Categories: ARCHITEKTURA

Ogrody Ulricha w Warszawie. Szklarnie zostaną otwarte jeszcze w tym roku!

Zabytkowe Ogrody Ulricha znów będą tętnić życiem. Kompleks składa się z zabytkowych szklarni, w których przed wojną hodowano egzotyczne owoce. W środku znajdą się lokale gastronomiczne oraz przestrzeń do organizowania wydarzeń. Kompleks zaprojektowali architekci z warszawskiej pracowni WXCA oraz poznańskiej LAB3.

Ogrody Ulricha to miejsce kryjące zarówno niesamowitą historię, jak i mające ogromny potencjał. Przed wojną znajdował się w nich park i XIX-wieczne szklarnie, w których rodzina Ulrichów hodowała znane w całej Warszawie egzotyczne owoce, takie jak pomarańcze i ananasy. Pierwotnie wypełnione zielenią, Ogrody Ulricha wkrótce znowu rozkwitną nie tylko roślinnością, ale też życiem towarzyskim.

Kiedy w 1878 roku dzisiejsze osiedle na Woli było jeszcze wsią o nazwie Górce, słynne szklarnie przy ulicy Górczewskiej zbudował Jan Krystian Ulrich, syn znanego warszawskiego ogrodnika, Jana B. Ulricha. Była to część rozbudowanego zakładu ogrodniczego, w którego skład wchodziły też szkółki i pokazowy ogród. W nowoczesnych jak na tamte czasy, podgrzewanych szklarniach hodowano egzotyczne rośliny.

Po II wojnie światowej zakład został upaństwowiony i funkcjonował aż do drugiej połowy XX wieku, kiedy go zamknięto. W późniejszych latach zrewitalizowano park Ulricha, a tuż obok powstało CH Wola Park. W 2001 roku cały teren Ogrodów Ulricha wraz z pozostałościami historycznych budynków wpisano do rejestru zabytków.

Projekt rewitalizacji zabytkowych szklarni i terenów zewnętrznych przygotowała pracownia WXCA. Z kolei zespół LAB3 odpowiada za projekt rewitalizacji Willi Ulricha i Zielonej Chaty. Każda z dwóch historycznych szklarni będzie odgrywać inną rolę. W jednej z nich znajdą się lokale gastronomiczne: restauracje, kawiarnie, bary i egzotyczna oranżeria, w drugiej zaś przestrzeń z rozrywką dla najmłodszych. Zachowano wszystkie murowane elementy zabytkowych, XIX-wiecznych szklarni, a naziemne konstrukcje obiektów zostaną odtworzone razem z detalami białej ślusarki i przeszkleń.

Centralną oś całego kompleksu stanowi pasaż wiodący od ulicy Górczewskiej do centrum handlowego Wola Park. Plac ma tętnić życiem przez cały rok. Będzie to przestrzeń dla wydarzeń kulturalnych: koncertów, pokazów kina plenerowego, imprez tanecznych czy targów. Przestrzeń wokół zostanie zazieleniona, a część dawnego placu zmieni się w ogród społeczny i pasaż z kwitnącymi drzewami owocowymi, przywodzący na myśl sad we mgle. Ochłody w upalne dni dostarczy fontanna.

O tym wszystkim pierwsi goście zrewitalizowanych Ogrodów Ulricha przekonają się już w październiku 2022 roku.

źródło: WXCA

Czytaj też: Zieleń | Ekologia | Ciekawostki | Warszawa | Historia | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej