ARCHITEKTURA

Oligami. Mieszkanie w Gdańsku od Ministerstwa Spraw we Wnętrzach

Oligami to oryginalne wnętrze w gdańskiej Oliwie, które zaprojektowali Magdalena Konopka i Marcin Konopka z pracowni Ministerstwo Spraw we Wnętrzach. Złote elementy, marmurowa podłoga, nietuzinkowe dodatki i detale (spójrzcie chociażby na kominek) dodają wnętrzy niesamowitego charakteru! Zobaczcie co o najnowszej realizacji mówią Twórcy! 

Oligami. skąd wzięła się nazwa projektu?
Marcin – Oligami to gra słów, łącząca słowo “origami” z nazwą gdańskiej dzielnicy, Oliwy, gdzie zlokalizowany jest apartament. Nazwa ta wiele mówi o wnętrzu, które stworzyliśmy. Stylistycznie bazuje ono na historycznym klimacie oliwskich, klasycznych wnętrz. Jednocześnie jednak dokonaliśmy swoistego “łamania” stylu, podobnie jak łamiemy papier układając z niego rzeźbę wedle japońskiej sztuki.

Na czym polega łamanie stylu we wnętrzach Oligami? 
Magda – Wnętrze pełne jest sztukaterii, choć niektóre z nich, opowiadają własną historię. Na przykład ściana w salonie, gdzie sztukaterie odchodzą od klasycznej kompozycji i  prowadzą  ciekawą grę z granicami koloru.

Marcin – szanujemy klasykę, ale puszczamy do niej oko. Wiktoriański portret nad komodą dobrze to tłumaczy…Dama z gumą balonową mówi dużo o naszym stylu:)
Magda – może  “robi nas w balona”…
Marcin – …lub po prostu zdejmuje z klasyki nieprzystępność i sztywność.
W holu pojawiają się złocone elementy stalowe. Czy to też element łamania stylu?
Magda: to rodzaj dekoracji, która jednocześnie ma wartość konstrukcyjną. Spaja hol złotą kreską, wprowadzając szlachetny materiał, lecz w funkcji konstrukcji.

Spójrzmy na sypialnię. Jest dosyć odważna – łączy w jednej przestrzeni łóżko oraz łazienkę.
Marcin: – inwestorzy byli otwarci na tego typu rozwiązanie. Dzięki połączeniu dwóch funkcji przestrzeń zyskała rangę apartamentu hotelowego. Elektrycznie sterowana zasłona oddziela łazienkę od sypialni

Magda: – bezpośredni dostęp do łóżka z wanny to niewątpliwie zaleta tej sypialni. Użyty lekki kamień w wielkich płytach tworzy spójny efekt łączący podłogę i ściany. Dominujący kolor morskiej niebieskości tworzy kontrapunkt dla marmurowych powierzchni.

Co stanowiło największe wyzwanie w projekcie Oligami? 
Magda: Najtrudniejszy był układ funkcjonalny. Materia starej Oliwy jest trudną bazą do modyfikacji. Zmiana funkcji pomieszczeń, media oraz ściany działowe – ta podstawa wymagała od nas dużego zaangażowania, aby efekt końcowy zyskał przestronność oraz funkcjonalność dla rodziny. 

Z czego najbardziej zadowoleni byli inwestorzy? 
Marcin: Poza wspomnianym rzutem, inwestorzy docenili plastyczność wnętrza – to, w jaki sposób wprowadza dialog klasyki ze współczesnością, oraz w jaki sposób kolorystyka tworzy zmysłowe wrażenia na domownikach. Kolor w postaci pastelowych odcieni przechodzi płynnie ze ścian na podłogi, sufity, sztukaterie. 

O architektach:
Magdalena Konopka  – pełna zapału i optymizmu. Realizuje swe ambicje poprzez dzielenie się dobrą energią z innymi. Czerpie radość z przenoszenia ich wizji i marzeń w świat materii.  Śmiała i odważna, otwarta na nowe doświadczenia, miejsca, pomysły i działania. Wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i koordynowaniu inwestycji.

Marcin Konopka – czerpie z każdej chwili. Obserwuje, kreuje, przekształca. W poszukiwaniu nowości i świeżości wychodzi poza ramy, przełamuje schematy. Ceni sobie dowolność myśli, swobodę działania i kolekcjonowanie wrażeń. Główny projektant Ministerstwa, absolwent Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku

Więcej informacji o działalności Ministerstwo Spraw we Wnętrzach znajdziecie klikając TUTAJ: http://msww.pl

Czytaj też: Wnętrza | Apartament | Gdańsk | Architektura w Polsce | Meble | whiteMAD na Instagramie

źródło: Ministerstwo Spraw we Wnętrzach /  http://msww.pl 

Recent Posts

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Duża inwestycja w centrum Katowic. Kamienice przy ul. Dworcowej przejdą modernizację

Wkrótce w centrum Katowic rozpocznie się szeroko zakrojona inwestycja, która zmieni oblicze stolicy Śląska i…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej