Categories: CIEKAWOSTKIZABYTEK

Odbudowa Pałacu Saskiego. Archeolodzy znajdują w piwnicach tysiące zabytków

Trwają intensywne prace archeologiczne na terenie zburzonego przez Niemców Pałacu Saskiego, Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej. Z wielką dokładnością odkopywane są kolejne pomieszczenia ocalałych piwnic, które co rusz odkrywają swoje tajemnice. Oficjalna odbudowa Pałacu Saskiego i sąsiednich budowli z pl. Piłsudskiego ruszyła w sierpniu 2022 r. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2030 r. Jej koszt skalkulowano na 2,5 mld zł.

Obecnie archeolodzy rozpoczęli badania w miejscu dawnej rezydencji Brühla, która była barokowym arcydziełem i sąsiadowała z Pałacem Saskim. W wyniku upadku powstania warszawskiego Pałac Brühla również został wysadzony w powietrze.

Relikty Pałacu Saskiego, 2022. Fot. M. Sawiński

Badania prowadzone przez archeologów przynoszą przeróżne fascynujące znaleziska. Niedawno media obiegła informacja o odkryciu tunelu, na temat którego było brak jakichkolwiek informacji w istniejących dokumentach i planach. Po jego oględzinach okazało się, że jest to tunel łącznikowy, zbudowany w latach 30. XX w. specjalnie na potrzeby wywiadu wojskowego. Ma około 45 metrów długości i miał umożliwiać szybkie przekazywanie meldunków i informacji. Pod ziemią odkryto także wiele innych pamiątek z minionych epok. Spod gruzów piwnic Pałacu Saskiego, Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej do tej pory wydobyto blisko 46 tys. zabytków, m.in. medaliki, monety, ozdoby, naczynia, fragmenty elewacji zniszczonych budynków, łuski nabojów, fragmenty mundurów, tablice z inskrypcjami czy fragmenty rzeźb stojących dawniej w Ogrodzie Saskim.

Pałac Saski tuż przed zniszczeniem przez Niemców i ocalały Grób Nieznanego Żołnierza. Archiwalne zdjęcie pochodzi z tygodnika Stolica nr 40 (1243) 03.10.1971, nowsze z whiteMAD/Mateusz Markowski

Pałac Brühla podczas okupacji niemieckiej i to samo miejsce do niedawna, przed rozpoczęciem wykopalisk. Źródło: Herder Institut – Marburg i whiteMAD/Mateusz Markowski

Pałac w latach 20. XX w. i to samo miejsce obecnie. Źródło: Wojskowe Biuro Historyczne i whiteMAD/Mateusz Markowski 

Grób Nieznanego Żołnierza w 1945 i 2022 roku. Źródło: Wojskowe Biuro Historyczne i whiteMAD/Mateusz Markowski 

Okolice Pałacu Saskiego w 1935 i 2022 roku. Źródło: mapa.um.warszawa.pl

Obecnie prace obejmują obszar około 4,5 tys. metrów kwadratowych. Efekty tych prac będą pokazane warszawiakom poprzez zorganizowanie wystawy na terenie ogrodzenia oraz wystawy samych artefaktów zaraz po zabezpieczeniu ich przez Państwowe Muzeum Archeologiczne. Odbudowa Pałacu Saskiego, Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej to największa w ostatnich latach tego typu inwestycja w Warszawie. Po jej ukończeniu zachodnia pierzeja placu Piłsudskiego będzie wyglądała jak 31 sierpnia 1939 roku.

Fot. Pałac Saski

Źródło: money.pl, noizz.pl

Czytaj też: Zabytek | Pałac | Historia | Warszawa | Ciekawostki

Fragment ozdobnej metalowej balustrady. Teren dawnego Pałacu Brühla, 2023. Fot. T. Tołłoczko
Radio detektorowe „Echo D1”, lata 30. XX wieku. Teren dawnego Pałacu Brühla, 2023. Fot. T. Tołłoczko
Polski hełm wzór 31 – model opracowany w latach 30. XX wieku. Teren dawnego Pałacu Brühla, 2023. Fot. T. Tołłoczko
Ręcznie szlifowany szklany kałamarz, w którym zachowały się pozostałości pigmentu. Teren dawnego Pałacu Brühla, 2023. Fot. T. Tołłoczko
Przedwojenny kieliszek kiduszowy zdobiony motywami geometrycznymi i floralnymi. Teren dawnego Pałacu Brühla, 2023. Fot. T. Tołłoczko
Kościana kostka domino 8-oczkowa, stanowisko archeologiczne Warszawa, Kamienice przy ul. Królewskiej. Muzeum Warszawy, Fot. Marcin Morawicki.
Filiżanka porcelanowa Miśnia, stanowisko archeologiczne Warszawa, Pałac Saski. Muzeum Warszawy, Fot. Marcin Morawicki.
Naparstek metalowy, stanowisko archeologiczne Warszawa, Pałac Saski. Muzeum Warszawy, Fot. Marcin Morawicki.
"Pierścionek, obrączka złota, w pierścionku umocowane w srebrze 4 oczka z oszlifowanego kamienia-brylanty, Muzeum Powstania Warszawskiego. Fot. Marcin Morawicki. "
Tablica żelazna, zewnętrzna, informacyjna z napisem "WEJŚCIE DO KANCELARII I BIBLIOTEKI ODDZIAŁU II SZTABU GŁÓWNEGO Z PODWÓRZA". Muzeum Powstania Warszawskiego. Fot. Marcin Morawicki.

Recent Posts

W warszawskim metrze powstaje… biblioteka! Otwarcie jeszcze w tym roku

Takiego miejsca jeszcze w stolicy nie było. W warszawskim metrze otwarta zostanie biblioteka! Funkcjonować będzie…

9 maja 2024

Amerykańskie osiedle na Górnym Śląsku. Kolonia powstała w latach 20. dla rodzin z USA

Kolonia amerykańska w katowickim Giszowcu stanowi jeden z najbardziej oryginalnych zespołów mieszkalnych nie tylko na…

9 maja 2024

Jest prawie cały z drewna. Zabytkowy dworzec w Życzynie jak nowy

Zbudowano go w 1883 roku. Dworzec w niewielkim Życzynie to zabytkowy obiekt administracyjnie położony w…

9 maja 2024

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli. Elewację pokrywa modrzew!

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli zaprojektowali architekci Łukasz Derus i Katarzyna Pikiewicz-Derus z pracowni…

9 maja 2024

Stadion Dziesięciolecia – kultowe miejsce sportu i pomnik polskiego komunizmu

Stadion Dziesięciolecia (oficjalna nazwa: Stadion Dziesięciolecia Manifestu Lipcowego) to jedyny w swoim rodzaju pomnik polskiego…

9 maja 2024

Jan Zachwatowicz – zasłużony orędownik odbudowy warszawskiej Starówki

Prof. dr hab. Jan Zachwatowicz był jednym z głównych specjalistów zaangażowanych w proces odbudowy polskich…

8 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej