Categories: TECHNOLOGIE

Na dworcu w Tokio ruszą symultaniczne tłumaczenia

Symultaniczne tłumaczenia są możliwe za sprawą zaawansowanego, przezroczystego ekranu. Testy urządzenia rozpoczną się na dworcu w Tokio jesienią tego roku.

Japonia od dawna słynie z technologicznych nowinek, które wyznaczają kierunek zmian dla całego świata. Teraz możemy zobaczyć jak działa urządzenie o nazwie Voice Biz UCDisplay, które oferuje bezpośrednie tłumaczenie na żywo między językiem japońskim a 11 innymi.

Narzędzie opracowali inżynierowie firmy Toppan. Przedmiot wygląda jak ekran pełniący też funkcję ścianki działowej. Kiedy dwie osoby staną pomiędzy ekranem i zaczynają rozmawiać, na ekranie pojawiają się napisy tłumaczące wypowiedzi rozmówcy. Odpowiedzi pokazują się na ekranie w formie dymków, znanych z komunikatorów w naszych telefonach.

Co ważne, dzięki zamieszczaniu napisów na ekranie, użytkownik ma wrażenie przeprowadzania swobodnej rozmowy – odmiennej od korzystania z tłumaczenia na ekranie telefonu. Można swobodnie patrzeć rozmówcy w oczy i interpretować jego mimikę.

Jesienią trzy takie ekrany trafią na tokijską stację Seibu-Shinjuku i będą poddawane trzymiesięcznym testom. Dzięki ekranom turyści będą mogli lepiej komunikować się z obsługą dworca i łatwiej kupią bilety. Jeśli testy zakończą się sukcesem, koleje Seibu wprowadzą takie rozwiązanie na innych stacjach.

Póki co Voice Biz UCDisplay z powodzeniem radzi sobie z tłumaczeniem języka japońskiego na angielski, hiszpański, francuski, chiński i koreański. Aby przyspieszyć proces tłumaczenia, komputer przekłada język japoński bezpośrednio na każdy z wymienionych. Tłumaczenie odbywa się z pominięciem języka angielskiego. Czyli zdanie wypowiedziane w języku japońskim, automatycznie tłumaczone jest na język hiszpański czy francuski. Jednak w bazie obsługiwanych języków jest aż 11.

VoiceBiz®UCDisplay, źródło: TOPPAN

Firma Toppman początkowo dostarczyła aplikację do tłumaczenia o nazwie VoiceBiz. Ale zdaliśmy sobie sprawę, że wdrażając nasz silnik tłumaczeniowy na przezroczystym wyświetlaczu, możemy uczynić z niego uniwersalny projekt, który może pomóc w komunikacji zarówno z obcokrajowcami, jak i osobami z niepełnosprawnością słuchu lub mowy – powiedział dziennikarzom The Japan Times Tomoaki Nosaka, kierownic centrum innowacji społecznych w Toppman.

Jeśli rozmówca ma problem z wypowiedzią zdania, może pytanie zapisać za pomocą klawiatury. Symultaniczne tłumaczenia dostępne są na stacji Seibu-Shinjuku w Tokio, tuż obok kas ekspresowych.

źródło: The Japan Times, TOPPAN

Czytaj też: Japonia | Ciekawostki | Technologia | Komunikacja miejska | Dworzec kolejowy | whiteMAD na Instagramie

źródło: TOPPAN

Recent Posts

Jak kaskadowy ogród. Tak budynki z mieszkaniami socjalnymi projektują Holendrzy

Budynek z mieszkaniami socjalnymi powstanie w Eindhoven w Holandii. Jego projekt przygotowali architekci z pracowni…

14 maja 2024

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Rynek w Wolbromiu przejdzie wizerunkową metamorfozę. Nowa koncepcja stawia na zieleń

Rynek w Wolbromiu czekają wielkie zmiany. W wyniku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej…

13 maja 2024

Reklamoza na stacji Plac Wilsona. Przystanek metra oszpeciły ogromne podświetlane ekrany

Stacja metra Plac Wilsona na Żoliborzu była do niedawna uznawana za jeden z najpiękniejszych przystanków…

13 maja 2024

Coworking LABO we Wrocławiu. Jest w budynku dawnego Wydziału Farmacji

Projekt wnętrza został przygotowany w taki sposób, aby korespondował z architekturą samego budynku L’UNI, autorstwa…

13 maja 2024

Trójmiasto: utracone podczas wojny dzieła sztuki pokazano na muralach

Akcję zorganizowano, aby pokazać, jak wiele dzieł jeszcze nie odzyskano. Wśród nich są „Ogier arabski”…

12 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej