ZABYTEK

Renowacja pałacu Szołdrskich w Pniewach. Budynek LO jest piękny jak dawniej

Pałac w Pniewach, będący siedzibą Liceum Ogólnokształcącego Pniewach, to jeden z najcenniejszych i najstarszych zabytków w mieście. Szkoła znajduje się na wjeździe do miejscowości, gdzie idealnie spełnia funkcję jej wizytówki. Nadgryziony zębem czasu historyczny obiekt przeszedł w latach 2020-2021 kompleksową modernizację, która przywróciła mu dawny blask.

Pniewski pałac został wzniesiony w latach 1739-1756 dla Władysława Szołdrskiego, który w tym czasie pełnił funkcję starosty generalnego Wielkopolski. Głównym budowniczym późnobarokowej rezydencji był Franciszek Hancke z Leszna. Obecny wygląd budynek zawdzięcza przebudowie dokonanej na zlecenie rodziny von Massenbach w 1872 roku.

Pałac w Pniewach w 1890 r. Fot. UAM w Poznaniu

Obiekt posiada trzy piętra i tyle samo ryzalitów w fasadzie frontowej, które są zwieńczone szczytami barokowymi. Na szczytach są umieszczone herby. Środkowy szczyt przedstawia herb Łodzia i datę budowy pałacu, a nad nimi mieści się ozdoba w postaci bocianiego gniazda. Do korpusu głównego przylegają dwa boczne skrzydła obejmujące niewielki dziedziniec. Jeden z ryzalitów mieści wejście główne, natomiast drugi z kamiennym gankiem zdobi elewację ogrodową. Wrażenie wyjątkowości tej kondygnacji potęgują trzy wysokie ozdobne okna zakończone półłukiem i dekoracyjnym wypełnieniem. Pałac znajduje się w parku, otoczony jest bogatą zielenią, która latem oddaje pełen charakter tego miejsca.

Siedziba liceum w dawnym pałacu, przełom lat 60. i 70. i rok 2019. Fot. Mariusz Brzeziński – zbiory prywatne i Krzysztof Golik, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Majątek pozostawał w rękach rodziny Massenbachów do 1945 roku. Po wojnie dawne dobra ziemskie zostały zabrane i rozparcelowane przez Skarb Państwa Polskiego. W tym samym okresie zaczyna się też historia pniewskiego liceum. Wówczas burmistrz Bolesław Białecki wraz z Zarządem Miejskim przystąpił do organizacji szkoły, przeznaczając na jej siedzibę barokowy pałac. Siostry Urszulanki zapewniły nauczycieli, a siostra Józefa Ledóchowska została dyrektorką Miejskiego Gimnazjum Koedukacyjnego. Początki były bardzo trudne. Budynek wymagał remontów i wyposażenia, ale szkoła od pierwszych dni podjęła prężną działalność, także w zakresie zajęć pozalekcyjnych.

Pałac obecnie. Fot. UM Pniewy

W 1948 r. dyrektorem szkoły został mgr Maksymilian Józefiak, ustalono wówczas jej nową nazwę Miejska Szkoła Ogólnokształcąca stopnia licealnego w Pniewach. Szkoła otrzymała uprawnienia szkoły państwowej. W styczniu 1950 r. władze miasta przekazały szkołę Ministerstwu Oświaty, a to – zarządzeniem z 14 kwietnia 1950 r. – powołało Państwową Szkołę Ogólnokształcącą stopnia licealnego. W latach 50. przeprowadzono kapitalny remont budynku. W czerwcu 1980 r. nadano mu imię Emilii Sczanieckiej. Przed budynkiem LO stanęło popiersie patronki wykonane przez absolwenta szkoły, Jerzego Sobocińskiego. W 2001 roku nastąpiło połączenie szkół: Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Zawodowych w jedną pod nazwą Zespół Szkół im. E. Sczanieckiej. Od 2011 roku funkcję dyrektora szkoły pełni Izabela Ratajczak.

Pałac w Pniewach w 2014 i 2023 r. Fot. Takasamarasa, CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commons i Anna Fliger/UM Pniewy

Modernizacja budynku rozpoczęła się w roku 2020, a wszystkie prace budowalne zostały zakończone pod koniec 2021 r. Zadanie obejmowało wykonanie prac w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Szeroko zakrojone działania obejmowały m.in. : remont elewacji, wykonanie izolacji przeciwwodnej, przeciwwilgociowej oraz opaski żwirowej wokół budynku, wymianę opraw oświetleniowych montowanych do elewacji budynku oraz prace związane z zagospodarowaniem terenu wokół. Zakres prac dotyczył również naprawy schodów prowadzących do budynku oraz posadzek na podestach przed wejściem. Remont nie dotyczył jednak stolarki okiennej i drzwiowej, dachu, instalacji odgromowej i rur spustowych wody deszczowej z dachu. Te elementy odnowiono i wymieniono w ramach innego kompleksowego zadania pn. “Głęboka termomodernizacja budynków użyteczności publicznej”. Przeprowadzone prace modernizacyjne pałacu zyskały uznanie i tym samym w 2022 r. znalazły się wśród nominowanych w konkursie “Zabytek Zadbany”.

Dawny pałac rodziny Szołdrskich znów wygląda jak w latach swojej świetności, jest dumą miasta Pniewy oraz uczniów i nauczycieli szkoły.

INWESTOR: Urząd Miejski w Pniewach
WYKONAWCA: GRAEB Przedsiębiorstwo Drogowe Pniewy
Constructo Sp. z o.o. Sp.k. Lubicz
PROJEKTANT: Matyja i Ritter Architekt i Inżynier Budownictwa Spółka Partnerska Poznań
Nuvarro Sp. z o.o. Posada

Źródło: UM Pniewy, Zespół Szkół im. Emilii Sczanieckiej w Pniewach, modernizacjaroku.org.pl

Czytaj też: Architektura | Renowacja | Pałac | Architektura w Polsce | Wille i rezydencje

Pałac w 1890 r. Fot. UAM w Poznaniu
Pałac w 1967 r. Fot. Mariusz Brzeziński - zbiory prywatne
Pałac w 2014 r. Fot. Takasamarasa, CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commons
Pałac w 2014 r. Fot. Takasamarasa, CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commons
Park i pałac przed remontem. Fot. UM Pniewy
Pałac podczas prac. Fot. Anna Fliger
Pałac podczas prac. Fot. Anna Fliger
Pałac obecnie. Fot. UM Pniewy
Pałac obecnie. Fot. UM Pniewy
Pałac obecnie. Fot. UM Pniewy
Pałac obecnie. Fot. UM Pniewy
Pałac obecnie. Fot. UM Pniewy
Pałac obecnie. Fot. UM Pniewy
Pałac obecnie. Fot. UM Pniewy
Pałac obecnie. Fot. UM Pniewy
Pałac obecnie. Fot. UM Pniewy
Pałac obecnie. Fot. UM Pniewy

Recent Posts

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Rynek w Wolbromiu przejdzie wizerunkową metamorfozę. Nowa koncepcja stawia na zieleń

Rynek w Wolbromiu czekają wielkie zmiany. W wyniku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej…

13 maja 2024

Reklamoza na stacji Plac Wilsona. Przystanek metra oszpeciły ogromne podświetlane ekrany

Stacja metra Plac Wilsona na Żoliborzu była do niedawna uznawana za jeden z najpiękniejszych przystanków…

13 maja 2024

Coworking LABO we Wrocławiu. Jest w budynku dawnego Wydziału Farmacji

Projekt wnętrza został przygotowany w taki sposób, aby korespondował z architekturą samego budynku L’UNI, autorstwa…

13 maja 2024

Trójmiasto: utracone podczas wojny dzieła sztuki pokazano na muralach

Akcję zorganizowano, aby pokazać, jak wiele dzieł jeszcze nie odzyskano. Wśród nich są „Ogier arabski”…

12 maja 2024

Walter Gropius założył Bauhaus. Jego pierwszy zrealizowany projekt jest w Polsce

Jest jednym z najsłynniejszych architektów w historii modernizmu. Niewiele osób wie, że jego pierwsze zrealizowane…

12 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej