ARCHITEKTURA

Nowość w Wiśle – MIXD projektuje wnętrza dla DuoVita Smart Apartments

DuoVita Smart Apartments to resortowy aparthotel, który powstaje w jednym z najpiękniejszych polskich górskich kurortów – Wiśle. Ten obiekt, którego inwestorem strategicznym jest DuoLife SA, tworzony jest głównie z myślą o wielbicielach aktywnego wypoczynku. Architekci z pracowni MIXD, odnosząc się do górskiego krajobrazu doliny Jawornika oraz architektury obiektu, stworzonej przez pracownię TIM Invest, zaprojektowali wnętrza harmonijne i ponadczasowe: pełne naturalnych materiałów, utrzymane w relaksującej tonacji beżów i ciepłych brązów.

Lokalizacja i górski kontekst zadecydowały o charakterze tego wielofunkcyjnego obiektu. To miejsce tworzone z myślą o tych, którzy kochają narty, kolarstwo górskie, pływanie, górskie wędrówki i szeroko pojętą fizyczną aktywność. W obrębie liczącego ponad 15 tys. m kw. obiektu znajdą się m. in. pływalnia z zewnętrznym basenem, spa, siłownia, wielofunkcyjne boiska oraz wypożyczalnia sprzętu sportowego. Ten zaś na pewno się przyda, bo w bezpośrednim sąsiedztwie aparthotelu znajduje się stok narciarski. Bogaty program sportowo-rekreacyjny nie wyklucza jednak innych funkcji – w obiekcie znajdzie się także nowoczesne centrum konferencyjne, przystosowane do organizacji imprez liczących 550 uczestników. Oznacza to, że Wisła za dwa lata zdecydowanie wzmocni swoją pozycję jako cel podróży bleisure, a wielu uczestników odbywających się DuoVita Smart Apartments konferencji i biznesowych spotkań chętnie przedłuży swój pobyt, by aktywnie spędzić czas w towarzystwie przyjaciół czy rodziny. 

Komfortowe schronisko

Jak motyw górskiej lokalizacji zinterpretowało w projekcie wnętrz Studio MIXD?

Zależało nam na stworzeniu przestrzeni wysokiej jakości, pełnej naturalnych materiałów, w nieco surowej, masywnej formie. Użyliśmy litego drewna, kamienia (z grubo ciosanych bloków powstała m.in. recepcja w głównym lobby), metalu, naturalnych tkanin i tekstyliów. Chcieliśmy oddać klimat tradycyjnej górskiej architektury: solidnej, powstającej z myślą o zapewnieniu człowiekowi schronienia. Każdy kto w młodości wędrował po górach i zatrzymywał się w schroniskach, rozpozna ten nastrój. My tylko przetransponowaliśmy ducha gór na realia obiektu o standardzie pięciogwiazdkowego hotelu – mówi Piotr Kalinowski, CEO i dyrektor kreatywny MIXD.

Główne lobby utrzymane jest w tonacji ciemnych, nasyconych brązów, rozjaśnionej mosiężnymi detalami i jasnymi tapicerkami. Światło jest tu nieco przytłumione, jest przytulnie, płonie ogień w kominku.

Z widokiem na górskie szczyty

W sercu Beskidów wędrówka po górskim szlaku (a tych tu nie brakuje) jest prawdziwą przyjemnością. Okoliczne szczyty i panoramę doliny Jawornik można podziwiać z tarasów i balkonów znajdujących się w każdym z około 300 apartamentów – to idealne miejsce zarówno na weekendowy narciarski wypad, jak i na dłuższy wakacyjny pobyt. Apartamenty są zaprojektowane w taki sposób, by ich użytkownicy wygodnie mogli zrealizować oba scenariusze. Każde wnętrze ma kompaktowy aneks kuchenny, kącik wypoczynkowy i jadalniany. Oczywiście goście mogą też skorzystać ze znajdujących się w kompleksie restauracji i lobby baru. W apartamentach znów pojawiają się barwy natury, ale w wydaniu jaśniejszym: beżów, popieli, kremów. Jest jasno, przestrzennie, relaksująco. W apartamentach Jasne odcienie dominują też np. w bawialni dla dzieci. Mamy tu miękkie wykładziny, pufy, drewno i misia-giganta, mającego oko na małych rozrabiaków. Najmłodsi będą też mieli do dyspozycji plac zabaw na zewnątrz.

Elegancja na stoku

Czy w projekcie pojawią się jakieś odniesienia do historii Wisły jako kurortu? Tu przecież od lat 20. XX wieku po dziś dzień mieści się jedna z wakacyjnych rezydencji prezydentów Polski, tu wypoczywali poeci i pisarze, tu odbywają się liczne imprezy sportowe.

Celowo uciekliśmy od prostych i oczywistych skojarzeń – zarówno lokalnych, jak i historycznych. Wolimy te odniesienia „zaszyć” w detalach, dekoracjach, elementach identyfikacji i oznaczeń, eksponowanych we wnętrzach dziełach sztuki. Na przykład kraciaste wykładziny to nawiązanie do pierwszych strojów narciarskich, szytych z tweedu czy grubej wełny. W okresie międzywojennym na stokach panowała elegancja! – wyjaśnia Piotr Kalinowski.

Czytaj też: Podróże | Hotel | Drewno | Polska | Projekty MIXD

Projekt architektoniczny: TIM Invest Architektura Tadeusz Kostoń.

Projekt wnętrz: MIXD, zespół projektowy: Piotr Kalinowski, Katarzyna-Majer Hola, Beata Ogrodnik, Joanna Mazurek, Martina Mirecki, Dominika Niewczas – Januszek, Marta Jakubas, Alicja Dziedziela, Paweł Panek, Marta Czarnecka.

źródło: MIXD

Recent Posts

Wieżowce tuż obok Pałacu Kultury. Tak mogłyby wyglądać!

Centrum Warszawy jest coraz gęściej zabudowane. Wolne obszary pod nowe inwestycje mogą powstać dzięki przebudowie…

16 maja 2024

Kamienica na gdańskiej Oruni przeszła remont. To kolejna inwestycja Gdańskich Nieruchomości

Kolejna zabytkowa wielorodzinna kamienica na Oruni odzyskała dawny blask. Jest to już dwunasta inwestycja Gdańskich…

16 maja 2024

Wiwat kolory! Dorota Koziara zaprojektowała kolekcję “Masovia” dla Grupy Tubądzin

Nowa kolekcja "Masovia" jest współczesną interpretacją tradycji i kultury Mazowsza. „Nasza tradycja ludowa jest dla…

16 maja 2024

Instytut Głuchoniemych przy pl. Trzech Krzyży w Warszawie przejdzie modernizację

Zlokalizowany przy placu Trzech Krzyży w Warszawie Instytut Głuchoniemych przejdzie modernizację. Inwestycja pozwoli zapewnić dzieciom…

16 maja 2024

Nowoczesny dom pod Łodzią. Bryła przypomina pustynną wydmę

Dune House to nowy projekt autorstwa pracowni REFORM ARCHITEKT Marcina Tomaszewskiego. Projektując budynek architekt chciał…

16 maja 2024

Mieszkanie w kamienicy z lat 30. XX w. Architekci postawili tutaj na jasne kolory i subtelne detale

Studio COSMO zaprojektowało na nowo mieszkanie kamienicy z lat 30. XX wieku, położone w jednej…

16 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej