ARCHITEKTURA

Nowoczesny most wśród historycznych kamienic. Jak wam się podoba?

Nowoczesny most wśród historycznych kamienic powstał w słynnej dzielnicy czerwonych latarni w Amsterdamie. Zamontowany przy ulicy Oudezijds Achterburgwal most o długości 12 metrów został wykonany przez roboty w duchu technologii druku 3D i przywieziony w jednej części na docelowe miejsce. 

12-metrowy nowoczesny most wśród historycznych kamienic zaprojektowali inżynierowie z firmy MX3D, która specjalizuje się w wykorzystaniu nowoczesnych technologii takich jak wielkoformatowy druk 3D, czy zautomatyzowana produkcja oparta na sztucznej inteligencji. Most, który stanął nad kanałem Oudezijds Achterburgwal i ulicy o tej samej nazwie wykonany został ze stali nierdzewnej.

“Most, który został wykonany z prętów ze stali nierdzewnej przez sześcioosiowe ramiona robotyczne wyposażone w sprzęt spawalniczy, przecina Oudezijds Achterburgwal w amsterdamskiej dzielnicy Czerwonych Latarni.” – mówią przedstawiciele MX3D

Nazwany MX3D Bridge, został zaprojektowany przez holenderskie studio Joris Laarman Lab we współpracy MX3D, firmą technologiczną, której współzałożycielem jest Laarman. Konstrukcję i wymagane obliczenia wykonała firma inżynierska Arup.

Na konstrukcję zużyto 4500 kilogramów stali nierdzewnej, która została uformowana poprzez drukarki 3D zamontowane na specjalnych robotycznych ramionach. Proces “drukowania” trwał nieco poand 6 miesięcy. Po zakończeniu obiekt w jednej części został przewieziony w docelowe miejsce i zamontowany nad kanałem w zaledwie kilka godzin. “Jego zakrzywiona forma w kształcie litery S oraz balustrady perforacją w kształcie kraty zostały zaprojektowane przy użyciu oprogramowania do modelowania parametrycznego.” – dodają przedstawiciele MX3D

“Technika ta pokazuje, jak technologia druku 3D może prowadzić do bardziej wydajnych struktur, które zużywają mniej materiału. Ta zrobotyzowana technologia pozwala wreszcie nadrukowanie 3D większych, zoptymalizowanych projektów w metalu. Technika powoduje znaczną redukcję wagi konstrukcji i zmniejszenie wpływu na środowisko w przypadku części produkowanych w przemyśle narzędziowym, naftowym i gazowym oraz budowlanympowiedział współzałożyciel MX3D, Gijs van derVelden.

 

źródło: MX3D

Recent Posts

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej