ARCHITEKTURA

Neon Mewa w Łodzi. Nowy neon świeci na kominie nad dawną fabryką!

Neon Mewa to najnowszy neon w Łodzi, który powstał z inicjatywy Łódzkiego Centrum Wydarzeń. Autorami trójwymiarowego neonu są Marcelo Zammenhoff oraz Jessica Rossolini. 

Neon Mewa to nowy neon, który od środy (15 grudnia) można oglądać na szczycie komina dawnej Fabryki Przyborów Tkackich i Maszyn Henryka Wagnera przy ul. Tuwima 10. Autorami projektu neonu jest dwoje łódzkich artystów – Marcelo Zammenhoff oraz Jessica Rossolini, zaś inicjatorem jego powstania – Łódzkie Centrum Wydarzeń. Trójwymiarowy neon o wymiarach 2,5 m x 1,7 m x 1m przedstawia ujętą w prosty, graficzny sposób mewę, której skrzydła zapalają się trójfazowo.

“Wyszliśmy z założenia, iż dla neonu o takiej tematyce najbardziej odpowiednim miejscem ekspozycji będzie szczyt któregoś z łódzkich kominów. Choć znalezienie, a przede wszystkim otrzymanie zgód administracyjnych na taką lokalizację wymagało kilku miesięcy pracy, udało się pozyskać komin w samym centrum miasta, przy ul. Tuwima 10” – mówi Michał Bieżyński, kurator projektu z ramienia ŁCW.

Dla “Mewy” został zbudowany specjalny stelaż, który nadaje jej przestrzennego charakteru i sprawia, że jest trójwymiarowa.

“Stworzyliśmy mewę w najbardziej wymownej pozie – szykującą się do lotu. Dzięki trzem fazom ruchu skrzydeł jest spektakularna. Komin to odpowiednik latarni morskiej. Jest więc to mewa dla Łodzi, której obecność ma wzbudzić nadzieję i ukojenie” – tłumaczy Marcelo Zamenhoff, współautor projektu.

W przeciwieństwie do coraz częściej pojawiających się w Polsce ledowych systemów oświetleniowych, „Mewa” to powrót do neonu w jego klasycznej, szlachetnej postaci. Złożony jest on z odpowiednio powyginanych szklanych rurek, do wnętrza których, w podciśnieniu, wtłoczona została mieszanka dwóch gazów – 75 proc. neonu i 25 proc. argonu. Mieszanka
ta, w kontakcie z prądem o wysokim napięciu, ulga procesowi jonizacji, który emituje promieniowanie, widoczne dla ludzkiego oka.

O autorach: 
Marcelo Zammenhoff (Piotr Wygachiewicz), ur. 1970 w Łodzi, to artysta postindustialny, twórca filmowy i wideo, konstruktor, fotografik, performer, designer, kompozytor. Przedstawiciel polskiego kina eksperymentalnego, offowego i eksperymentalnej sceny muzycznej electro/synth/noise, a także działacz kultury. Zdobywca kilku nagród filmowych i muzycznych, m.in. za remake pierwszego polskiego filmu fabularnego z 1907 roku (nagroda kanału Kino Polska), a także za kompozycję w międzynarodowym konkursie roku Johna Cage’a. W 2019 jego prace prezentowane zostały w Tate Modern w Londynie. W 2020 roku duży zestaw prac został zakupiony do kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi. Mieszka i tworzy w Łodzi.

Jessica Rossolini to młoda przedstawicielka performance i malarstwa, studentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Jako performerka, debiutowała w II Spotkaniach Sztuki Aktualnej w Szklarskiej Porębie, brała też udział w festiwalu Cyfroteka 2020. W malarstwie interesuje ją pejzaż postindustrialny oraz łączenie martwych pejzaży z naturą ożywioną, a zwłaszcza zwierzętami.

Czytaj też: Łódź | Architektura w Polsce | Neon | Detal | Grafika | Miasto | Ciekawostki

 

źródło: um.lodz.pl / lodz.pl 
zdjecia: Paweł Łacheta / lodz.pl 

Recent Posts

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Kosztował 24,8 mln zł. Rekordowa cena za penthouse w Gdańsku

Penthouse znajduje się w inwestycji Deo Plaza przy ulicy Chmielnej w Gdańsku. To dwupoziomowa przestrzeń…

1 maja 2024

Najpiękniejszy dach secesji. Gran Hotel Ciudad de México

Ten neoklasycystyczny hotel skrywa w sobie zachwycające secesyjne wnętrze. Wybudowany pod koniec XIX wieku Gran…

30 kwietnia 2024

Biurowiec w zieleni. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech w Warszawie

Będzie mieć 32 m wysokości. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech i Centrum Łukasiewicz zbudowana zostanie w…

30 kwietnia 2024

Mieszkanie z nutką vintage. Właściciele to miłośnicy dizajnu z dawnych lat!

Mieszkanie z nutką vintage to najnowsza realizacja pracowni projektowej Grupa NONO. Właściciele mieszkania to miłośnicy…

30 kwietnia 2024

Moda high fashion – odrobina luksusu w Twojej szafie!

Lubisz niecodzienne połączenia, odważne kroje i fasony, a także wysoką jakość ubrań? Chcesz w dobrym…

30 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej