Categories: CIEKAWOSTKI

Nowość! Spacer „Śladami Powstania Warszawskiego” w aplikacji MonumentApp

Powstanie Warszawskie zapisało się nie tylko w naszej pamięci. Po siedemdziesięciu dziewięciu latach od jego wybuchu wciąż natykamy się na ślady bohaterskiej walki w przestrzeni miejskiej. Dlatego Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków opracował szlak „Śladami Powstania”. Obejmuje sześćdziesiąt trzy miejsca związane z sześćdziesięcioma trzema dniami trwania Powstania Warszawskiego. Szlak jest dostępny w MonumentApp, pierwszej bezpłatnej aplikacji poświęconej zabytkom.

Warszawa powstawała co najmniej dwa razy. Raz – podczas walki, a potem – z gruzów. Mimo gigantycznego wysiłku odbudowy po wojnie, mimo wielkich inwestycji po odzyskaniu niepodległości w roku 1989, mimo upływu niemal ośmiu dekad niektóre rany po wydarzeniach roku 1944 wciąż są otwarte. Spacerując po mieście, nadal natykamy się na ślady kul na murach i uszkodzone budynki. Eksperci Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków wybrali sześćdziesiąt trzy miejsca – na ulicach i podwórkach, w pałacach i kanałach – gdzie śladów Powstania można wręcz dotknąć.

Użytkownicy aplikacji MonumentApp idąc „Śladami Powstania”, obejrzą zabytkowe obiekty związane z sierpniowym zrywem. Poznają miejsca, w których od 1 sierpnia do 2 października 1944 roku toczyły się walki. Wędrując tropem powstańczych pamiątek, będą mogli zobaczyć m.in. autentyczną kotwicę Polski Walczącej na dziedzińcu Liceum im. Stefana Batorego, gąsienicę niemieckiego czołgu w murze katedry św. Jana, nadpalony XVII-wieczny krucyfiks w kościele św. Marcina czy relikty zniszczonego w 1944 roku pasażu Simonsa.

Postrzeliny na ścianie szkoły przy ulicy Stefana Czarnieckiego na Żoliborzu. Fot. Darwinek, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons


Aplikacja MonumentApp nie tylko dostarcza informacji o konkretnych zabytkach, ale pełni również funkcję społecznościową. Odbiorcy mogą współtworzyć opisy, dzielić się swoimi odkryciami, pokazywać nieznane atrakcje, tworzyć własne mapy i plany wycieczek. MonumentApp oferuje też gotowe propozycje tras, wskazując np. miejsca związane z konkretnymi okresami historii, postaciami literackimi czy, po prostu, najpiękniejsze widoki. Aplikacja zawiera nie tylko opisy architektury. MonumentApp opowiada o zabytkach poprzez biografie historycznych postaci, którymi przepełnione są dzieje Polski.

Wymarsz patrolu sanitarnego Wojskowej Służby Kobiet AK na ulicy Moniuszki 9, dnia 5 sierpnia 1944. Fot. Domena publiczna via Wikimedia Commons

 

“1 sierpnia o godzinie 17.00, jak co roku, cała Polska zatrzyma się, by oddać hołd uczestnikom i uczestniczkom Powstania Warszawskiego. Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków chce przypomnieć, że bohaterski zryw trwał aż sześćdziesiąt trzy dni, a jego śladami są nie tylko pamiątkowe tablice. To też m.in. pozostałości po wybuchu przy ulicy Rakowieckiej 4, rzeźby z wysadzonego przez Niemców Pałacu Brühla czy postrzeliny w dawnym budynku Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej, czyli Pasty. Budynek został zdobyty przez Powstańców 20 sierpnia i aż do dnia kapitulacji pozostał w ich rękach, stając się jednym z najważniejszych symboli walczącej Warszawy. Zachęcamy do spacerów „Śladami Powstawania Warszawskiego” i odkrywania tych miejsc” – mówi dr Michał Laszczkowski, dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków.

 

Bezpłatną aplikację można pobrać tutaj: https://nikz.pl/aplikacja/

 

Źródło: Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków

Czytaj też: Miasto | Historia | Edukacja | Warszawa | Ciekawostki

Przebieg i zasięg powstania warszawskiego 1 VIII – 3 X 1944. Grafika: Pedros.lol, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Dwie sanitariuszki i ranny powstaniec (po prawej) z batalionu "Parasol" po wyjściu z kanału na ulicy Wareckiej przy Nowym Świecie (Śródmieście-Północ). Pośrodku stoi Maria Stypułkowska-Chojecka "Kama". Po prawej Krzysztof Palester "Krzych". Fot. Eugeniusz Lokajski, Public domain, via Wikimedia Commonsmore
4.08.1944. Barykada u wlotu ulicy Szpitalnej na plac Napoleona z wbudowanym "Chwatem" Niemieckim czołgiem Jagdpanzer 38(t) "Hetzer", który został zdobyty podczas walk o Pocztę Główną. Fot. Eugeniusz Lokajski, Public domain, via Wikimedia Commonsmore
Powstańcy broniący jednej z barykad. Fot. Muzeum Powstania Warszawskiego, Public domain, via Wikimedia Commons
Grób żołnierzy z Batalionu Chrobry I poległych 31.08.1944 w skrzydle Pasażu Simonsa przy ul. Wyjazd. Fot. Tadeusz Bukowski, Public domain, via Wikimedia Commons

Recent Posts

Wieżowce tuż obok Pałacu Kultury. Tak mogłyby wyglądać!

Centrum Warszawy jest coraz gęściej zabudowane. Wolne obszary pod nowe inwestycje mogą powstać dzięki przebudowie…

16 maja 2024

Kamienica na gdańskiej Oruni przeszła remont. To kolejna inwestycja Gdańskich Nieruchomości

Kolejna zabytkowa wielorodzinna kamienica na Oruni odzyskała dawny blask. Jest to już dwunasta inwestycja Gdańskich…

16 maja 2024

Wiwat kolory! Dorota Koziara zaprojektowała kolekcję “Masovia” dla Grupy Tubądzin

Nowa kolekcja "Masovia" jest współczesną interpretacją tradycji i kultury Mazowsza. „Nasza tradycja ludowa jest dla…

16 maja 2024

Instytut Głuchoniemych przy pl. Trzech Krzyży w Warszawie przejdzie modernizację

Zlokalizowany przy placu Trzech Krzyży w Warszawie Instytut Głuchoniemych przejdzie modernizację. Inwestycja pozwoli zapewnić dzieciom…

16 maja 2024

Nowoczesny dom pod Łodzią. Bryła przypomina pustynną wydmę

Dune House to nowy projekt autorstwa pracowni REFORM ARCHITEKT Marcina Tomaszewskiego. Projektując budynek architekt chciał…

16 maja 2024

Mieszkanie w kamienicy z lat 30. XX w. Architekci postawili tutaj na jasne kolory i subtelne detale

Studio COSMO zaprojektowało na nowo mieszkanie kamienicy z lat 30. XX wieku, położone w jednej…

16 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej