ARCHITEKTURA

Pawilon Polski na EXPO 2020 został oficjalnie otwarty [ZDJĘCIA]

Pierwszego października oficjalnie ruszyła Wystawa Światowa Expo 2020 w Dubaju. Dziś pierwsi goście mogli zobaczyć Pawilon Polski na Expo. Wystawa będzie trwać sześć miesięcy. Organizatorzy szacują, że odwiedzi ją nawet 18 milionów osób. Jak wygląda Pawilon Polski? Co o swoim projekcie myślą architekci? Publikujemy pierwsze zdjęcia i komentarze.

Charakterystycznym elementem Pawilonu Polski na Expo 2020 jest kinetyczna rzeźba, która okala budynek i wyglądem przypomina wędrujące ptaki. To metamorfoza mobilności. Cała architektura obiektu wykonuje gest zaproszenia: do odpoczynku w cieniu rozłożystego zadaszenia, wspólnej biesiady, kontemplacji, podróży przez różnorodne krajobrazy. Budynek zaprasza do odkrywania kolejnych jego części poświęconych polskiej kulturze, naturze i technologii. Autorem budynku Pawilonu Polski na EXPO w Dubaju i wystawy są WXCA oraz Bellprat Partner ze Szwajcarii.

Nad wyglądem pawilonu równolegle pracowały warszawska pracownia WXCA i szwajcarskie studio Bellprat Partner, efektem tej współpracy jest spójna przestrzeń, która przenika i zaprasza odwiedzających do udziału w sekwencji zdarzeń, składających się na wielowymiarowe doświadczenie bliskiego naturze, świadomego, zrównoważonego życia w Polsce. Za szczegółową koncepcję narracji ekspozycji, kluczowe doświadczenia oraz produkcję wszystkich materiałów multimedialnych odpowiada konsorcjum Science Now, Stellar Fireworks i Tellart, które jest także pomysłodawcą „Polskiego Stołu” i strefy V „Poland. Landscapes of creativity”. Generalnym Wykonawcą Pawilonu Polski jest konsorcjum  Międzynarodowe Targi Poznańskie – FM Aldentro.

Nasza koncepcja polskiego pawilonu świadomie wpisuje się w wiodące hasło przyszłej wystawy. Odwołując się do symboliki wędrujących ptaków, chcemy pokazać dynamikę rozwoju współczesnego świata, wymiany kulturowej, handlowej, migracji społecznych – mówi Marta Sękulska-Wrońska współautorka projektu, partner w WXCA.

Ceremonia otwarcia Pawilonu Polski rozpoczęła się o godzinie 10:30 (polskiego czasu). Dziś zainaugurowany został też program wystaw czasowych. Pierwszą jest wystawa przygotowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy: „Xylopolis. Miasto zasilane naturą”. W ramach wystawy odbędzie się premiera monumentalnego obrazu Leona Tarasewicza o powierzchni niemal 46 m kw. To największe płótno w dorobku artysty. W swojej pracy Tarasewicz nawiązuje do lokalnych krajobrazów i hasła przewodniego Pawilonu Polski na Expo 2020. Obraz można oglądać w strefie IV Pawilonu do 24 października.

Dziś w spektakularny sposób rozpoczyna się nowa opowieść o Polsce na arenie międzynarodowej. W Pawilonie Polski, które jest architektonicznym dziełem sztuki, ukazującym siłę polskiego designu i kreatywność Polaków, odwiedzający będą mogli poznać opowieść o sukcesach gospodarczych Polski, naszej kulturze i technologii, niezwykłej przyrodzie, a przede wszystkim o naszej kreatywności i przedsiębiorczości. To zwieńczenie 4-letnich przygotowań i wytężonej pracy kilkuset osób – wspaniałych zespołów koordynatorów projektu, twórców, architektów, inżynierów, artystów oraz licznych partnerów instytucjonalnych i komercyjnych, z którymi mieliśmy okazję współpracować – mówi Adrian Malinowski, Komisarz Generalny Sekcji Polskiej Wystawy Światowej Expo 2020 w Dubaju.

Projektowanie Pawilonu Polski na EXPO w Dubaju jest dla architektów tym, czym dla sportowców występ na Olimpiadzie uwieńczony podium i Mazurkiem Dąbrowskiego – podsumowuje Marta Sękulska-Wrońska.

Wystawa Światowa Expo 2020 w Dubaju będzie trwać sześć miesięcy. Magazyn whiteMAD jest patronem medialnym Pawilonu Polski.

Czytaj też: Wydarzenia | WXCA | Architektura w Polsce | Drewno | whiteMAD na Instagramie

Pawilon Polski na EXPO 2020 w Dubaju

źródło: PAIH

Recent Posts

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Kosztował 24,8 mln zł. Rekordowa cena za penthouse w Gdańsku

Penthouse znajduje się w inwestycji Deo Plaza przy ulicy Chmielnej w Gdańsku. To dwupoziomowa przestrzeń…

1 maja 2024

Najpiękniejszy dach secesji. Gran Hotel Ciudad de México

Ten neoklasycystyczny hotel skrywa w sobie zachwycające secesyjne wnętrze. Wybudowany pod koniec XIX wieku Gran…

30 kwietnia 2024

Biurowiec w zieleni. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech w Warszawie

Będzie mieć 32 m wysokości. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech i Centrum Łukasiewicz zbudowana zostanie w…

30 kwietnia 2024

Mieszkanie z nutką vintage. Właściciele to miłośnicy dizajnu z dawnych lat!

Mieszkanie z nutką vintage to najnowsza realizacja pracowni projektowej Grupa NONO. Właściciele mieszkania to miłośnicy…

30 kwietnia 2024

Moda high fashion – odrobina luksusu w Twojej szafie!

Lubisz niecodzienne połączenia, odważne kroje i fasony, a także wysoką jakość ubrań? Chcesz w dobrym…

30 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej