ARCHITEKTURA

Osada w Kościelisku. Nowoczesne szałasy u podnóża Giewontu.

Osada w Kościelisku to najnowsza realizacja pracowni Karpiel Steindel Architektura. Projektując luksusowe szałasy u podnóża Giewontu, architekci z pracowni Karpiel Steindel Architektura zaproponowali współczesną, przestrzenną i funkcjonalną osadę rezydencyjną. Zaoferowali jednocześnie architekturę głęboko zakorzenioną w Podhalu, wysoko ceniącą szacunek do miejsca i jego tradycji. 

Domy położone są w południowej Polsce, u podnóża Tatr, na malowniczej polanie pod Giewontem.  Na Osadę w Kościelisku składa się 6 willi o powierzchni 80 mkw. Inspiracją projektu były tatrzańskie szałasy pasterskie, wznoszone tradycyjnie jako schronienie w wyższych partiach gór. Dzięki formie i zastosowanym materiałom budynki odwołują się bezpośrednio do wykorzystywanej od pokoleń zabudowy pasterskiej. 

Jako pokrycie dachu zastosowano dranice – surowe, nieprzetworzone drewno w formie najbardziej naturalnej, występującej na terenie Karpat. Rozwiązaniem, które wprost odwołuje się do tradycji prostej zabudowy w Tatrach, jest również posadowienie płyt fundujących budynki na głazach. To nawiązanie do budowy kolib na skalnych rumowiskach. Ponadto fundowanie budynków na skalnych głazach wykluczyło konieczność ingerencji w grunt. Dzięki temu architektura dostosowała się do zastanego terenu, nie podporządkowując sobie otoczenia. 

Dotychczas forma nowoczesnych szałasów – wykorzystywana sezonowo – nie stanowiła inspiracji dla współczesnych form zabudowy rezydencyjnej w Zakopanem, ustępując na rzecz dominującego stylu zakopiańskiego. Architekci Karpiel Steindel wykorzystali ten zmarginalizowany element budowlanego dziedzictwa Tatr w celu realizacji w pełni współczesnej osady rezydencyjnej, która jednocześnie podnosi jakość kulturowego pejzażu regionu Małopolski. Osada w Kościelisku to jak dotąd najwierniej odtworzona forma zabudowy pasterskiej na Podhalu. 

Projekt wyróżnia się niespotykaną dotąd w tym rejonie geograficznym filozofią kształtowania przestrzeni. Osada domów zaprojektowana jest tak, aby każdy z nich dysponował indywidualnie kadrowanym, niezakłóconym widokiem na panoramę sąsiadujących Tatr. 

Kameralne domy wygrodzone są w otoczeniu wyłącznie poprzez kosor – naturalne ogrodzenie pasterskie. Pełne przeszklenia południowych elewacji pozwalają cieszyć się unikalnymi walorami otoczenia, nie pozbawiając jednocześnie intymności i niezależności, wpływających na radość korzystania z nieruchomości.

Charakter osady, która czerpie wprost z natury, wtapia ją w otaczający krajobraz. Wille są przykładem architektury szanującej miejsce, a jednocześnie są wyraźnym znakiem czasu, a którym powstały. Połączenie drewna i kamienia za szkłem tworzy zupełnie nowy wymiar architektury. Mariaż nowoczesnych technologii z tradycją gwarantuje unikatowość zaprojektowanej przez Karpiel Steindel osady.

źródło: https://www.karpielsteindel.eu / zdjęcia: Grzegorz Tatar

Czytaj też: Architektura w Polsce | Dom jednorodzinny | Domek letniskowy | Podróże

Recent Posts

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej