ARCHITEKTURA

Oceanix Busan. Koreańskie dryfujące miasto odporne na powodzie.

Oceanix Busan to projekt pływającego miasta na morzu u wybrzeży Pusan (ang. Busan) w Południowej Korei. Pracownie architektoniczne BIG i Samoo oraz firma technologiczna Oceanix ujawniły swój projekt jednej z pierwszych tego typu konstrukcji na świecie. 

Projekt Oceanix Busan został opracowany przez organizację UN-Habitat i miasto Pusan, a zaprojektowany przez firmę Oceanix we współpracy z partnerami takimi jak BIG i Samoo. UN-Habitat nazywa projekt pierwszym na świecie prototypem pływającego miasta. Zamierza stworzyć model dla miast nadmorskich zagrożonych powodziami i podnoszącym się poziomem morza w wyniku zmian klimatycznych.

Oceanix, BIG i ich partnerzy zaprojektowali obiekt tak, aby był on dostosowany do warunków panujących w Pusanie. Projekt nawiązuje do cech charakterystycznych miasta, tak aby wtopił się w istniejącą już architekturę i kulturę miasta.

Inwestycja składa się z połączonych ze sobą pływających platform. Początkowo będą to trzy platformy mieszczące 12 000 mieszkańców, ale z możliwością rozbudowy z czasem do nawet 20 platform. Każda “pływająca dzielnica” o powierzchni od 30 000 do 40 000 metrów kwadratowych będzie miała ukierunkowany charakter.

Platforma mieszkalna będzie oferować zróżnicowane możliwości mieszkaniowe. Na niej znajdą się pojedyncze alejki z lokalnymi sprzedawcami żywności i sklepami. Platforma badawcza będzie ośrodkiem badań morskich, z nowymi miejscami pracy w gospodarce ekologicznej w takich obszarach, jak centrum odnowy siedlisk, czy przestrzeń dla twórców i akademii. Na platformie turystycznej znajdą się ekologiczne hotele i lokale gastronomiczne i inne udogodnienia dla odwiedzających pływające miasto.

Na platformach znajdą się też placówki rekreacyjne, artystyczne i widowiskowe. Także takie, które będą przeznaczone do produkcji zasobów, z panelami fotowoltaicznymi i szklarniami do uprawy żywności. Pomosty połączą wszystkie pływające platformy. Zabudowa będzie się koncentrować na odpornych na wiatr budynkach o niskiej zabudowie. Tarasy umożliwią przebywanie na zewnątrz. Znajdą się tam również duże ogrody oraz szklarnie do uprawy żywności i tworzenia środowisk z kontrolowaną temperaturą.

Oceanix Busan zostanie zaprojektowany w taki sposób, aby generować 100% energii potrzebnej do jego funkcjonowania oraz posiadać lokalne systemy oczyszczania wody, recyklingu i rolnictwa miejskiego. Inwestycja będzie zlokalizowana w porcie północnym Pusan, a pierwszy etap obejmie łącznie 6,3 hektara. Budowa rozpocznie się w 2023 roku.

O pracowni:
BIG — biuro architektoniczne założone w 2001 roku w Kopenhadze przez Bjarke Ingels and Julien De Smedt. Do innych projektów, pracowni należą również Copenhagen Harbour Baths czy Maritime Youth House.
Samoo — studio architektoniczne założone w 1976 roku przez Do Kwon Parka w Seulu w Korei Południowej. Na koncie pracowni znajdziemy również inne projekty takie jak LCT The Sharp Landmark Tower, The Presidential Archive of Korea czy Seoul Upcycling Plaza.

Czytaj też: Ciekawostki | Technologia | whiteMAD na Instagramie  | Ekologia |

Źródło: https://www.dezeen.com
Pracownia: https://big.dk, http://www.samoo.com/main.do
Zdjęcia: https://big.dk

Recent Posts

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Duża inwestycja w centrum Katowic. Kamienice przy ul. Dworcowej przejdą modernizację

Wkrótce w centrum Katowic rozpocznie się szeroko zakrojona inwestycja, która zmieni oblicze stolicy Śląska i…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej