ARCHITEKTURA

Osiedle Cavallia w Poznaniu. Powstanie wśród dawnych koszar i zastąpi wielki parking

Inwestycję zrealizuje BPI Real Estate Poland we współpracy z Revive Poland. Osiedle Cavallia zbudowane zostanie na poznańskim Łazarzu. To atrakcyjnie położony teren, na którym znajdują się budynki dawnych koszarów, ale w większą powierzchnię zajmuje parking. Inwestor planuje odnowić historyczne budynki, aby stały się częścią osiedla.

Prace budowlane mają ruszyć jeszcze w tym roku. Osiedle Cavallia powstanie między ulicami Grunwaldzką, Matejki i Ułańską. Już sama nazwa osiedla jest ukłonem w stronę historii. Nawiązuje ona do włoskiego słowa “cavallo”, które oznacza konia, jednocześnie odnosząc się przy tym do historii miejsca – czyli terenów między ulicami: Grunwaldzką, Matejki i Ułańską. To właśnie tutaj mieściły się koszary kawaleryjskie, należące do słynnego 15. Pułku Ułanów Poznańskich, który składał się z 700 ułanów.

Inwestor chce, by miejsce zaczęło tętnić życiem, dlatego planuje budowę architektury o zróżnicowanych funkcjach. Powstanie 857 mieszkań, przestrzeń biurowa i strefa rozrywkowo-usługowa. W sumie, na 5,5-hektarowym terenie dawnych koszar kawaleryjskich, powstanie 12, w pełni nowych budynków, natomiast 5 historycznych – zostanie poddanych procesowi rewitalizacji.

Naszym celem jest stworzenie wielofunkcyjnego osiedla, które zapewni komfortowe warunki do życia. Cavallia oferuje funkcjonalne mieszkania 1-, 2-, 3- i 4-pokojowe w metrażach od ok. 25 do 130m², o wysokości nawet 3 m. Mieszkania zlokalizowane na wyższych kondygnacjach będą posiadały balkony, a właściciele lokali położonych na parterze z pewnością docenią własne, przydomowe ogródki. Budynki mieszkalne wyposażone zostały także w podziemne hale garażowe oraz zewnętrzne miejsca postojowe dla rowerów – informuje inwestor.

wizualizacja, projekt SUD Architekt Polska

Dawny charakter zabudowań ma kształtować klimat całego osiedla. Przykładem mogą być trzy zabytkowe budynki, które dawniej 15. Pułkowi Ułanów Poznańskich służyły jako: siedziba kwatermistrzostwa, budynek gospodarczy z kuchnią oraz budynek szwadronowy. W niedalekiej przyszłości zostaną one zrewitalizowane, dzięki czemu będą pełnić funkcje dobrze zaprojektowanych obiektów biurowych. Natomiast stajnia i kryta ujeżdżalnia staną się kawiarniami, restauracjami, butikami i innymi obiektami, z których korzystać będą mogli mieszkańcy całego miasta.

Budowa nowego osiedla ma trwać do 2029 roku.

źródło: materiały prasowe BPI Real Estate Poland, Revive Poland

Czytaj też: Poznań | Osiedle | Cegła | Detal | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Plac manewrowy
Budynek szwadronowy
wizualizacja, projekt SUD Architekt Polska

Recent Posts

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Duża inwestycja w centrum Katowic. Kamienice przy ul. Dworcowej przejdą modernizację

Wkrótce w centrum Katowic rozpocznie się szeroko zakrojona inwestycja, która zmieni oblicze stolicy Śląska i…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej