ARCHITEKTURA

Nowy stadion w Łodzi gotowy. Kosztował 100 milionów złotych.

Nowy stadion w Łodzi powstał dla drużyny ŁKS i nosi imię Władysława Króla, legendarnego przedwojennego piłkarza i hokeisty ŁKS, reprezentanta Polski, olimpijczyka. Obiekt zlokalizowany przy al. Unii Lubelskiej 2 pomieści ponad 18 000 widzów.

Otwarcie nowego stadionu ŁKS zaplanowano na 22 kwietnia 2022 roku. Pierwsze plany budowy powstały jeszcze w 2011 roku, a sama budowa ruszyła 2013 roku. Nowy stadion w Łodzi został ukończony przed terminem i przeszedł już odbiory i przeglądy techniczne. Obecnie prowadzone są drobne prace wykończeniowe i porządkowe na terenach przyległych do obiektu sportowego.

„Zapowiadaliśmy niespodziankę i to właśnie ona. Nowy stadion ŁKS uda nam się otworzyć dwa miesiące przed planowanym terminem zakończenia inwestycji. Jesteśmy już po odbiorach i przeglądach technicznych” – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

„Oddajemy profesjonalny stadion, jeden z ładniejszych w Polsce. Termin otwarcia w kwietniu nie jest niczym zagrożony” – deklaruje Marek Roda, kierownik budowy.Z okazji otwarcia stadionu przewidziano wiele atrakcji, w tym m.in. koncert gwiazd, prezentacja młodych i wręczenie odznak zasłużonym sportowcom ŁKS oraz mecz piłkarzy ŁKS z Chrobrym Głogów, który rozpocznie się o godzinie 20:30. 

Zwieńczeniem imprezy będzie I-ligowy mecz piłkarzy ŁKS z Chrobrym Głogów, a więc rywalem, z którym łodzianie bezpośrednio walczą o awans do ekstraklasy. Pierwszy gwizdek sędziego usłyszymy o godz. 20.30.

“Zainteresowanie imprezą jest bardzo duże, na sam mecz zostało sprzedanych już ponad 60 proc. biletów. Na naszych gości czekać będzie szereg atrakcji, pokazy, prezentacje oraz konkursy. Moim marzeniem jest, aby na tym stadionie rozgrywały się wspaniałe widowiska piłkarskie, ale chciałbym, aby było to również miejsce spotkań i wymiany doświadczeń między młodszymi, a starszymi, doświadczonymi sportowcami” – mówi Tomasz Salski z ŁKS.

Projekt powstał w konsorcjum pracowni Perbo-Inwestycje i DiG Sowińscy. Generalnym wykonawcą inwestycji o wartości 129 mln zł brutto była firma Mirbud. Obiekt zarządzany będzie przez  Miejską Arenę Kultury i Sportu Sp. z o.o. 

Charakterystyka stadionu:
długość wraz ze schodami zewnętrznymi – 210,70 m,
szerokość do zewnętrznej krawędzi zadaszenia – 119,84 m,
wysokość elewacji do wewnętrznej krawędzi zadaszenia – 25,82 m,
wymiary boiska – 68 x 105 m,
pojemność po zakończonej rozbudowie – minimum 18 tys. miejsc.

Czytaj też: Architektura w Polsce | Łódź | Miasto | Architekt | Polscy projektanci | Sport

źródło: https://uml.lodz.pl

Recent Posts

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej