DESIGN

Piękno detalu. Szymon Hanczar i jego krzesło “JM”

“Żyć wolniej – zanurzyć się głębiej” – tymi słowami Szymon Hanczar opisuje genezę powstania krzesła “JM”. Minimalistyczny mebel zaprojektował zwracając uwagę na każdy detal.

Krzesło “JM” zaprojektowane zostało z wykorzystaniem drewna dębowego, sklejki, rattanu i linoleum. Projektant opracował jego finalną wersję w czasie pierwszego lockdownu w 2020 roku.

Czas pierwszego lockdown’u okazał się momentem oczekiwania na niewiadome, pełnym obaw, ale również okazją do spojrzenia w lustro, autorefleksji, poświęcenia czasu na aktywności, na które nigdy nie było przestrzeni – wspomina Szymon Hanczar.

Takim niespełnionym pragnieniem w jego przypadku była technika wyplatania rattanu. Szymon Hanczar zgłębił rzemieślniczą wiedzę właśnie podczas pandemii. Początkowo myślał, by dzięki nowym umiejętnościom naprawiać uszkodzone krzesła, ale pomysł ewoluował i jego owocem okazał się projekt mebla wykorzystujący technikę wyplatania rattanu.

Krzesła “JM” to przykład wykorzystania licznych wątków projektowych. Artysta wykorzystał tu tradycyjne metody wytwórcze, zoptymalizował projekt by zminimalizować wachlarz wykorzystywanych materiałów oraz opracował efektywny sposób pakowania mebla do dystrybucji w celu zminimalizowania śladu węglowego.

Krzesła ‘JM’ w roku 2021 zdobyły godło MustHave!, wyróżnienie w plebiscycie organizowanym przez Łódź Design Festiwal. Co ciekawe, są to elementy projektu, który Szymon Hanczar kontynuuje od 2008 r. Wówczas powstał pierwszy obiekt meblowy, do stworzenia którego autor użył drewnianej kantówki o przekroju 30x30mm. Od tamtej pory, pod wpływem różnych sytuacji, emocji powstają kolejne przedmioty, a łączy je ten sam surowiec o niezmiennych dwóch wymiarach.

Czytaj też: Meble | Detal | Drewno | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie

fot. Łukasz Gawroński, źródło: Szymon Hanczar

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej