ARCHITEKTURA

Nowa winiarnia w starym otoczeniu. Metamorfoza kompleksu zbliżyła go do natury

Nowa winiarnia Kolby to projekt biura architektonicznego ORA (Original Regional Architecture), który skupił się na zaakcentowaniu i ujednoliceniu architektury starego kompleksu w Pouzdřanach. Nowy właściciel obiektu zdecydował się na zmianę filozofii działania winiarni w celu uwzględnienia naturalnych praktyk i szacunku dla otaczającego krajobrazu.

Obiekt składał się z zabytkowego budynku z obszernymi piwnicami oraz nowoczesnej dobudówki z 2016 roku. Zadaniem architektów było stworzenie dodatkowej przestrzeni, gdzie znalazł się magazyn win oraz winiarnia dla gości.

Biorąc pod uwagę niedawne przekształcenia całego terenu, daleko idące modyfikacje lub rozbiórki nie były możliwe. Konieczna była jednak renowacja istniejących budynków i infrastruktury, aby sprostać bieżącym potrzebom winnicy. Podstawowym wyzwaniem tego projektu było połączenie poszczególnych budynków i przestrzeni w spójną całość. Architekci zdecydowali się ukryć dobudówki za ścianą osłonową zbudowaną z listew akacjowych. Nowa elewacja składa się z dwóch warstw: zewnętrznej kraty, służącej jako podpora dla roślin pnących, oraz wewnętrznej, która miejscami ulega przekształceniu i staje się ławką. Tam, gdzie warstwy się przecinają, akacjowa krata zapewnia cień podczas degustacji wina. Gatunek drewna wybrano nie przypadkowo – akacja, która rośnie w okolicy jest bardzo wytrzymała, co zapewnia trwałość konstrukcji.

Magazyn butelek wina jest najważniejszym elementem architektonicznym kompleksu. Ten użytkowy, prefabrykowany betonowy budynek jest częściowo zanurzony w ziemi, co wizualnie zmniejsza jego objętość. Beton jest zabarwiony na ziemisty odcień. Dwuwarstwowa fasada porośnięta roślinnością zapewnia cień całej konstrukcji, zwiększając stabilność termiczną, a panele fotowoltaiczne na dachach przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju. Winiarnia mieści się w zabytkowym budynku i łączy się bezpośrednio z rozległymi piwnicami. Zamiast tradycyjnego baru zaprojektowano tam masywny stół pośrodku, zachęcając gości do angażowania się w dyskusje podczas degustacji win. Charakterystycznym elementem wnętrza są płytki cementowe w kolorze bordowym z wzorem fal, zaprojektowane specjalnie dla tego wnętrza.

Obiekt jest usytuowany na obrzeżach wsi, w sąsiedztwie Stepu Pouzdřańskiego. Architekci zaprojektowali tam reprezentacyjny, brukowany dziedziniec zwrócony w stronę wsi. Przestrzeń ta poza oczywistą funkcją winiarni jest także miejscem miejscem różnorodnych wydarzeń o charakterze publicznym.

Studio: ORA (Original Regional Architecture)
Autorzy: Jan Veisser, Jan Hora, Barbora Hora
Klient: Kolby
Lokalizacja projektu: Pouzdřany, Republika Czeska
Rok ukończenia : 2023
Fotograf: BoysPlayNice

Czytaj też: Winiarnia Czechy | Drewno | PodróżewhiteMAD na Instagramie

Temat: Nowa winiarnia w starym otoczeniu. Metamorfoza kompleksu zbliżyła go do natury

Recent Posts

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Rynek w Wolbromiu przejdzie wizerunkową metamorfozę. Nowa koncepcja stawia na zieleń

Rynek w Wolbromiu czekają wielkie zmiany. W wyniku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej…

13 maja 2024

Reklamoza na stacji Plac Wilsona. Przystanek metra oszpeciły ogromne podświetlane ekrany

Stacja metra Plac Wilsona na Żoliborzu była do niedawna uznawana za jeden z najpiękniejszych przystanków…

13 maja 2024

Coworking LABO we Wrocławiu. Jest w budynku dawnego Wydziału Farmacji

Projekt wnętrza został przygotowany w taki sposób, aby korespondował z architekturą samego budynku L’UNI, autorstwa…

13 maja 2024

Trójmiasto: utracone podczas wojny dzieła sztuki pokazano na muralach

Akcję zorganizowano, aby pokazać, jak wiele dzieł jeszcze nie odzyskano. Wśród nich są „Ogier arabski”…

12 maja 2024

Walter Gropius założył Bauhaus. Jego pierwszy zrealizowany projekt jest w Polsce

Jest jednym z najsłynniejszych architektów w historii modernizmu. Niewiele osób wie, że jego pierwsze zrealizowane…

12 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej