ARCHITEKTURA

Ogródki działkowe to przeszłość? W Poznaniu powstają nowe!

Nowe ogródki działkowe powstają na Głuszynie w Poznaniu, to kompleks Rodzinnych Ogródków Działkowych z domem działkowca, miejscami parkingowymi i infrastrukturą techniczną.

Wcześniej ten teren był niezagospodarowany. Teraz wytyczono na nim działki, które już niedługo zagospodarują nowi działkowcy.

Niezagospodarowany dotąd teren zmienił swoje oblicze. Jest teraz ogrodzony, w środku wyznaczono alejki prowadzące do poszczególnych ogródków, powstał też dom działkowca. Mamy nadzieję, że przyszli użytkownicy będą tu miło spędzać czas. Za nami już wszystkie roboty budowlane rozpoczęte rok temu, a aktualnie trwają przygotowania do odbiorów końcowych inwestycji – mówi Justyna Litka, prezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

W ramach zadania zagospodarowano niemal 46 tys. metrów kwadratowych terenu przeznaczonego na działki. Znalazło się tu 75 ogródków o powierzchni od 300 do 500 metrów kwadratowych oraz charakterystyczny, jednokondygnacyjny dom działkowca, który składa się z trzech brył zlokalizowanych na planie sześciokąta foremnego. Jest to budynek użyteczności publicznej pełniący funkcję administracyjną dla Rodzinnego Ogrodu Działkowego. Największa część domu mieści ogólnodostępny węzeł sanitarny, klub seniora z zapleczem kuchennym, pomieszczenie porządkowe oraz magazyn. W średniej bryle znajduje się sala spotkań na niemal 50 osób, zaś w najmniejszej – pomieszczenie administracyjne oraz miejsce na aneks kuchenny.

Ogródki są wyposażone w wewnętrzną sieć wodociągową i elektryczną, doprowadzoną do każdej działki ogrodowej oraz do domu działkowca. Budynek został przyłączony do kanalizacji ogólnospławnej. Do poszczególnych działek ogrodowych prowadzą utwardzone alejki o żwirowej nawierzchni. Dodatkowo wyznaczone zostało miejsce ogólnodostępne z zielenią i placem zabaw, które ma służyć rekreacji i integracji użytkowników. Wyposażono je w elementy małej architektury: ławki, kosze na śmieci i stojaki rowerowe.

Wzdłuż ul. Przy Lotnisku dla działkowców znalazło się niemal 50 ogólnodostępnych miejsc postojowych, w tym pięć przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W obrębie parkingu wyznaczono miejsca gromadzenia odpadów stałych oraz na odpady zielone. Parking oraz teren przy domu działkowca są także oświetlone.

Czytaj też: Poznań | Zieleń | Urbanistyka | whiteMAD na Instagramie

źródło: Poznańskie Inwestycje Miejskie

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej