ARCHITEKTURA

Plac Przyjaciół Sopotu po remoncie

To jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów w Sopocie. Plac Przyjaciół Sopotu został przebudowany. Pojawiły się nowe nasadzenia zieleni oraz meble miejskie.

Podczas prac Zarząd Dróg i Zieleni w Sopocie wykonał interwencje, które mają pozytywnie wpłynąć na komfort korzystania z placu. Mieszkańcy zyskali przeszkloną pergolę, która została mocno obsadzona zielenią, dwa ogrody deszczowe, nowe oświetlenie i elementy małej architektury.

Prace nad nowym charakterem placu Przyjaciół Sopotu rozpoczęły warsztaty z mieszkańcami, przeprowadzone pod okiem wykwalifikowanych specjalistów z Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych. W trakcie warsztatów poznaliśmy oczekiwania mieszkańców i ich wyobrażenia o zagospodarowaniu tej ważnej części miasta. Istotnym założeniem projektowym było dostosowanie przestrzeni do potrzeb sopocian. Zależało nam na zachowaniu wielofunkcyjnego charakteru placu, z centralną, reprezentacyjną częścią otoczoną enklawami zieleni. Pojawiły się nowe drzewa, pnącza, kompozycje wysokich traw i krzewów. Ważnym elementem są pergole, które kompozycyjnie wpisują się w rysunek placu oraz tworzą kameralną przestrzeń, idealną dla spotkań mieszkańców i turystów – mówi wiceprezydent Sopotu Marcin Skwierawski.

Plac Przyjaciół Sopotu w nowej wersji zyskał więcej zieleni. Posadzono platany, lipy, śliwy wiśniowe i pnącza. Całość uzupełniły kompozycje traw wysokich i krzewów. Nowością są latarnie i ławki o przeróżnych kształtach. Pojawiły się maszty flagowe, które wykorzystywane będą podczas miejskich uroczystości. Ciekawostką są podświetlone dysze mgielne przy fontannie, dzięki którym ta ostatnia zyska lekkości i nowoczesności. Chłodną mgiełkę mieszkańcy i turyści docenią w upalne dni.

Wspomniana już pergola składa się z dwóch stalowych konstrukcji zawierających trzy elementy zadaszone po obu łukach placu. Ściany pergoli zostały oszklone i lekko oświetlone.

Naszym celem było takie przeorganizowanie przestrzeni publicznej, aby powstał kameralny i jednocześnie wytworny plac miejski z reprezentacyjną częścią otoczoną zielonymi enklawami. Zazieleniliśmy plac, dodaliśmy eleganckie i funkcjonalne meble miejskie, wysmakowane oświetlenie. Wszystko w odpowiednich proporcjach – wyjaśnia Wojciech Ogint dyrektor ZDiZ.

W sumie na odnowionym placu pojawiło się 27 nowych drzew, ponad 3 tysiące bylin, dwa ogrody deszczowe, 16 dysz mgielnych, 12 stojaków rowerowych, 20 koszy na śmieci, 39 ławek, 14 reflektorów, 24 słupki oświetleniowej i 44 oprawy świetlne. Projekt wykonało konsorcjum firm: Gzowski Architekci sp. z o.o. i Restudio Jacaszek Architekci sp. z o.o.

źródło: Zarząd Dróg i Zieleni w Sopocie (www.zdiz.sopot.pl)

Czytaj też: Sopot | Place, Skwery, Parki  | Meble miejskie | Renowacja | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej