MODA

Jolanta Gazda i najnowsza kolekcja marki FROU FROU

Jolanta Gazda – projektantka biżuterii artystycznej, absolwentka warszawskiej Wytwórni Antidotum, niedoszły matematyk, była Charakteryzatorka/Kostiumografka, od 2011r prowadzi pracownię złotniczą,  gdzie rozwija własną markę FROU FROU, od 2012r. należy do Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych.

Mój znak rozpoznawczy to biżuteria szydełkowana z srebrnego drutu.  Zamieniając kolorowe kordonki na szlachetny metal, staram się uwspółcześnić, „przenieść na salony” formy, które kojarzą się z ludowym rzemiosłem.

 

W kolekcji Kreski vs Kropki postanowiła po raz pierwszy w swojej biżuteryjnej działalności odejść od tematu szydełka. Inspiracją do jej powstania był świat biologii molekularnej, skomplikowane struktury przestrzenne cząsteczek tworzące wyraziste geometryczne kształty. Podobnie jak w cząsteczce atomy powiązane są ze sobą wiązaniami chemicznymi tak i tu wyraziste linie srebrnego szkieletu zintegrowane zostały z kulistymi perłami czy bursztynami. Powstała graficzna układanka Kresek i Kropek, tworząca wspólny kod niczym alfabet Morse’a.

Do współpracy przy sesji wizerunkowej kolekcji Kreski vs Kropki zaprosiła aktorkę Paulinę Chapko (ostatnia rola w filmie J.Skolimowskiego „11 minut”), z którą miała już okazję współpracować przy okazji tworzenia dla niej biżuterii do kreacji na Festiwal Filmowy w Wenecji oraz fotografa – portrecistę Grzegorza Gołębiowskiego.

Grzegorz Gołębiowski – fotograf, absolwent Wyższego Studium Fotografii AFA we Wrocławiu i Instytutu Sztuk Pięknych w Zielonej Górze, od lat związany z branżą filmową, aktualnie pochłonięty fotografią portretową osób znanych i tych jeszcze nie znanych, stały współpracownik Biura Promocji Miasta Wrocławia w zakresie fotografii architektury.

 

Sesja dla Frou Frou, to jeden z tych projektów, który czuję od początku do końca.

Dzięki Paulinie Chapko poznałem Jolę i tak uformowało się nasze twórcze Trio.

Energia popłynęła. Wspólne rozmowy w pracowni, wzajemne inspirowanie się, a na końcu – zaufanie, tak potrzebne by nieskrępowana zakazami wyobraźnia mogła działać.

Szukałem formy nowoczesnej, lecz niedosłownej, by zestawić ją z klasycznym portretem.

Laser stał się jednocześnie scenografią i rekwizytem, określony i nieuchwytny zarazem. Do tego, dawał mi tak lubiany przeze mnie element przypadkowości i improwizacji. Mimo skomplikowania technicznej strony ekspozycji tych fotografii – musiało się udać!

 

www.grzegorzgolebiowski.com

 

 

Autorzy:

projekt i wykonanie biżuterii – Jola Gazda/ Frou Frou

fotografie – Grzegorz Gołębiowski

model – Paulina Chapko

Make-up – Maks Smyczyński

Fryzury – Aleksandra Mentel

fotografie packshotowe – Mikołaj Górecki

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej