ARCHITEKTURA

Pałac Potockich w Krakowie. XVI-wieczna kamienica miejscem spotkań z kulturą

Pałac Potockich w Krakowie to jeden z najbardziej reprezentacyjnych obiektów krakowskiego Rynku Głównego. Zbudowany w 1540 roku budynek na przestrzeni wieków był przebudowywany, zmieniał swoje oblicze i właścicieli. Dziś jest nie tylko perłą architektury, ale również miejscem, w którym tętni kulturalne życie Krakowa.

Początki zabytkowego pałacu sięgają pierwszej połowy XVI wieku, kiedy to dwie gotyckie kamienice połączono i przebudowano na magnacką rezydencję. Na przestrzeni wieków budynek zmieniał swoich właścicieli, a wraz ze zmianą rodów zmieniały się też jego nazwy – funkcjonował zarówno jako Pałac Zbaraskich, Jabłonowskich czy Potockich. Na przestrzeni lat był też przebudowywany i poddawany renowacjom. Nadawano mu cech typowych dla poszczególnych, modnych w danych okresach stylów architektonicznych. Do dziś wizytówką tego miejsca pozostaje dwukondygnacyjny, arkadowy dziedziniec z krużgankami, który powstał w XVII wieku za sprawą flamandzkiego architekta Henryka van Peene.

Z biegiem lat zmieniły się również funkcje kamienicy znajdującej się na rogu krakowskiego Rynku i słynnej ul. Brackiej. „Była domem kupieckim, łaźnią, a także jedną z pierwszych krakowskich księgarni. Można w niej było kupić ponad 1500 tytułów. W XIX wieku kamienica stała się też miejscem ostatecznego spoczynku mopsiczki Gypsi, którą jej ekscentryczna właścicielka postanowiła pochować w podziemiach. Epitafium poświęcone swojej pupilce arystokratka nakazała wyryć na tablicy, na której widnieje do dziś” – przywołuje historię związane z budynkiem znajdujące się nieopodal Międzynarodowe Centrum Kultury. Na jego stronie internetowej można znaleźć też podcast poświęcony obiektowi.

Pałac Potockich – miejsce dla każdej i każdego

Do dziś w pałacu zachowały się między innymi korynckie pilastry w elewacjach, ale też kamienny portal i bogate dekoracje rzeźbiarskie. Tak samo jak kilka wieków temu, najbardziej reprezentacyjną częścią pałacu pozostaje pierwsze piętro z bogato dekorowanymi pomieszczeniami. To także tutaj tętni życie zabytkowego obiektu – od niespełna dwóch lat mieszkańcy i turyści odwiedzający Kraków mogą korzystać z jego bogatej oferty kulturalnej. W przestrzeni Pałacu Potockich odbywają się premiery nowości wydawniczych, kreatywne warsztaty literackie dla rodzin z dziećmi oraz pokazy filmowe organizowane przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, które koordynuje działania kulturalne w Pałacu. A to wszystko w pięknym architektonicznie wnętrzu, z widokiem na Sukiennice, kościół Mariacki i jeden z najpiękniejszych historycznych rynków Europy.

Zabytkowy Pałac Potockich to także przestrzeń wspólna dla krakowskich organizatorów wydarzeń kulturalnych – organizacji pozarządowych, kolektywów, aktywistów oraz animatorów i mniejszych instytucji. – Miejsce to ożywia centrum Krakowa, w którym kultura zaczęła ustępować miejsca komercyjnym, turystycznym atrakcjom – podkreśla Katarzyna Jakubowiak, rzeczniczka prasowa KBF.

Dlatego choć Pałac kojarzy się z przestrzenią ekskluzywną, jest miejscem dla każdej osoby, która chce zaangażować się w działania kulturalne lub skorzystać z przygotowanych propozycji. W średniowiecznych piwnicach Pałacu Potockich działa też Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. W mieszczącym się w Pałacu mieszkaniu rezydencjalnym KBF gości natomiast uczestników i uczestniczki programów stypendialnych Krakowa Miasta Literatury UNESCO – polskich i zagranicznych pisarzy, tłumaczy i artystów. Ich pobyty w Krakowie są również doskonałą okazją do spotkań z publicznością.

Więcej informacji o obiekcie można przeczytać na stronie www.palacpotockich.krakow.pl

Tekst: Tomasz Kobylański. Zdjęcia dzięki uprzejmości KBF / www.kbf.krakow.pl (Magdalena Rymarz, Klaudyna Schubert, Beata Kwiecińska, Adrian Pallasch) a także ze zbiorów NAC i domeny publicznej.

Czytaj też: Architektura w Polsce | Zabytek | Historia | whiteMAD na Instagramie  | Kamienica | Ciekawostki

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej