ARCHITEKTURA

Ogrody deszczowe stanęły w Gdańsku. Zbierają i oczyszczają cenną deszczówkę

W Gdańsku powstały już cztery ogrody deszczowe, trzy niewielkie parki retencyjne oraz “podwórkowy” system retencji zbudowany pomiędzy budynkami mieszkalnymi. Łączna powierzchnia obiektów małej retencji w Gdańsku to blisko 20 hektarów. Po co budować ogrody deszczowe? Przeczytajcie!

Ogrody deszczowe to idea dość młoda i mało popularna, jak jednak zaznaczają przedstawiciele Gdańskich Wód tego typu ekoinstalacje są niebywale potrzebne, w szczególności w miastach. W ramach promowania ogrodów deszczowych organizatorzy Jarmarku św. Dominika wystawili trzy takie systemy, aby można je obejrzeć i dowiedzieć się, jak działają.

Pierwsze takie instalacje stanęły przy ul. Długie Ogrody, na wysokości kościoła Św. Barbary i skrzyżowania z ul. Łąkową. Miejska spółka Gdańskie Wody, zbudowała zielony zakątek, w którym można usiąść, odpocząć… ale też przekonać się, jak wyglądają ogrody deszczowe, jakich roślin używa się przy ich urządzaniu, a także jak działają w czasie opadów.

Jak czytamy na stronie gdansk.pl: „Instalacja przy ul. Długie Ogrody przedstawia trzy typy ogrodów deszczowych: mokry, suchy oraz mieszany. Przedstawiciele Gdańskich Wód zwracają uwagę, że w każdym z nich królują irysy, które różnią się między sobą kolorami i wysokością. Wszystkie kompozycje zostały przygotowane z roślin „do zadań specjalnych”, a więc takich, które nie tylko gromadzą, ale też oczyszczają wodę opadową. Podobne można spotkać w istniejących już gruntowych ogrodach deszczowych.”

Po co budować ogrody deszczowe?
Ogrody deszczowe mają jedno główne zadanie: zbieranie i wykorzystywanie wody opadowej z pobliskich terenów. Pozwala to bowiem na odciążenie kanalizacji deszczowej i opóźnienie spływu wody opadowej, która po spłynięciu do morza po prostu przepada. Ogrody różnią się od siebie w zależności od potrzeb. Różni je szczelność, która zależy od typu gleby w jakiej ogród chcemy wykonać: mokrej, suchej, czy mieszanej.

Celem działań adaptacyjnych do zmian klimatu w dziedzinie gospodarki wodnej, jest zwiększenie jej odporności. Wiąże się to z jednoczesnym rozwiązaniem problemu zagospodarowania nadmiaru wody i jej braku w wyniku długotrwałych okresów suszy. W czasach, w których należy ograniczać zużycie surowców, w tym wody, bardzo ważne jest traktowanie “deszczówki” jako zasobu. Dlatego zachęcamy inwestorów i mieszkańców do projektowania obiektów o jak najmniejszej uciążliwości dla środowiska i bazujących na naturalnych rozwiązaniach. Świetnym przykładem są właśnie ogrody deszczowe, które retencjonują wody opadowe, oczyszczają je i cieszą oko. Do ich utrzymania nie trzeba zużywać cennej wody wodociągowej. – mówi prezes Gdańskich Wód.

Co ważne, obiekty małej retencji to nie tylko ogrody deszczowe, ale także parki retencyjne czy niecki. Spółka Gdańskie Wody zrealizowała dotąd cztery ogrody deszczowe (ul. Stryjewskiego 13, ul. Zakopiańska 40, skwer „Za murami” oraz na terenie Miejskiego Magazynu Przeciwpowodziowego przy ul. Kaczeńce 31). Do tego zbudowała trzy mini parki retencyjne: Park Azaliowa, Park Biskupa O’Rourke oraz Park Radiowa/Radarowa. Największym obecnie systemem małej retencji jest inwestycja zrealizowana na Stogach, na podwórku pomiędzy ulicami Stryjewskiego, Wrzosy i Skiby.

Jak stworzyć własny ogród deszczowy?
Każdy z tych ogrodów można wykonać samodzielnie, we własnym ogródku. Jaki typ ogrodu zastosować, zależy od gruntu, w którym będzie budowany. Jeżeli grunt jest przepuszczalny dla wody, wówczas specjaliści zalecają urządzenie suchego ogrodu deszczowego, który będzie infiltrował, czyli umożliwiał przedostawanie się wodę w głębsze warstwy gleby. W przypadku, gdy dominuje gleba nieprzepuszczalna, np. gliniasta, wówczas najlepszym rozwiązaniem jest utworzenie mokrego ogrodu deszczowego.

Ogród deszczowy ‘suchy’ (ciepłe barwy kwiatów):
– kosaciec (Iris sibirica) – roślina powtarzająca się w różnych rodzajach ogrodów deszczowych, preferowana kolorystyka – w odmianie o ciepłych barwach;
– liliowiec ogrodowy (Hemerocallis hybrida) – odmiana o ciepłych barwach,
– rdest wężownik (Polygonum bistorta L.),
– bergenia sercowata (Bergenia cordifolia),
– spartyna grzebieniasta (Spartina pectinata),
– przetacznik kłosowy (o kwiatach różowych np. odm. ‘Inspire rose’) (Veronica spicata),
– krwawnica pospolita (Lythrum salicaria L.).

Ogród deszczowy ‘mieszany’ (barwa neutralna – biel):
– kosaciec bródkowy odm.’Immortalety’ (Iris germanica Immortalety) – odmiana o białych kwiatach,
– wierzba biała (Salix alba L.),
– jeżówka gałęzista (Sparganium erectum),
– wiązówka błotna (Filipendula ulmaria),
– manna mielec odm.’Variegata’ (Glyceria maxima ‘Variegata’),
– kozłek lekarski (Valeriana officinalis),
– śmiałek darniowy (Deschampsia ceaspitosa).

Ogród deszczowy ‘mokry’(barwy przewodnie – niebiesko-filoletowe):
– kosaciec syberyjski (Iris sibirica) – bezodmianowy o kwiatach niebieskich,
– strzałka wodna (Sagittaria sagittifolia L.),
– mięta wodna (Mentha aquatica L.),
– mozga trzcinowata (Phalaris arundinacea L.) – bezodmianowa,
– niezapominajka błotna (Myosotis scorpioides L.),
– żabieniec babka wodna (Alisma plantago-aquatica L.),
– łączeń baldaszkowy (Butomus umbellatus L.).

zdjęcia: Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
źródło: www.gdansk.pl

Recent Posts

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Kosztował 24,8 mln zł. Rekordowa cena za penthouse w Gdańsku

Penthouse znajduje się w inwestycji Deo Plaza przy ulicy Chmielnej w Gdańsku. To dwupoziomowa przestrzeń…

1 maja 2024

Najpiękniejszy dach secesji. Gran Hotel Ciudad de México

Ten neoklasycystyczny hotel skrywa w sobie zachwycające secesyjne wnętrze. Wybudowany pod koniec XIX wieku Gran…

30 kwietnia 2024

Biurowiec w zieleni. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech w Warszawie

Będzie mieć 32 m wysokości. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech i Centrum Łukasiewicz zbudowana zostanie w…

30 kwietnia 2024

Mieszkanie z nutką vintage. Właściciele to miłośnicy dizajnu z dawnych lat!

Mieszkanie z nutką vintage to najnowsza realizacja pracowni projektowej Grupa NONO. Właściciele mieszkania to miłośnicy…

30 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej