ARCHITEKTURA

Park Grzegórzecki w Krakowie. To może być zielona wizytówka miasta

Miasto pokazało, jak będzie wyglądać Park Grzegórzecki w Krakowie. Jego największym atutem będą drzewa, które rosną tam od wielu lat.

Pracownicy magistratu podkreślają, że w projekcie priorytetem i główną inspiracją stał się zastany, dojrzały drzewostan i chcą, aby zagospodarowanie parku nie zmieniło tego leśnego klimatu. Nowe elementy architektury mają sprawić, że z zielonej oazy chętniej będą korzystać mieszkańcy. Wszak to teren liczący niemal 5 hektarów.

Park Grzegórzecki ma stać się atrakcyjnym miejscem przyciągającym ludzi we wszystkich grupach wiekowych. Na jego terenie znajdą się dwa zabytkowe budynki, które zostaną wyremontowane i dostosowane do nowych funkcji. Przykładem jest wiata o żelbetowej konstrukcji, która stanie się wielofunkcyjnym pawilonem. Będzie tu można organizować targi, wydarzenia kulturalne i koncerty. Pawilon zostanie przeszklony, aby przebywając w środku móc ciągle cieszyć oczy zielonym widokiem.

Kolejnym jest budynek biurowo-sztabowy z gankiem wspartym na filarach. Zbudowano go w okresie międzywojennym XX wieku. Wkrótce zmieni się jego funkcja – będzie tam działać pawilon z funkcją gastronomiczną. Znajdzie się w nim ogólnodostępna sala, w której mieszkańcy będą mogli się spotykać podczas wydarzeń. Działać tu będzie też toaleta.

Park zyska ścieżkę poprowadzoną blisko koron drzew. To niemal niewidoczna konstrukcja, która pozwoli obserwować przyrodę z nieco innej perspektywy.

Najmłodszych ucieszy plac zabaw. Zbudowany zostanie w miejscu budynku, który został zaplanowany do wyburzenia. Urządzenia na placu zabaw dopasowują się kształtem do nieregularnego terenu. Projekt przewiduje wykorzystanie elementów o ciemnej kolorystyce, aby wtopiły się w krajobraz.

W miejscu istniejącego, technicznego zbiornika zaplanowano powstanie stawu. Będzie on pełnił funkcje przyrodnicze oraz wypoczynkowe. Woda w stawie ma też poprawiać mikroklimat parku.

I teraz najważniejsze – kiedy park powstanie? Miasto nie podało terminu. Problemem są pieniądze, których póki co brakuje w budżecie.

Autorzy projektu: Zespół Kształtowania Przestrzeni Miejskich Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, w składzie: Katarzyna Opałka, Katarzyna Dzięciołowska, Magdalena Kruk, Oliwia Kaleta, Izabela Saniawa Pracownia Inżynierska Czesław Hodurek.

źródło: Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

Czytaj też: Kraków | Ekologia | Zieleń | Park  | whiteMAD na Instagramie 

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej