ARCHITEKTURA

Figurki ukryte w centrum Poznania. Zostawił je artysta uliczny Noriaki!

Dziwne figurki ukryte w centrum Poznania to kolejna akcja ulicznego artysty znanego jako Noriaki. Niewielkie rzeźby z żywicy epoksydowej przedstawiające The Watcher’a (czy jak kto woli: Pana Peryskopa), który jest znakiem rozpoznawczym anonimowego artysty zagościły w różnych miejscach w centrum Poznania.

Kim jest Noriaki? Tego nie wiemy. Wiadomo, że mieszka w Poznaniu i jest malarzem. Pomimo, że pochodzi najprawdopodobniej ze stolicy wielkopolski to jego prace znaleźć można również w Berlinie, Barcelonie oraz w Londynie. Noriaki organizuje własne wystawy, które cieszą się sporym zainteresowaniem. W portfolio jego osiągnięć wymienić można również współpracę ze znaną marką tworzącą obuwie sportowe, a także projektowanie grafik dla marki modowej Diligent. Czym tym razem zachwycił poznaniaków Noriaki?

“Halo Poznań Mam Cię na oku !!! Serwus Wraz z ekipa INK3.D E– Industry stworzyliśmy figurki z żywicy epoksydowej które już od zeszłego tygodnia spoglądają na was z różnych zakątków miasta. Miejcie oczy szeroko otwarte 11 peryskopków do znalezienia w centrum. Znajdź je wszystkie! Do góry głowa ! Go Poznań” – napisał w komunikacie anonimowy artysta Noriaki

Powyższy wpis pojawił się wczoraj na kanale facebook’owym artysty. Towarzyszył mu film, w którym dostrzec można różne ujęcia stolicy Wielkopolski. To, co nietypowego w kadrach miasta to wspomniany Pan Peryskop ukryty w rożnych zakamarkach miasta.

Zobacz wideo TUTAJ.

whiteMAD: Zacznijmy od początku. Kim jest Watcher, czy jak kto woli Pan Peryskop?
Noriaki: Niezależny obserwator miejski. Peryskop to postać, którą stworzyłem, aby się wyrażać na murach. Postać, z którą podróżuję. Jest moim synkiem (śmiech).

whiteMAD:
Skąd pomysł na tę akcję?
Noriaki: Figurki zostały rozklejony w ścisłym centrum Poznania na wysokościach, aby mogły obserwować ludzi, a Ci ich wypatrywać – nie jest to element szerszej akcji jest to akcja którą robię sam dla siebie oraz dla miasta. Bo chcę!

whiteMAD:
W jaki wykonałeś figurki?
Noriaki: Projekt wykonałem z zaprzyjaźnioną firmą INK 3D. Model został wykonany w programie 3D następnie wydrukowany dzięki technologii druku 3D. Na bazie wydrukowanego prototypu został sporządzony odlew z żywicy epoksydowej, a następnie ręcznie pomalowany oraz zabezpieczony lakierem. Dzięki temu pogoda mu nie straszna.

whiteMAD:
Jak długo figurki Pana Peryskopa będą stały w mieście?
Noriaki: Figurki mam nadzieję, że powiszą latami. Jest to nowe medium, którego cały czas się uczę wiec zobaczymy.

whiteMAD:
Masz w planach rozszerzenie akcji na inne miejsca w Poznaniu?
Noriaki: Niebawem kolejne figurki pojawia się w kolejnych dzielnicach poznania. Narazie wisi 11 a filmik przybliża lokalizacje – taka figurka chodziła mi po głowie od lat ale projekt zrealizowałem teraz – takie rzeźbki w przestrzeni to kolejny element streetartu wiec sporo ludzi przykleja od naklejek do płaskorzeźb i innych.

źródło: whiteMAD / Noriaki

View Comments

Recent Posts

Jan Zachwatowicz – zasłużony orędownik odbudowy warszawskiej Starówki

Prof. dr hab. Jan Zachwatowicz był jednym z głównych specjalistów zaangażowanych w proces odbudowy polskich…

8 maja 2024

Najsłynniejszy dom modernizmu. Fallingwater Franka L. Wrighta

Dom letniskowy państwa Kaufmannów, znany szerzej jako „Fallingwater” jest jednym z najdoskonalszych projektów Franka Lloyda…

8 maja 2024

Natura to najlepsza modelka. Relacja z wydarzenia “Foto i Natura z Leo x Domoteka”

Dzień Ziemi, to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i…

8 maja 2024

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu. Apartamentowiec Aura pokryje 140 tysięcy roślin!

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu powstanie nieopodal Cytadeli, czyli jednego z najbardziej znanych i…

8 maja 2024

Warszawskie Osiedle Przyjaźń czeka rewolucja! Drewniane domy przejdą remont

Osiedle Przyjaźń położone na warszawskim Bemowie powstało w latach 50. XX w. jako zaplecze mieszkalne…

8 maja 2024

Drewno i przestrzeń. Mieszkanie w kamienicy po totalnej metamorfozie

Drewno i przestrzeń to główne cechy mieszkania, które poddano całkowitej metamorfozie. Znajduje się ono na…

8 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej