ARCHITEKTURA

Nowe stoiska kwiaciarek w Krakowie. To minimalistyczne konstrukcje

Stoiska kwiaciarek są jednym z symboli Rynku Głównego w Krakowie. Teraz tamtejsze kwiaciarki mogą testować nowe punkty handlu. Stoiska zaprojektowali projektanci z pracowni LATALAdesign. Co ważne, projekt powstał z uszanowaniem przepisów uchwały krajobrazowej.

Stoiska kwiaciarek znajdują się w obecnym miejscu przy Bazylice Mariackiej co najmniej od przełomu XIX i XX w. Rynek Główny był wówczas wielkim targowiskiem, na którym stopniowo kształtowała się rejonizacja handlu. Część wschodnią, od kościoła św. Wojciecha do pomnika Adama Mickiewicza zajęli wówczas sprzedawcy warzyw i owoców, a teren położony na północ od pomnika stał się strefą kwiaciarek – i jest nią do dziś.

Nie każdy wie, że stoiska kwiaciarek to formalnie najmniejszy spośród 15 miejskich placów targowych Krakowa. Targowisko „Kwiaciarki krakowskie” to jeden z symboli stolicy Małopolski i ważny element niematerialnego dziedzictwa miasta. Kwiaciarki z Rynku witają pięknymi bukietami najważniejsze osobistości odwiedzające Kraków, co roku tradycyjnie składają też kwiaty pod pomnikiem Adama Mickiewicza, nazywanym przez nie z czułością „Adasiem”.

W wyniku otwartego zapytania ofertowego przeprowadzonego wiosną przez Urząd Miasta Krakowa i Krakowskie Forum Kultury – instytucję koordynującą proces – powstał projekt i prototyp nowego stoiska dla krakowskich kwiaciarek. Prace nad projektem zaangażowały różne strony i obejmowały stały dialog z docelowymi użytkownikami.

Głównym założeniem projektu stoiska handlu kwiatami na krakowskim Rynku Głównym była mobilność stoiska. W zależności od potrzeb pawilon kwiatowy można przetoczyć za pomocą wózka widłowego w dowolne miejsce Parku Kulturowego Stare Miasto. Ze względu na specyficzną lokalizację płyty Rynku, która w tym miejscu jest jednocześnie dachem Muzeum Krakowa, założeniami projektu były również ograniczone gabaryty i waga obiektu. Istotnymi problemami projektowymi była osłona przed warunkami atmosferycznymi, czas rozkładania stoiska oraz ekspozycja towaru i jego obsługa. Stoisko otwiera się z dwóch przylegających stron za pomocą podwójnych skrzydeł. Takie rozwiązanie pozwala powiększyć przestrzeń użytkową i daje możliwość zacienienia roślin, a dodatkowo stanowi ochronę przed wiatrem. Połączanie 3 warstw elewacji: drewnianych lameli, szkła i regulowanych rolet wprowadza możliwość regulacji dopływu światła i dostosowywanie przezierności do zmiennych warunków atmosferycznych.

Projekt wykonany został w charakterystycznym stylu studia LATALAdesign, którego istotę stanowi kompozycja geometrii i jej zrytmizowanie. Inspiracją do projektu stoiska dla kwiatów jest kielich otwartego liścia. Fasadę pawilonu kwiatowego stanowią zrytmizowane drewniane lamele z motywem roślinnym, zakończone charakterystyczną, zgeometryzowaną koroną.

Pawilon kwiatowy zaproponowany dla krakowskich kwiaciarek kontynuuje styl architektoniczny wypracowany 100 lat temu przez czołowych twórców Warsztatów Krakowskich. Rytmiczny i łamany detal w architekturze jest przykładem idei „organizacji rytmicznej” tj. dominujących form dekoracyjnych i kompozycyjnych, którymi głównymi składowymi były trójkąty i romby. Dobrym przykładem takiego myślenia w projektowaniu jest Polski pawilon z Paryża wykonany na Międzynarodową Wystawię Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w 1925, autorstwa Józefa Czajkowskiego oraz kawiarnia ze scenką przy Esplanadzie Inwalidów w wykonaniu Karola Stryjeńskiego. Inspiracją w pracy nad formą pawilonu były również motywy roślinne w inetrpretacji Stanisława Wyspiańskiego, m.in. studium roślin z Zielnika którego późniejsze zgeometryzowane motywy roślinne posłużyły jako szkice do projektów witraży krakowskich kościołów.

źródło: LATALA design, UM Kraków

Czytaj też: Kraków | Ciekawostki | Drewno | Detal | Sklep | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Rynek w Wolbromiu przejdzie wizerunkową metamorfozę. Nowa koncepcja stawia na zieleń

Rynek w Wolbromiu czekają wielkie zmiany. W wyniku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej…

13 maja 2024

Reklamoza na stacji Plac Wilsona. Przystanek metra oszpeciły ogromne podświetlane ekrany

Stacja metra Plac Wilsona na Żoliborzu była do niedawna uznawana za jeden z najpiękniejszych przystanków…

13 maja 2024

Coworking LABO we Wrocławiu. Jest w budynku dawnego Wydziału Farmacji

Projekt wnętrza został przygotowany w taki sposób, aby korespondował z architekturą samego budynku L’UNI, autorstwa…

13 maja 2024

Trójmiasto: utracone podczas wojny dzieła sztuki pokazano na muralach

Akcję zorganizowano, aby pokazać, jak wiele dzieł jeszcze nie odzyskano. Wśród nich są „Ogier arabski”…

12 maja 2024

Walter Gropius założył Bauhaus. Jego pierwszy zrealizowany projekt jest w Polsce

Jest jednym z najsłynniejszych architektów w historii modernizmu. Niewiele osób wie, że jego pierwsze zrealizowane…

12 maja 2024

Dom w Wielkopolsce jak nowoczesna stodoła

Budynek powstał w zielonym terenie i wygląda, jakby stał tu od dziesiątek lat. Dom w…

11 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej