ARCHITEKTURA

Pałac Osowa Sień – magiczne miejsce, które pokochała kanadyjska para

Pałac Osowa Sień znajduje się w niewielkiej wiosce położonej na pograniczu województw lubuskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego. Zabytek dominuje nad krajobrazem okolicy, dumnie wznosząc się pośrodku kilkuhektarowego parku, gdzie rosną 300-letnie drzewa. W miejscu tym od pierwszego wejrzenia zakochali się Jamie i Matty – kanadyjska para, która stworzyła tu przytulne miejsce łączącę jego historię z nowoczesnym obliczem.

Historia wsi Osowa Sień sięga XIV wieku. Wówczas była ona znana jako Rudegeri Villa (później prawdopodobnie zdecydowano się na stosowanie łatwiejszej do wymówienia nazwy Röhrsdorf). W miejscu tym, leżącym na ziemiach pogranicza, żyli obok siebie zarówno Polacy, jak i Niemcy, a arystokracja budowała swoje posiadłości. Do dziś w niewielkiej wiosce zachowało się kilka ważnych historycznie budynków, w tym gotycki kościół z XIV wieku, dwa klasycystyczne dwory i eklektyczny pałac w stylu niemieckiego Jagdschloss – dworków myśliwskich. Pałac w Osowej Sieni od końca XIX wieku był własnością barona Eugena von Seherr-Thos i jego żony Anny. Powstał w miejscu, gdzie wcześniej stał dwór pochodzący z XVIII wieku.

Po drugiej wojnie światowej, Pałac Osowa Sień trafił w ręce skarbu państwa. Jeszcze na przełomie XX i XXI wieku działało w nim przedszkole. Później postanowiono o jego sprzedaży. Nowi właściciele zadbali przede wszystkim o najbardziej podstawową infrastrukturę, w tym dach, wymianę instalacji i podłóg. Wkrótce potem rozpoczęła się renowacja sypialni i poszczególnych komnat. Zadbano także o zachowanie w nim elementów wyposażenia, w tym pochodzących z XIX wieku kamiennych posadzek oraz sztukaterii. Ostatecznie, w 2018 roku trafił jednak w ręce kanadyjskiej pary. Wraz z początkiem nowego roku, Matty i Jamie (których przodkowie pochodzą z Europy, a dokładniej to z Polski i Grecji) zamieszkali w bajecznym miejscu. Do Osowej Sieni trafili zresztą nieco przypadkiem (wcześniej mieszkali w Niemczech), zakochując się w wiekowym pałacu i jego architekturze, gdzie gotyk spotyka się z renesansem i art-deco. To właśnie Matty i Jamie sprawili, że pałac ponownie zachwyca, łącząc jego historyczne oblicze z nowoczesnością.

Jak przejawia się natomiast eklektyzm pałacu? Gotyk jest reprezentowany przez wspaniałe drzwi, lukarny i obecność szczytów frontowych. Wiadomo, że jeszcze na przełomie XIX i XX wieku można było podziwiać więcej gotyckich ozdób, jednak nie zachowały się one do dziś. Z drugiej strony widoczne są tu wpływy neorenesansowe. Wśród neorenesansowych elementów są gzymsy, pilastry i filary. – Samo połączenie stylu gotyckiego i renesansowego nie było rzadkością w Niemczech. Widać tu również nawiązania do tradycyjnych niemieckich zamków myśliwskich (tzw. Jagdschlosss), które zostały zaprojektowane z myślą o rozrywce i uroczystościach. Ta inspiracja jest najbardziej widoczna w fasadzie tego pałacu, w tym zwłaszcza w drewniano-stiukowej wieży – opisują Jamie i Matty.

To właśnie 18-metrowa wieża z muru pruskiego dominuje nad pełną zieleni okolicą. Po niedawnym remoncie jej biel zachwyca jeszcze bardziej. Wśród dachów pałacu znajduje się jednak jeszcze więcej mniejszych wieżyczek. W środku skrytych jest natomiast kilka pokoi i komnat, w których Jamie i Matty nie tylko mieszkają. Udostępnili je także dla gości, którzy chcieliby poczuć ducha historii i sielskiej okolicy.

Czym kierowano się natomiast urządzając wnętrza pałacu na nowo? – Less is more! – mówią Jamie i Matty. – W pałacu jest wiele komfortowych miejsc, gdzie można odpocząć z książką w ręku. Łączymy też przeszłość z nowoczesnością. Są tu zabytkowe szafy i garderoby, ale też wiele współczesnych mebli. Ponieważ ściany mają swój własny, niepowtarzalny charakter, ograniczyliśmy liczbę dzieł sztuki do minimum. W pałacu można jednak zobaczyć chociażby litografie z “Das Bilder saal”, niemieckiego magazynu kulturalnego z czasów “la belle epoque”. Natknęliśmy się na nie, gdy mieszkaliśmy jeszcze w Niemczech. Każdy numer zawierał dziesiątki rysunków z opisami. Oprócz starych mebli i dzieł sztuki jest też wiele nowych, całkowicie ręcznie wykonanych przez lokalnego rzemieślnika przedmiotów z drewna, żelaza i wikliny – podkreślają.

Zobacz również: Wnętrza | Zabytek | Hotel | Podróże | Historia

Tekst: Tomasz Kobylański

zdjęcia: palacosowasien.com, fb.com/palacosowasien, Wikimedia Commons

Pałac Osowa Sień na starej pocztówce
Pałac Osowa Sień na starej pocztówce
Pałac Osowa Sień pod koniec XIX wieku
Pokój kominkowy, zdjęcie z 1936 roku
Baronowa Anna Von Seherr-Thoss
Bal w pałacu w Osowej Sieni odbył się jesienią 1936 roku
Pałac Osowa Sień w trakcie renowacji
Pałac Osowa Sień w trakcie renowacji
Pałac Osowa Sień w trakcie renowacji
Pałac Osowa Sień
Pałac Osowa Sień
Pałac Osowa Sień
Pałac Osowa Sień
Pałac Osowa Sień
Pałac Osowa Sień
Pałac Osowa Sień
Pałac Osowa Sień
Pałac Osowa Sień
Pałac Osowa Sień
Pałac Osowa Sień
Pałac Osowa Sień

 

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej