ARCHITEKTURA

Na dach katedry Notre-Dame wróciła sygnaturka. Otwarcie świątyni już w grudniu tego roku

Prawie osiem miesięcy przed ponownym otwarciem paryskiej katedry Notre-Dame, gdzie 15 kwietnia 2019 r. wybuchł tragiczny w skutkach pożar, zdjęto rusztowania z odbudowanej iglicy. To kamień milowy w trwających intensywnych i trudnych pracach konserwacyjno-rekonstrukcyjnych tego jednego z najcenniejszych europejskich zabytków. Na uroczystość przybyła Minister Kultury, aby ocenić efekt odbudowy. Sygnaturka znów zdobi paryskie niebo. Równocześnie postępują także inne prace, m.in. montaż dachu na nawie i chórze. Zakończenie odbudowy katedry jest zaplanowane na 8 grudnia 2024 r.

Wewnątrz świątyni, po zakończeniu renowacji elewacji i sklepienia w nawie głównej, chórze i w innych uszkodzonych w czasie pożaru partiach zabytku, zaczął się ponowny montaż kamiennych płyt posadzki i renowacja zabytkowej stolarki oraz artystycznych mebli na chórze. W tym samym czasie instalowane są nowe sieci techniczne oraz całkowicie nowy i zaawansowany system ochrony przeciwpożarowej, który ma zapobiec podobnym wypadkom w przyszłości.

W ramach prac przy nowej sygnaturce najpierw zamontowano solidną dębową konstrukcję iglicy, zwieńczoną od grudnia ubiegłego roku koroną, krzyżem i kogutem. Konstrukcję pokryto ołowianą okładziną oraz ponad setką ołowianych ozdób i elementów. Od połowy lutego ukończona górna część sylwetki iglicy zaprojektowanej w XIX wieku przez francuskiego architekta Viollet-le-Duc była stopniowo pozbawiana rusztowań, co pozwoliło na ukazanie wspaniałego efektu wielu godzin prac dekarzy i cieśli. W najbliższych tygodniach prace przeniosą się na niższe partie sygnaturki.

Notre-Dame przed i po pożarze. Fot. Based on File:DSF2258 (46876319594).jpg and File:Cathédrale Notre-Dame de Paris 16 avril 2019.jpg., Domena Publiczna, Wikimedia Commons

Pod koniec 2023 roku ukończono renowację trzech szczytów, gdzie zawisła symboliczna wiecha. Wróciły tam odrestaurowane w warsztacie, monumentalne posągi, m.in. Chrystusa. Wewnątrz katedry, na chór powróciły zdemontowane do konserwacji meble. Trwają również prace przy ogromnych, posiadających 8 tys. piszczałek organach. Renowacja objęła także rzeźby, wszelkie marmury i wyposażenie, takie jak metalowe kraty czy elementy stolarki, a także dekoracje malarskie kaplic chórowych, które odzyskują kolory i pełnię piękna. Wnętrze stopniowo rozświetlają także montowane na nowo witraże, które bardzo ucierpiały wskutek wysokiej temperatury.

“Chciałam przyjechać do Notre-Dame i zobaczyć ogromne dzieło wykonane przez budowniczych i rzemieślników pod kierunkiem Rebâtir Notre-Dame de Paris – instytucji publicznej odpowiedzialnej za restaurację paryskiej katedry. Dzięki ich wysiłkom świątynia odrodzi się zgodnie z terminem wyznaczonym przez prezydenta Francji. Tym, co szczególnie mnie uderzyło, była aureola przywróconej świetlistości naszej katedry” – powiedziała Rachida Dati, Minister Kultury.

Źródło: materiały prasowe Rebâtir Notre-Dame de Paris

Czytaj też: Paryż | Francja | Architektura sakralna | Zabytek | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Zdjęcie Notre-Dame 15 kwietnia 2019 r. o godz. 19:17. Fot. Wandrille de Préville, Domena Publiczna, Wikimedia Commons
Płonąca sygnaturka. Fot. Flèche en feu - Spire on Fire, converted into JPEG by Habitator terrae, Domena Publiczna, Wikimedia Commons

Recent Posts

Jest prawie cały z drewna. Zabytkowy dworzec w Życzynie jak nowy

Zbudowano go w 1883 roku. Dworzec w niewielkim Życzynie to zabytkowy obiekt administracyjnie położony w…

9 maja 2024

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli. Elewację pokrywa modrzew!

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli zaprojektowali architekci Łukasz Derus i Katarzyna Pikiewicz-Derus z pracowni…

9 maja 2024

Stadion Dziesięciolecia – kultowe miejsce sportu i pomnik polskiego komunizmu

Stadion Dziesięciolecia (oficjalna nazwa: Stadion Dziesięciolecia Manifestu Lipcowego) to jedyny w swoim rodzaju pomnik polskiego…

9 maja 2024

Jan Zachwatowicz – zasłużony orędownik odbudowy warszawskiej Starówki

Prof. dr hab. Jan Zachwatowicz był jednym z głównych specjalistów zaangażowanych w proces odbudowy polskich…

8 maja 2024

Najsłynniejszy dom modernizmu. Fallingwater Franka L. Wrighta

Dom letniskowy państwa Kaufmannów, znany szerzej jako „Fallingwater” jest jednym z najdoskonalszych projektów Franka Lloyda…

8 maja 2024

Natura to najlepsza modelka. Relacja z wydarzenia “Foto i Natura z Leo x Domoteka”

Dzień Ziemi, to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i…

8 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej