WYDARZENIA

Obrazy Marii Prymaczenko uratowane? Jest nadzieja!

Maria Prymaczenko była jedną z najwybitniejszych ukraińskich malarek ludowych. Ukraińskojęzyczne media obiegła wczoraj informacja o tym, że ponad 20 jej prac znajdujących się w muzeum w Iwankowie spłonęło podczas rosyjskiego ataku. Okazuje się jednak, że obrazy zostały prawdopodobnie uratowane przez dzielnych mieszkańców.

O spaleniu ponad 20 obrazów donosiły wczoraj rano media. Kijowska dziennikarka Tania Gonczarowa informuje jednak, że znajdujące się w zbiorach niewielkiego muzeum w Iwankowie obrazy miały zostać uratowane przez mieszkańców, którzy ukryli je w domach.

Maria Prymaczenko była jedną z najwybitniejszych ukraińskich malarek XX wieku. Do tworzenia inspirowała ją rodzinna wieś i jej przyroda. Urodzona w 1909 roku Prymaczenko całe swoje życie spędziła w wiosce Bołotna na Kijowszczyźnie, tuż obok wspomnianego Iwankowa.

Jak artystka wspominała początki swojej twórczości? “Blisko domu, nad rzeką, na ukwieconej łące wypasałam gąski. Na piasku malowałam wszelkie kwiaty, które zobaczyłam. A potem zobaczyłam niebieskawą glinę, którą wzięłam w pieluchę i pomalowała swój dom” – mówiła po latach Prymaczenko. Sąsiedzi mieli być pod ogromnym wrażeniem i przychodzili do rodziców dziewczynki prosić, aby także ich domy upiększyła w ten sposób.

Los uśmiechnął się do Marii Prymaczenko szybciej, niż do innej ludowej twórczyni Kateryny Biłokur, która również tworzyła w podobnych czasach (piszemy o niej tutaj). W 1934 roku w Kijowie, przy Kijowskim Muzeum Sztuki Ukraińskiej utworzone zostały specjalne warsztaty wspierające ukraińskich twórców. Dwa lata później zaproszono do nich 27-letnią Marię Prymaczenko, gdzie mogła uczyć się pod okiem wybitnych artystów. Rozwijała również swoje umiejętności hafciarskie.

Po II wojnie światowej jej twórczość stała się popularna w całym Związku Radzieckim, a jej prace były prezentowane także w Europie Zachodniej. Jej ogromnym miłośnikiem był nawet radziecki reżyser Siergiej Paradżanow, który odwiedzał ją nawet w rodzinnej wiosce.

Miejscowość znajduje się niespełna 50 kilometrów od Czarnobyla. Po katastrofie w czarnobylskiej elektrowni mieszkańcy miejscowości zostali ewakuowani. Ale nie Prymaczenko, która pomimo zagrożenia pozostała w wiosce, będącej dla niej twórczą inspiracją. Malarka do tragicznych wydarzeń z 1986 roku odnosiła się także malując obrazy.

Chociaż jej obrazy są niezwykle kolorowe, dla wielu osób są niepokojące i nie do końca zrozumiałe. Niewątpliwie Maria Prymaczenko była jednak wybitną twórczynią. Chociaż w ostatnich latach życia zmagała się niepełnosprawnością i nie mogła się poruszać (chorowała zresztą już jako dziecko, przez co miała problemy z poruszaniem się), do końca była aktywną malarką i chętnie przekazywała swoją pasję innym.

Poniżej publikujemy tylko niektóre z prac wybitnej ukraińskiej twórczyni. Mamy nadzieję, że ocalenie tych prezentowanych w iwankowskim muzeum okaże się prawdą.

Czytaj też: Sztuka | Kultura | Ukraina  | Wydarzenia  | whiteMAD na Instagramie  | #SolidaritywithUkraine

Tekst: Tomasz Kobylański

Maria Prymaczenko

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej