ARCHITEKTURA

Na szczycie Warsaw UNIT zawisła wiecha. Tym samym wieżowiec Ghelamco ma już blisko 200 m.

Zakończyły się prace nad żelbetową konstrukcją Warsaw UNIT, a na jego szczycie zawisła symboliczna wiecha. Tym samym powstający w centrum stolicy wieżowiec Ghelamco ma już blisko 200 m (dokładnie 196,4 m).

Warsaw UNIT jest najwyższym wśród wieżowców, jakie obecnie powstają w nowej dzielnicy biznesowej w rejonie ronda Daszyńskiego. Po ukończeniu będzie również jednym z najwyższych budynków w Polsce. Na 45 piętrach zapewni w sumie 57 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Konstrukcja budynku osiągnęła właśnie 196,4 m, a na szczycie zawisła symboliczna wiecha. Po zamontowaniu na budynku stalowych konstrukcji z podestami pod instalacje techniczne jego wysokość osiągnie 202 metry.

– Warsaw UNIT to kolejny projekt, który jest naszym wkładem w budowę biznesowego centrum Warszawy na Woli. Z radością obserwuję szybko postępującą budowę. Dzięki tej inwestycji Warszawa wzbogaci się o kolejny spektakularny budynek odzwierciedlający jej dynamiczny, metropolitarny charakter – mówi Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Poland.

Choć budowa jeszcze trwa, Warsaw UNIT już teraz robi wrażenie. Smukła, rozrzeźbiona bryła wieżowca stworzyła wielkomiejski narożnik pomiędzy ulicą Prostą a Pańską. Jego podium pokryła niezwykła elewacja przypominającą łuski. To tak zwana „smocza skóra” – rodzaj kinetycznej fasady zbudowanej z tysięcy płytek, które reagują na każdy powiew wiatru. Dzięki temu codziennie prezentuje się inaczej, w zależności od siły i kierunku wiatru.

Zjawiskowo będzie wyglądać również hol wieżowca. Dzięki odpowiedniemu doborowi fasady będziemy mieli wrażenie przenikania się ruchu ulicznego z życiem toczącym wewnątrz budynku. W parterze przewidziano też miejsce na lokale usługowe i gastronomiczne, dostępne dla wszystkich z poziomu ulicy.

Najnowsze technologie zapewnią bezpieczeństwo i komfort

Warsaw UNIT wyróżniają nie tylko nowatorskie rozwiązania architektoniczne. Najnowszy projekt Ghelamco będzie też naszpikowany nowoczesnymi technologiami, które znacząco zwiększą komfort i bezpieczeństwo jego użytkowników.

Użytkownicy budynku będą mogli skorzystać m.in. z aplikacji mobilnej, opracowanej przez wewnętrzy dział innowacji Ghelamco. Aplikacja umożliwi dostęp do biura, rezerwację sal, oraz wiele innych funkcjonalności. W sytuacji zagrożenia epidemicznego aplikacja poinformuje użytkowników czy budynek działa w tzw. trybie pandemii.

W Warsaw UNIT zastosowane bowiem zostaną najnowocześniejsze rozwiązania, które pozwolą chronić najemców i ich pracowników przed rozprzestrzenianiem się wirusa. W trybie pandemii system klimatyzacji będzie pracował wyłącznie z wykorzystaniem powietrza świeżego, aby zapobiegać mieszaniu się powietrza wyciąganego z nawiewanym do powierzchni biurowych, a w windach zainstalowane zostaną lampy UV, które skutecznie zdezynfekują ich przestrzeń. Lampy UV zostaną także zainstalowane w systemach klimatyzacji.

Najnowszy projekt Ghelamco jest również pierwszym wieżowcem w Polsce starającym się o prestiżowy certyfikat WELL w najnowszej wersji v2 Core. Ten wielokryterialny system certyfikacji bierze pod uwagę przede wszystkim te parametry budynku, które mają wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie jego użytkowników.

Dodatkowe informacje o wieżowcu Warsaw UNIT znajdziesz tutaj.

Zobacz również: Warszawa | Architektura | Wieżowiec

Recent Posts

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Rynek w Wolbromiu przejdzie wizerunkową metamorfozę. Nowa koncepcja stawia na zieleń

Rynek w Wolbromiu czekają wielkie zmiany. W wyniku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej…

13 maja 2024

Reklamoza na stacji Plac Wilsona. Przystanek metra oszpeciły ogromne podświetlane ekrany

Stacja metra Plac Wilsona na Żoliborzu była do niedawna uznawana za jeden z najpiękniejszych przystanków…

13 maja 2024

Coworking LABO we Wrocławiu. Jest w budynku dawnego Wydziału Farmacji

Projekt wnętrza został przygotowany w taki sposób, aby korespondował z architekturą samego budynku L’UNI, autorstwa…

13 maja 2024

Trójmiasto: utracone podczas wojny dzieła sztuki pokazano na muralach

Akcję zorganizowano, aby pokazać, jak wiele dzieł jeszcze nie odzyskano. Wśród nich są „Ogier arabski”…

12 maja 2024

Walter Gropius założył Bauhaus. Jego pierwszy zrealizowany projekt jest w Polsce

Jest jednym z najsłynniejszych architektów w historii modernizmu. Niewiele osób wie, że jego pierwsze zrealizowane…

12 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej