ARCHITEKTURA

Na czym polega drenaż opaskowy wokół domu?

Drenaż opaskowy to forma odwodnienia domu, która skutecznie zabezpiecza go przed wilgocią. Jego wykonanie zazwyczaj jest konieczne w przypadku budynku podpiwniczonego, ale również pozbawionego piwnicy, jeśli znajduje się na gruncie o słabej przepuszczalności. Działka o wysokim poziomie wód gruntowych również jest wskazaniem do wykonania drenażu opaskowego wokół domu.

Z czego składa się drenaż opaskowy?

Drenaż opaskowy, czyli układ rur drenarskich rozprowadzonych wokół domu w gruncie, stanowi skuteczne zabezpieczenie przed gromadzeniem się wody wokół fundamentów, a tym samym zawilgoceniem budynku. Podstawowym komponentem systemu drenażu opaskowego są rury drenarskie, które mają charakterystyczne drobne otwory na całej swojej długości. Za sprawą perforacji w rurach zbierana jest zarówno woda gruntowa, która okresowo podnosi swój poziom, jak i woda opadowa, która nie ma możliwości wniknięcia w grunt.

Na odwodnienie domu w formie drenażu opaskowego poza rurami perforowanymi składają się:

  • studzienki rewizyjne ulokowane w między innymi miejscach zmiany kierunku układania rur i umożliwiające ich czyszczenie;
  • studzienka zbiorcza ‒ zakończenie odwodnienia, łączące system z miejscem odprowadzania wody np. ze studnią lub rurą kanalizacyjną;
  • otulina rur ‒ filtr, który zabezpiecza otwory rur przed zanieczyszczeniem skutkującym zatkaniem.

Drenaż opaskowy ‒ jak wykonać odwodnienie domu?

Jakość gruntu na naszej działce warunkuje sposób wykonania drenażu opaskowego. Warto przed instalacją wykonać badania geotechniczne podłoża. W przypadku gleb przepuszczalnych ułożenie rur drenarskich nie sprawia większych problemów. Rury należy wtedy układać mniej więcej na poziomie fundamentów ‒ w pobliżu ich górnych krawędzi. Poszczególne elementy systemu powinny znaleźć się na podsypce drenarskiej, a także zostać nią obsypane dookoła. Formę obsypki może przyjąć żwir rzeczny, keramzyt lub otoczaki.

Natomiast w przypadku gruntu o słabej przepuszczalności przed ułożeniem rur drenarskich z reguły konieczne będzie wykonanie ciężkiej izolacji przeciwwodnej fundamentów. Dodatkowym zabezpieczeniem systemu przed zamuleniem jest geowłóknina rozprowadzona po ścianach i na dnie wykopu. Materiał ten powinien się pojawić również wokół rur perforowanych rozprowadzanych na warstwie podsypki. Wokół budynku na terenie gliniastym należy wykonać także opaskę żwirową ze spadkiem w kierunku od domu, dzięki której woda spływająca ze ścian budynku będzie swobodnie odprowadzana do systemu odwodnienia.

Odwodnienie domu ‒ gdzie odprowadzać wodę?

Rury drenarskie wchodzące w skład drenażu opaskowego są układane pod spadkiem wynoszącym około 5 procent, dzięki czemu woda może być swobodnie odprowadzana poza obręb domu czy działki. Woda odprowadzana rurami perforowanymi może trafić w kilka miejsc. Jeśli dom jest podłączony do kanalizacji, po uzyskaniu zgody od właściciela sieci kanalizacyjnej ciecz można skierować do rur kanalizacyjnych. Dobrym rozwiązaniem jest również ponowne wykorzystanie wody opadowej wędrującej rurami drenarskimi. Wodę można odprowadzać do specjalnej studni, z której będziemy ją następnie czerpać i na przykład podlewać ogród. Ciecz może być również samoistnie rozsączana po działce dzięki zastosowaniu skrzynki ze specjalnymi otworami. Kolejnym sposobem odprowadzania wody poza obręb działki jest skierowanie jej strumienia do rowu melioracyjnego, rzeki, stawu lub jeziora, jeśli uzyskaliśmy na to odpowiednią zgodę.

Artykuł partnera

Zobacz również: Architektura | Ciekawostki

Recent Posts

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej