ARCHITEKTURA

Nowoczesny dom pod Łodzią. Jego dach pokryją niemal niewidoczne panele fotowoltaiczne

Nowoczesny dom pod Łodzią zaprojektowany został przez architektów Mateusza Graczyka, Bartłomieja Skowronka i Paulinę Płuciennik z pracowni projektowej A88. Dom powstał dla prywatnego inwestora o jasno sprecyzowanym guście. Bryła domu składa się z dwóch części. Pierwszą, stanowi betonowy prostopadłościan od strony wejściowej, “ocieplony” naturalnym drewnem w strefie wejściowej. Drugą zaś, archetypiczna bryła z dwuspadowym dachem. Jej elewacja wykończona została z podłużnej cegły betonowej.

Dach – bez okapów, z systemem rynien ukrytych. Będzie dachem solarnym, z zastosowaniem technologii SunRoof. Zapewni zasilanie domu w energię elektryczną, a także prąd do ładowania samochodu elektrycznego. Od strony ogrodu dom posiada rozległe przeszklenia, łączące wizualnie strefę dzienną oraz spa, pozwalające w ciepłe dni otworzyć się na zewnętrze. Wtedy taras stanowi niejako poszerzenie salonu. W sąsiedztwie tarasu znajduje się przykrywany basen, a dalej – w głębi działki – miejsce z paleniskiem.

Konstrukcja betonowej części domu – zrówno ściany jak i stropy – zaprojektowana została z prefabrykatów. Ściany, zespolone z dwóch płyt typu filigran, stanowiących warstwę wykończeniową, traktowanych jako szalunek tracony, połączonych ze sobą specjalnymi kratownicami. Stropy – również z płyt filigran, z warstwą nadbetonu, wylewanego na budowie. Taka technologia pozwala znacznie przyśpieszyć czas budowy oraz zmniejszyć plac budowy i ilość osób potrzebną do wzniesienia domu, a montaż elementów możliwy jest niezależnie od warunków atmosferycznych.

Powierzchnia domu to 300 m². W parterze znajduje się dwukondygnacyjna strefa dzienna – stanowiący otwartą przestrzeń salon z jadalnią i kuchnią, przylegający do salonu ogród zimowy, sypialnia główna z łazienką, gabinet, wc dla gości oraz strefa spa z sauną, prysznicem i sprzętem do ćwiczeń – z widokiem na ogród. Na piętrze znajdują się dwie dodatkowe sypialnie, jedna z bezpośrednim widokiem z okna na las, druga – z otwierającym się na las, dużym tarasem.

O pracowni:
A88 – polska pracownia projektowa założona przez architektów Mateusza Graczyka i Bartłomieja Skowronka. “Jesteśmy pracownią, stawiającą na wysoką jakość estetyczną projektów i nowe technologie w budownictwie. Nasz ambitny i kreatywny zespół, ma za sobą wiele lat zdobytego doświadczenia. Stawiamy na nieszablonowe, nowoczesne rozwiązania i jesteśmy otwarci na nowe możliwości. Współpracując z klientami uzyskujemy najlepsze efekty i ponadprzeciętną jakość. Nie boimy się wyzwań: nieprzerwanie rozwijamy nasze kompetencje, a nowe doświadczenia i ciągły rozwój umiejętności, motywują nas do wchodzenia w zupełnie nowe obszary projektowania, dzięki czemu zakres oferty naszej pracowni stale się rozszerza. Posiadamy bogate doświadczenie w zakresie realizacji wszelkiego rodzaju obiektów kubaturowych na terenie całej Polski. Kompetencje i praktykę zdobywaliśmy w dużych, znanych polskich pracowniach projektowych. Pracowaliśmy przy realizacji projektów mieszkaniowych / biurowych / zamieszkania zbiorowego o powierzchni od 10 000m² do 40 000m². Nasza pracowania była wielokrotnie nagradzana w ogólnopolskich konkursach architektonicznych i architektoniczno-urbanistycznych.”  – czytamy na stronie architektów https://a-88.pl

Czytaj też: Architektura w Polsce | Łódź |  Ciekawostki | Basen | Domek letniskowy | whiteMAD na Instagramie

źródło: Nowoczesny dom pod Łodzią /  https://a-88.pl

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej