ARCHITEKTURA

Norwegia zapłaci miliard dolarów, by zatrzymać wycinkę lasów na świecie!

Deforestacja to jeden z największych problemów naszych czasów. Każdego roku setki hektarów cennych lasów deszczowych padają ofiarą wycinki i wypalania, które mają stworzyć miejsce pod zyskowne plantację palm, potrzebnych do produkcji oleju palmowego. Właśnie dlatego Norwegia zarezerwowała ponad miliard dolarów na specjalnym funduszu, by zatrzymać wycinkę lasów na świecie. Ofertę Skandynawów przyjęła Indonezja, której udało się spełnić warunki umowy, dzięki czemu otrzyma od Norwegów ponad 56 milionów dolarów, mających być kompensacją za ograniczenie wycinki. 

Pomysł, a raczej oferta wystosowana przez rząd Norwegii ma w głównej mierze ograniczyć wycinkę lasów, bez których nie jesteśmy w stanie jako ludzkość ograniczyć ilości dwutlenku węgla w atmosferze. Norwegia, która uważana jest za prekursora pozytywnych zmian na rzecz klimatu, już w 2016 roku jako pierwszy kraj na świecie całkowicie zakazała wycinki lasów na terytorium swojego kraju. To jednak nie wszystko. W 2010 roku, Norwegowi opublikowali list intencyjny, w którym gwarantują, że przekażą ponad miliard dolarów krajom, które podobnie jak Norwegia, zdecydują się ograniczyć deforestację. Wśród potencjalnych beneficjentów programy znalazły się Brazylia, Indonezja, Gujana, Peru, a także Liberia. Wybór tych krajów nie był przypadkowy. To właśnie te kraje borykają się z coraz bardziej postępującą deforestacją.

Indonezja była pierwszym krajem, który przyjął warunki umowy z Norwegią. Państwo w południowo-wschodzniej Azji podpisało porozumienie z Norwegami w 2010 roku. Ci ostatni zastrzegli, że zamrażają środki do momentu przedstawienia wiarygodnych danych o powstrzymaniu deforestacji. Ambasada Norwegii potwierdziła ostatnio, że państwowa Fundacja na rzecz Lasów Deszczowych z Oslo przeleje środki zgodnie z postanowieniami umowy. Stanie się tak po weryfikacji płynących z Dżakarty danych. Dane z Indonezji były na tyle zadowalające, że Norwegowie już przekazali pierwszą transzę pieniędzy o równowartości ponad 56 milionów dolarów, mających kompensować utracone zyski pochodzące z wycinki lasów pod plantacje, czy infrastrukturę. Efekty współpracy pomiędzy krajami widać zarówno w liczbach, jak i gołym okiem.  “Bardzo się cieszę, że w ciągu dekady naszej współpracy wylesienie zmniejszyło się w stosunku do wskaźników z ubiegłych 10 lat” – mówi ambasador Norwegii w Indonezji, Vegard Kaale

W 2017 roku okazało się, że emisja dwutlenku węgla związanego z procesem wylesiania spadła wówczas o 11,32 mln ton w porównaniu ze średnią emisją roczną  (porównując dane do poprzedniej dekady 2006-2016). Kolejną zadowalającą informacją jest fakt, że w 2018 roku strata w powierzchni lasu pierwotnego była w Indonezji o 40 proc. mniejsza niż średni wskaźnik deforestacji za lata 2002-2016. W tym okresie dzięki ich działaniom udało się także uniknąć emisji 4,8 miliona ton gazów cieplarnianych pochodzących ze spalania i gnicia ściętego drewna. Kolejne transze środków zarezerwowanych w norweskim funduszu będą trafiać do indonezyjskiego skarbu państwa po publikacji następnych raportów wykazujących postępy w powstrzymaniu wycinki.

Deforestacja niesie za sobą dramatyczne skutki dla środowiska – w tym degradację gleby oraz jej wyjałowienie, które w dalszej kolejności prowadzi do zwiększenia ryzyka występowania pożarów, a także zmniejszenie się populacji wielu gatunków zwierząt, między innymi orangutana, który jest jednym z najbardziej fascynujących zwierząt na naszej planecie.

Czytaj też: Ciekawostki | Ekologia | Norwegia | Zieleń | Zwierzęta | Rośliny | Las | Podróże

 

źródło: F5 / fpiec.pl 
zdjęcia: Unsplash

Recent Posts

W warszawskim metrze powstaje… biblioteka! Otwarcie jeszcze w tym roku

Takiego miejsca jeszcze w stolicy nie było. W warszawskim metrze otwarta zostanie biblioteka! Funkcjonować będzie…

9 maja 2024

Amerykańskie osiedle na Górnym Śląsku. Kolonia powstała w latach 20. dla rodzin z USA

Kolonia amerykańska w katowickim Giszowcu stanowi jeden z najbardziej oryginalnych zespołów mieszkalnych nie tylko na…

9 maja 2024

Jest prawie cały z drewna. Zabytkowy dworzec w Życzynie jak nowy

Zbudowano go w 1883 roku. Dworzec w niewielkim Życzynie to zabytkowy obiekt administracyjnie położony w…

9 maja 2024

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli. Elewację pokrywa modrzew!

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli zaprojektowali architekci Łukasz Derus i Katarzyna Pikiewicz-Derus z pracowni…

9 maja 2024

Stadion Dziesięciolecia – kultowe miejsce sportu i pomnik polskiego komunizmu

Stadion Dziesięciolecia (oficjalna nazwa: Stadion Dziesięciolecia Manifestu Lipcowego) to jedyny w swoim rodzaju pomnik polskiego…

9 maja 2024

Jan Zachwatowicz – zasłużony orędownik odbudowy warszawskiej Starówki

Prof. dr hab. Jan Zachwatowicz był jednym z głównych specjalistów zaangażowanych w proces odbudowy polskich…

8 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej