ARCHITEKTURA

Nowy Ratusz w Grodzisku Mazowieckim otoczył zabytkową willę

Nowy Ratusz w Grodzisku Mazowieckim zbudowano w 2021 roku. Budynek zdobył nagrodę I stopnia w konkursie Budowa Roku. W realizacji uwagę zwraca nietypowe zestawienie – nowy Ratusz powstał tuż obok zabytkowej Willi “Niespodzianka”.

Formalnie budynek nazywa się Centrum Informacyjno-Administracyjne, Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Przeciwdziałaniu Wykluczeniu Społecznemu – Siedziba Urzędu Miejskiego. Projekt budynku przygotował Franciszek Łasocha (architektura) oraz Barbara Stankiewicz (konstrukcja).

Nowy Ratusz stanął tuż obok Willi “Niespodzianka”. To urokliwy, maleńki budynek z 1903 roku. Zabytkową willę zaprojektował Józef Moszyński. W latach 30. rodzina Moszyńskiego sprzedała budynek Maurycemu Freidlichowi, który był ławnikiem w zarządzie Grodziska Mazowieckiego. Budynek do końca XX w. należał do jego spadkobierców. W 2010 roku willa została podpalona, jej stan techniczny groził rozbiórce. Na szczęście miasto przejęło budynek w 2014 roku i trzy lata później zakończył się jej gruntowny remont. Obecnie w willi jest siedziba Biura Rady Miejskiej.

Ratusz w Grodzisku Mazowieckim ma cztery kondygnacje i jest częściowo podpiwniczony. W części podziemnej zlokalizowano archiwum oraz pomieszczenia techniczne. Parter zajęły pomieszczenia do obsługi mieszkańców. Wyższe kondygnacje przeznaczono dla poszczególnych wydziałów Urzędu Miasta.

Urzędnicy pozostałych wydziałów, znajdujących się na piętrach, będą schodzić do interesantów na parter, co usprawni załatwianie spraw i nie będzie powodować konieczności poszukiwania przez mieszkańców właściwej komórki organizacyjnej – czytamy w komunikacie miasta na stronie Grodzisk.pl.

fot. modernizacjaroku.org.pl

Na dachu budynku znajduje się kotłownia gazowa i instalacja paneli fotowoltaicznych. Rolę ratusza miejskiego podkreśla umieszczony na elewacji herb Grodziska Mazowieckiego, a także zegar – tradycyjnie odmierzający godziny życia miasta i gminy.

Budynek ma kształt litery “L”. Od strony dziedzińca jest osłonięty przeszkloną ścianą w kształcie łuku. To właśnie ta część budynku otacza “Niespodziankę”. Nowoczesna konstrukcja fasady szklanej stanowi powierzchnię odbicia „lustra” dla zabytkowej kamienicy. Charakterystycznymi elementami budynku są: oświetlenie LED fasady szklanej oraz zegar z herbem Grodziska Mazowieckiego umieszczony na żelbetowej części elewacji.

źródło: Budowa Roku, Modernizacja Roku

Czytaj też: Miasto | Elewacja | Szkło | Zabytek | Biurowiec | whiteMAD na Instagramie

fot. UM Grodzisk Mazowiecki
fot. modernizacjaroku.org.pl
fot. UM Grodzisk Mazowiecki
fot. UM Grodzisk Mazowiecki
fot. UM Grodzisk Mazowiecki
fot. modernizacjaroku.org.pl
fot. UM Grodzisk Mazowiecki
fot. modernizacjaroku.org.pl

Recent Posts

Villa Maria w Reszlu – wyjątkowy przykład bajkowej secesji z Warmii

Villa Maria to jeden z najciekawszych zabytków miasta Reszel, położonego w powiecie kętrzyńskim, w woj.…

21 maja 2024

Jest w Józefowie pod Warszawą. Nowoczesny dom wśród drzew

To przykład nowoczesnej architektury wtopionej w zastany krajobraz. Dom w Józefowie zaprojektował architekt Paweł Lis.…

21 maja 2024

Dom ze sztuką. Wnętrze powstało w pracowni Kuoo Tamizo Architects

Liczne przeszklenia, przenikające się przestrzenie, a pośrodku atrium w formie szklanego kubika - zaprojektowanie wnętrza…

20 maja 2024

Okna do pięknych wnętrz. Popatrzcie na detale!

Minęły już czasy, kiedy okna pełniły tylko użytkową funkcję. Dziś stają się integralną częścią wnętrza…

20 maja 2024

Wygląda jak w 1732 r. Rzeźba św. Jana Nepomucena odzyskała blask

To drobna interwencja w publiczną przestrzeń, ale pokazuje, jak umiejętnie odnawiać stare figury. Rzeźba św.…

20 maja 2024

Torpedownia w Gdyni – tajemnicza ruina stojąca w wodach Zatoki Gdańskiej

Torpedownia w Gdyni na Babich Dołach to jeden z dwóch tego typu obiektów wybudowanych na…

20 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej