DESIGN

Naczynia z bioodpadów. Genialna koncepcja Marceliny Komar

Rocznie każdy mieszkaniec Unii Europejskiej produkuje 482 kilogramów śmieci. Połowa z tego to bioodpady, które wywołują produkcję metanu. Można je potraktować jako surowiec i ponownie wykorzystać. Marcelina Komar, autorka projektu The_peel Projekt, proponuje, by z bioodpadów tworzyć nowe naczynia i przedmioty codziennego użytku.

Marcelina Komar, absolwentka School of Form wymyśliła, w jaki sposób przetwarzać niejadalne części warzyw i owoców, by stały się surowcem, z którego można produkować nowe przedmioty.

Mamy problem z segregacją, wiemy, że powinniśmy umieszczać je w osobnych pojemnikach, ograniczyć korzystanie z torebek foliowych, używać własnych butelek z filtrami na wodę. W praktyce większość z nas nie stosuje się do tych zasad. Zaśmiecanie ziemi to problem na dużą skalę, nie czujemy swojego sprawstwa i nie ponosimy konsekwencji za brak odpowiedzialności – mówi Marcelina Komar, absolwentka School of Form Uniwersytetu SWPS.

Punktem wyjścia do realizacji projektu była analiza procesu wyrzucania. Projektantka najpierw zmieniła funkcjonalność kosza na śmieci.

Pomyślałam – co gdyby przyjąć, że moja kuchnia nie produkuje odpadów, a surowce? To pytanie stało się kluczem do stworzenia projektu dyplomowego – dodaje autorka projektu.

Jej pomysł The_peel Project zakłada, że niejadalne części warzyw i owoców nie będą wyrzucane, ale suszone, dzięki czemu nie gniją, a wyłącznie tracą wodę. Następnie obierki są rozdrabniane, łączone ze skrobią oraz gliceryną i umieszczane w specjalnej prasie. To nieskomplikowany proces, dlatego może być łatwo wykorzystany na dużą skalę.

W efekcie powstały naczynia, które doskonale sprawdzą się jako zamiennik materiałów syntetycznych, na przykład plastiku w talerzykach, doniczkach rozsadowych i pudełkach na biżuterię czy suchą żywność. Tak opracowany surowiec sprawdzi się też jako foremka do świecy – jeśli do surowca dodamy cytrusy lub zioła to forma będzie uwalniać przyjemny aromat.

Materiał z bioodpadów jest bardzo trwały, a obiekty, które wyprodukowałam kilka miesięcy temu, nadal są w nienaruszonym stanie. Dzięki odpowiednim proporcjom skrobii oraz gliceryny produkt staje się odporny na uszkodzenia. Masa nie lubi się jedynie z wodą. Pod jej wpływem zaczyna powoli się rozkładać, za to świetnie sprawdza się przy suchych produktach – dodała projektantka.

Póki co projekt Marceliny Komar jest tylko koncepcją, mamy nadzieję, że zostanie wykorzystany na masową skalę.

Czytaj więcej: Ekologia | Naczynia | Edukacja | Detal | Rośliny

źródło: SWPS

Recent Posts

Wzory na elewacji nawiązują do dawnej kamienicy. “Nowa Kurkowa” we Wrocławiu

Inwestycja powstaje przy ulicy Kurkowej 36 we Wrocławiu. Nowa Kurkowa to budynek mieszkalny, którego budowę…

23 maja 2024

Mieszkanie z antresolą w Warszawie. To przestrzeń na poddaszu

Kojące oczy wnętrze zaprojektowali architekci z pracowni Modullar. To sporej wielkości przestrzeń do życia. Mieszkanie…

23 maja 2024

Współczesny dom w stylu starego dworku myśliwskiego. Króluje tu drewno i cegła

Pracownia architektoniczna Archideo swojego początku sięga 1969 roku. Od tego czasu jest rozwijana przez dwa…

23 maja 2024

Ul. Toruńska 25 w Gdańsku – kompleksowy remont kamienicy wydobył z niej dawne piękno

Kamienica położona pod adresem Toruńska 25 w Gdańsku powstała na przełomie XIX i XX w.…

23 maja 2024

Numery domów jak budki dla ptaków. To polski projekt!

Numbird to seria dużych, przestrzennych cyfr, które zaprojektowane zostały w taki sposób, aby służyć jak…

23 maja 2024

Strefa whiteMAD na Łódź Design Festival. “Czym jest kolor?”

W ramach tegorocznej edycji Łódź Design Festival magazyn whiteMAD przygotował strefę prezentującą polski dizajn oraz…

23 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej