ARCHITEKTURA

Park kieszonkowy na gdańskiej Ołowiance. Powstanie do końca roku.

Gdańsk to jedno z najprężniej rozwijających się polskich miast. Po spektakularnej przebudowie Wyspy Spichrzów przyszła kolej na kolejną wyspę leżącą w samym centrum stolicy województwa pomorskiego. Władze zapowiedziały, że na północnym cyplu wyspy Ołowianka powstanie zielony skwer. Park kieszonkowy na gdańskiej Ołowiance ma być pełen zieleni, nowych ścieżek, a także atrakcji, takich jak aleja włazów kanalizacyjnych.

Park kieszonkowy na gdańskiej Ołowiance ma odmienić wizerunek zarówno samej wyspy, jak i calego szlaku turystycznego, biegnącego wzdłuż nabrzeża Motławy. Obecnie północny cypel wyspy Ołowianka nie jest zagospodarowany. Do końca 2020 roku wyspa zyska nową, zieloną przestrzeń spacerową, w którą wkomponowana będzie także aleja włazów kanalizacyjnych. Obszar północnego cypla wyspy Ołowianka to atrakcyjne miejsce dla spacerowiczów. Wzdłuż zachodniego nabrzeża przebiega ścieżka widokowa na wschodnie nabrzeże Motławy oraz Główne Miasto. Od strony północnej wyeksponowany jest szlak wodny Motławy, który stanowi główne wejście dla jachtów i żaglowców wpływających do Gdańska. Niebawem miejsce to przejdzie przeobrażenie.

źródło: Google.pl / opracowanie własne

„Nowy spacerowy obszar będzie miał powierzchnię prawie 5 000 m².  W najbliższych dniach rozpocznie się porządkowanie terenu i istniejącej zieleni, a w drugim kwartale bieżącego roku przystąpimy do nowych nasadzeń. Projekt architektoniczny poprzedzony był szczegółową inwentaryzacją zieleni, w której wzięto pod uwagę jest stan i walory estetyczne” – informuje Krzysztof Molęda, dyrektor ds. techniczno – operacyjnych GIWK

Zaprojektowany układ zieleni to wielogatunkowa kompozycja krzewów iglastych oraz liściastych (w tym zimnozielonych oraz utrzymujących liście na zimę) połączona z trzema gatunkami traw ozdobnych. Nowym terenom spacerowym będzie towarzyszyła także aleja włazów, składająca się z trzech części – alei włazów historycznych, pochodzących z różnych okresów dziejów Gdańska, włazów pochodzących z różnych miast polskich oraz włazów z zagranicy. Wszystkie aleje mają zamkniętą kompozycję, poza aleją włazów zagranicznych, która będzie uzupełniana o kolejne eksponaty pozyskane w przyszłości. Inwestorem przedsięwzięcia jest miejska spółka GIWK. Szacowany koszt przedsięwzięcia to 1 500 000 zł netto. 

Czytaj też: Gdańsk | Polska | Park  | Ekologia | Zieleń

źródło: Gdansk.pl 
wizualizacje: GIWK

Recent Posts

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej