już tylko kilka budynków, przy których pracował Wacław Zalewski. Jeśli hala Wyszkowskiej Fabryki Mebli nie zostanie objęta ochroną, a jej stan techniczny będzie nadal stale ulegał pogorszeniu, może powtórzyć los pawilonu Supersam wyburzonego w 2006 roku – mówi Michał Rzepka, absolwent Politechniki Wrocławskiej.

W fabryce w Wyszkowie powstało wiele ikon polskiego designu. Produkowane tam meble pokazywane były na wystawach w Europie. Wiele z nich trafiało do mieszkań Polaków. Nic zatem dziwnego, że to właśnie tam mogłoby powstać Muzeum Wzornictwa PRL.

Dawna fabryka mebli to dwukondygnacyjny budynek z antresolą. Modernistyczny kompleks posiada elementy funkcjonalizmu i strukturalizmu. Projekt Michała Rzepki zakłada przywrócenie budynkowi oryginalnego wyglądu – przed laty obiekt był wielokrotnie przebudowywany, najczęściej niezgodnie z założeniami jego twórców. Przykładem jest wschodnia hala, która kiedyś miała szklaną elewację. Odświeżone miałyby zostać również pozostałe elewacje. Jego koncepcja zakłada też wyburzenie ramp, zadaszeń i dodatkowych pomieszczeń, których nie było w pierwotnym projekcie. W ich miejscu miałaby pojawić się nowa zieleń.

zdjęcia archiwalne, źródło: wyszkow.pl

Według założeń absolwenta Politechniki, Muzeum Wzornictwa PRL miałoby ściśle współpracować z wydziałami wzornictwa lub architektury wyższych uczelni. Muzeum mogłoby być miejscem, w którym studenci mogliby pokazywać swoje projekty. Dodatkowo w obiekcie powstać mają pracownie tematyczne dla studentów.

Co ciekawe, wykorzystany miałby być teren wokół budynku. Na nieużytkach położonych po zachodniej stronie powstać miałoby osiedle z miejscami dla handlu i usług. Całość stanowi potencjalny impuls do rozwoju miasta.

Projekt Muzeum Wzornictwa PRL zajął II miejsce we wrocławskiej edycji konkursu Dyplom Roku SARP imienia Zbyszka Zawistowskiego. Gratulujemy!

Czytaj też: Architektura i design PRL | Muzeum | Historia | whiteMAD na Instagramie

źródło: Michał Rzepka

Recent Posts

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Kosztował 24,8 mln zł. Rekordowa cena za penthouse w Gdańsku

Penthouse znajduje się w inwestycji Deo Plaza przy ulicy Chmielnej w Gdańsku. To dwupoziomowa przestrzeń…

1 maja 2024

Najpiękniejszy dach secesji. Gran Hotel Ciudad de México

Ten neoklasycystyczny hotel skrywa w sobie zachwycające secesyjne wnętrze. Wybudowany pod koniec XIX wieku Gran…

30 kwietnia 2024

Biurowiec w zieleni. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech w Warszawie

Będzie mieć 32 m wysokości. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech i Centrum Łukasiewicz zbudowana zostanie w…

30 kwietnia 2024

Mieszkanie z nutką vintage. Właściciele to miłośnicy dizajnu z dawnych lat!

Mieszkanie z nutką vintage to najnowsza realizacja pracowni projektowej Grupa NONO. Właściciele mieszkania to miłośnicy…

30 kwietnia 2024

Moda high fashion – odrobina luksusu w Twojej szafie!

Lubisz niecodzienne połączenia, odważne kroje i fasony, a także wysoką jakość ubrań? Chcesz w dobrym…

30 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej