ARCHITEKTURA

Olivia Star w Gdańsku. Wieżowiec z ogromnym tropikalnym ogrodem

Takiego budynku w Gdańsku jeszcze nie było. Wieżowiec Olivia Star to najwyższy budynek w całym Trójmieście. Jego projekt przygotowali architekci z pracowni BJK Architekci. Obok części biurowej powstały ogólnodostępne przestrzenie, które umożliwiają atrakcyjne spędzanie czasu oraz unikalny widok z tarasu zbudowanego 130 metrów nad ziemią. Co dokładnie znajduje się w środku? Zobaczcie!

Olivia Star to wieżowiec, który tętni życiem. W ciągu dnia to głównie biurowiec, który zmienia swoją funkcję wieczorem. Budynek ma 180 metrów wysokości, z czego wysokość do dachu to 156 m. Trzy najwyższe kondygnacje przeznaczone zostały na otwartą przestrzeń. 130 metrów nad ziemią zbudowano kondygnację z tarasem widokowym i restauracją. Kolejne restauracje znalazły się wyżej – na 33. piętrze budynku. Z kolei na 34. piętrze urządzono przestrzeń o uniwersalnej funkcjonalności, która sprawdzi się do organizowania wydarzeń. Oryginalnie zagospodarowano parter budynku. Otwarto tam tropikalny ogród, z którego mogą korzystać pracownicy i goście budynku. Nie są to maleńkie rośliny – na powierzchni 800 m kw., zebrano ich ponad tysiąc. W sumie to ponad 150 różnych gatunków.

Otwarta na 32. piętrze przestrzeń widokowa ma zewnętrzny taras i umożliwia oglądanie panoramy miasta z każdej strony. Wnętrze tej kondygnacji podzielono na trzy strefy inspirowane widokiem na morze, miasto i las. Wystrój tej pierwszej przywodzi na myśl design słynnych transatlantyków – pełno tu krągłości, złoceń, starannie dobranych tkanin i do tego unikalny widok na morze. W strefie miasta, nawiązującej do dzielnicy Oliwa można podziwiać detale nawiązujące do gdańskich kamienic z terakotowymi dachami i starych brukowanych ulic okalanych alejami drzew. Znajdują się tam elementy metaloplastyki, nawiązania do drewnianych i przeszklonych werand oraz ulicznych latarni. Ostatnia ze stref oferuje widok na Trójmiejski Park Krajobrazowy i starą zabudowę Gdańska. Ustawione w tej strefie meble pozwalają zrelaksować się i odpocząć.

Na kolejnym – 33. piętrze Olivii Star działają dwie restauracje: najwyższej klasy restauracja typu fine dining, ARCO by Paco Pérez oraz mniej formalna restauracja Treinta Y Tres. Restauracje prowadzone są przez jednego z najbardziej utytułowanych szefów kuchni na świecie, Paco Pereza, który dotychczas wyróżniony został 5 prestiżowymi gwiazdkami międzynarodowego przewodnika Michelin. Arco ma ambicję stać się jedną z najlepszych restauracji w Europie i skierować uwagę miłośników sztuki kulinarnej na Gdańsk i całe Pomorze.

fot. Ivo Ledwożyw

Wnętrze dwóch restauracji to efekt pracy architektów z pracowni Tarruella Trenchs Studio. Projektanci postawili na niezobowiązującą elegancję i nawiązali do śródziemnomorskiego klimatu. Wrażenia potęgują naturalne materiały: kamień i drewno oraz wykorzystana paleta barw ziemi z akcentami hiszpańskimi. Godne wyposażenie zyskała też kuchnia – to sprzęt marki Charvet, o którym mistrzowie kuchni mówią, że jest gastronomicznym odpowiednikiem Rolls-Roys’a. Obie restauracje oddziela imponująca bodega, w której dostępnych jest blisko 800 tytułów win, doskonale uzupełniających ofertę gastronomiczną obu restauracji.

Ostatnie 34. piętro Olivia Star wypełnia przestrzeń konferencyjno-eventowa o powierzchni 800 m kw. Jednocześnie może tu przebywać nawet 400 osób. Głównym elementem wystroju jest… widok za oknami! Wysokość tej strefy to 6 metrów, dzięki czemu jeszcze lepiej widać przestrzeń. Można tu organizować biznesowe spotkania, kameralne koncerty czy wernisaże.

Olivia Star to także miejsce, które pokochają fani zieleni. Na parterze powstał całoroczny ogród pod nazwą Olivia Garden.

Olivia Business Centre jest największym centrum biznesowym w Polsce północnej, w którym od początku przyświeca nam hasło „więcej niż budynek”. Wiele inicjatyw, które realizujemy, wprowadzamy z myślą o komforcie naszych Rezydentów, ich pracowników oraz gości. Wpisujemy je w koncepcję well being, dbałości o szeroko rozumiany dobrostan pracowników Olivii. Naturalnie wpisuje się w to koncepcja tworzenia miejsc, gdzie Rezydenci mogliby „łapać oddech”, otoczeni naturą np. na patio, w sąsiedztwie zielonej alei czy ogrodu kieszonkowego. To od nich pochodzi oczekiwanie, aby stworzyć miejsce wytchnienia w codziennej pracy, z którego będą dumni i które będą mogli systematycznie odwiedzać. Każdy z pracowników Rezydentów może bezpłatnie pobrać bilet na stronie internetowej Olivia Garden i skorzystać z tego miejsca – przed pracą, żeby nabrać energii; w trakcie pracy, żeby zorganizować spotkanie albo popracować w cieniu drzew, nawet jak pada deszcz; czy po pracy, żeby się zrelaksować po całym dniu – mówi Monika Matysiak, dyrektor działu Resident Relations Olivia Business Centre.

To unikalne podejście – pracując można zrobić sobie przerwę i odpocząć. W Olivia Garden panuje wyższa temperatura i podwyższona wilgotność, dlatego można tu poczuć się tak, jak w tropikach. Przeszklona bryła pawilonu ma kształt graniastosłupa z charakterystycznie pochyłym dachem, nawiązującym do architektury szczytu budynku Olivia Star i ikony architektury – Hali Olivia. Za projekt ogrodu odpowiadała pracownia Malinowski Design Urban & Landscape, a w realizację włączona była również pracownia projektowa Design Anatomy.

Główną innowacją tego ogrodu na skale Europejską jest technologia sterownia klimatem dzięki której możemy „kontrolować pogodę” w ogrodzie, zapewniając w ten sposób optymalne warunki zarówno roślinom jak i ludziom. System jest niezależny od zewnętrznych warunków pogodowych, wahań temperatur na przestrzeni roku oraz zmiennego natężenia światła. Sam ogród jest całoroczny – mówi Dariusz Malinowski z pracowni Malinowski Design Urban & Landscape.

fot. Jacek Klejment

W ogrodzie wytyczono spacerowe alejki i miejsca do odpoczynku. W sumie znajduje się tam 30 dużych drzew – największe mają 11 metrów wysokości. Jednym z największych jest Bucida Buceras (czarna oliwka), która wyrasta spomiędzy podestów antresoli, tworząc wrażenie „domku na drzewie”. W ogrodzie jest ponad 130 gatunków roślin z tak egzotycznych krajów jak Indonezja, Australia, Nowa Gwinea, Madagaskar, Malezja, Borneo, Kostaryka, Wenezuela, czy tropikalne lasy Amazonii.

Olivia Garden to przestrzeń otwarta dla wszystkich – wstęp na teren ogrodu jest biletowany, dostępny w kilku wariantach, które umożliwiają jednoczesne skorzystanie z oferty gastronomicznej i zwiedzanie tarasu widokowego. Jesienią i zimą może to być najbardziej zielone miejsce w Trójmieście.

Wieżowiec Olivia Star został doceniony w konkursie European Property Awards w kategorii Leisure Development. Budynek zdobył też nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego z okazji Międzynarodowego Dnia Turystyki w kategorii Wydarzenie Roku.

Czytaj też: Gdańsk | Wieżowiec | Minimalizm | Szkło | Elewacja | whiteMAD na Instagramie

fot. Ivo Ledwożyw
fot. Ivo Ledwożyw
fot. Dawid Linkowski
fot. Dawid Linkowski
fot. Ivo Ledwożyw
fot. Ivo Ledwożyw
fot. Ivo Ledwożyw
fot. Ivo Ledwożyw
fot. Ivo Ledwożyw
fot. Ivo Ledwożyw
fot. Ivo Ledwożyw
fot. Ivo Ledwożyw
fot. Jacek Klejment
fot. Jacek Klejment
fot. Jacek Klejment
fot. Jacek Klejment
fot. Jacek Klejment
fot. Jacek Klejment
fot. Jacek Klejment
fot. Ivo Ledwożyw
fot. Ivo Ledwożyw
fot. Ivo Ledwożyw
fot. Ivo Ledwożyw
fot. Ivo Ledwożyw
fot. Ivo Ledwożyw
fot. Ivo Ledwożyw

źródło: Olivia Star

Recent Posts

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej